Българите масово не умеят да плуват.
Това каза днес на пресконференция Христо Григоров, председател на Българския Червен кръст (БЧК), цитиран от Агенция "Фокус".
По думите му в Германия около 90% от германците знаят да плуват, нашият процент е някъде между 18 и 20%.
Преди всеки сезон БЧК прави пресконференция, за да се акцентира вниманието на обществото върху проблемите на водното спасяване и върху това, което не трябва да правят хората, когато са на морето.
"Отново апелираме плуването да влезе в учебните програми в училищата като задължително, както беше преди 20-30 години”, заяви Христо Григоров.
"Един българин загина, спасявайки едно дете - Пламен Петков. Националният съвет на БЧК взе решение той да бъде награден посмъртно”, каза Григоров.
В България има над 4000 неохраняеми водоема - различни язовири, микроязовири, реки, езера и т.н. във вътрешността на страната, каза на пресконференцията Стоян Андонов, член на НС на БЧК и председател на Националната комисия по водно спасяване.
"От близо 400 км плажна ивица, има близо 120 охраняеми плажа", посочи Андонов.
Нормално е да не достига бройката на водните спасители, тъй като става дума за огромна маса хора, които влизат да се къпят и да плуват, каза той.
"Ако съберем обучените спасители за последните десет години, броят им като кадри е напълно достатъчен", заяви Стоян Андонов.
До момента са обучени над 50 хил. водни спасители и всяка година се подготвят над 1100 водни спасители от Водноспасителната служба на БЧК. Според него се отблъскват младите хора да карат курсове за спасители.
"Ако направите сметка, един курс е около 60 учебни часа. Максималната за страната такса за такъв курс е около 200 лева. Тя се формира на базата на такса за басейн, за зали, лекторски и т.н. Ако разделите тези 200 лева на 60 учебни часа, ще видите, че под три лева е цената на един учебен час, който включва екипировка, квалифицирани инструктори, сертификати, специалисти, лекари и т.н.", допълни Андонов.
По думите му основните причини за инциденти във водата са непознаване и подценяване на опасностите при къпане и плуване, неумение да помогнем адекватно на човек, който е в такава опасност, неумение да се окаже долекарска помощ.
През миналата година 156 души са се удавили, от тях 18 са деца
От удавяне са спасени 3840 души, сочат данните на Водноспасителната служба при БЧК. От началото на тази година са регистрирани 27 удавяния, 10 от които са при наводненията в Хасковска област, като 7 от случаите са на деца.
Наблюдава се спад на удавянията при деца у нас - 11,5% от общите удавяния, за разлика от 2010 г., когато са били 15%.
Според данните най-много инциденти, завършили със смърт, има в морето - 45 случая, в реки - 42, в язовири - 32, в езера - 5, в кладенци - 5, в плувни басейни - 3, в напоителни канали и изравнители - 2.
В 86 от смъртните случаи причините са неизяснени, 28 са нещастни случаи, 16 от удавянията се дължат на употреба на алкохол, 8 са самоубийства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!