АФП: Възрастни роми в България учат - искрица надежда
АФП: Възрастни роми в България учат - искрица надежда   
Източник: БГНЕС

Приведена на чина си Винитка Начева се старае да чете и да смята в порутеното училище на ромско гето в България.

На 73 години тя се възползва от лятна програма, финансирана от европейските фондове, която цели да се преодолее неграмотността сред ромите.

"Радвам се, че ходя на училище всеки следобед, след като поработя в градината си", споделя жителката на Берковица, Северозападна България.

Единственият проблем - катарактата, която никога не е лекувала, й пречи да вижда добре дъската.

Началните класове привличат най-голям брой възрастни ученици, мнозинството от които роми - 4677 от 7158-те записани в националната програма, започнала тази година и наречена "Нов шанс за успех".

За да бъдат стимулирани да посещават заниманията, които продължиха до края на август, те получават стипендия от 4 лева на ден (2 евро), уточнява Милена Иванова, координатор на Министерството на образованието.

За един месец това се равнява на 80 лева или два пъти повече от социалната помощ. Но веднъж започнали да учат, "парите вече не са основният мотив", казва Катя Георгиева, директор на училището в Берковица, където 166 ученици са се записали в лятната програма.

Грижех се за братята и сестрите си, преди да се омъжа на 15-годишна възраст, разказва 29-годишната Софка Асенова. "Имам две деца и искам да им дам образование. Ако бях учила, нямаше да съм безработна", казва тя.

Ромите, които по официални данни са 700 хиляди или 10% от българското население, масово са безработни и живеят в нищета.

"Ранните женитби при ромите са голям проблем, който лишава от образование много млади момичета", припомня директорката.

Софка смята да се яви на изпит в началото на есента, за да получи диплома за начално образование. Ако успее, ще получи 55 лева. "Училището ми помогна да попълня молбата си за социална помощ", споделя ромката.

Петър Тодоров, мустакат ром, се включва в последните класове от началното училище с цел да получи право на шофьорска книжка.

"Брал съм ягоди в Италия, сега заминавам да бера маслини в Гърция. Но без шофьорска книжка, ръцете ти са вързани", казва той.

Училището ги учи да подобрят ежедневния си живот, подчертава Георгиева, която преподава и по биология. "Разказах им за контрацепцията, настоявам за хигиена", казва тя.

"Училището вече ми помогна да напиша молбата за социална помощ", заявява с гордост 43-годишната Славка Иванова, майка на шест деца. Преди да се научи да пише, тя плащала един лев на служител на държавните служби, за да й попълва формулярите вместо нея, а той я обиждал, разказва жената.

Помощта при безработица от 40 лв. тя получава при условие, че работи като домакиня на половин работно време 14 дни в месеца.

Тя също така има право на 35 лв. на непълнолетно дете и продава билки и гъби, набрани в гората, за да свързва двата края месец за месец.

"Никога не ядем до насита", казва тя. Електричеството на целия квартал от 2500 жители е прекъснато, тъй като сметките никога не са плащани.

"Едва оцеляваме. Как да изпращаме децата на училище в града, трябва да ги обличаме, да ги обуваме, в противен случай ги наричат "мръсни цигани", обяснява тя.

Повечето ромски деца ходят в разнебитеното училище в гетото. Не всички роми са бедни, има търговци или лихвари, които изпращат децата си в града и така им дават по-голям шанс за бъдещето, казва Георгиева, но според нея дори тези деца рядко завършват средно образование.

Жена към приятелка: — Мъжът ми винаги има последната дума… — И коя е тя? — „Добре“.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Съдът освободи един от обвиняемите за убийството в Мадан

Съдът освободи един от обвиняемите за убийството в Мадан

България Преди 37 минути

Съдът прецени, че няма доказателства за участието на 20-годишния Дениз Мюмюн в побоя

Оставиха в ареста четирима от задържаните в понеделник

Оставиха в ареста четирима от задържаните в понеделник

България Преди 1 час

Защитата и на четиримата заяви, че няма достатъчно данни за това те да са автори на извършените вандалски прояви

<p>Шакира с неочакван комплимент към бившия си Жерар Пике</p>

"Най-дългата любовна история, която съм имала“: Шакира с неочакван комплимент към Пике

Любопитно Преди 2 часа

В ново интервю Шакира показва на света различен блясък – по-мека в някои моменти, по-остра в други и изненадващо замислена. А това, което най-много учуди феновете, беше неочакваният ѝ комплимент към Пике — кратка, но показателна реплика, която разкрива колко много се е променило в живота ѝ

"Бях простреляна 7 пъти и оцелях" - наднормено тегло спаси живота на жена

"Бях простреляна 7 пъти и оцелях" - наднормено тегло спаси живота на жена

Свят Преди 2 часа

Бранди Литрел е отвлечена и простреляна многократно от тийнейджър, който я ограбва, но оцелява заради наднорменото си тегло

Преизбраха Кирил Вълчев за генерален директор на БТА

Преизбраха Кирил Вълчев за генерален директор на БТА

България Преди 2 часа

Кирил Вълчев: Да се помолим Бог да е с нас в делата ни

МЕТРО България отличи ресторантите в „Гастрономически пътеводител 2025“

МЕТРО България отличи ресторантите в „Гастрономически пътеводител 2025“

Преди 2 часа

Третото издание на инициативата събра над 120 участника от цялата страна и показа силата на местните продукти и модерната кухня, която съчетава български вкус с международни влияния. На специално събитие в МЕТРО Академия ресторанти от Варна, София, Бургас и Карнобат получиха отличия за впечатляващите си кулинарни концепции.

Полуфиналистите в “Игри на волята” стават ясни тази вечер

Полуфиналистите в “Игри на волята” стават ясни тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Зрелищна елиминационна битка изпраща още един от финалистите по пътя към дома

Пускат под гаранция шофьора, убил полицай на Северната тангента

Пускат под гаранция шофьора, убил полицай на Северната тангента

България Преди 2 часа

Прокуратурата обвини 34-годишния водач на леката кола в причиняване на смърт по непредпазливост

Русия удари жестоко Укрйна, десетки хиляди засегнати

Русия удари жестоко Укрйна, десетки хиляди засегнати

Свят Преди 3 часа

Херсон бива подлаган от Русия на атаки с ракети, дронове и артилерия почти всекидневно

Снимката е илюстративна

Новият противоракетен щит на Европа: Какво може Arrow 3

Свят Преди 3 часа

Когато ракети атакуват от голяма височина, Arrow 3 ще може да ги унищожават още преди да навлязат в земната атмосфера

САЩ се присмиват на ЕС заради скандал с измами

САЩ се присмиват на ЕС заради скандал с измами

Свят Преди 3 часа

Заместник-държавният секретар на САЩ атакува Федерика Могерини

Проф. Ива Христова: Огромна част от болните от грип остават скрити

Проф. Ива Христова: Огромна част от болните от грип остават скрити

България Преди 3 часа

Децата са рисковият контингент при грипа, обясни директорът на НЦЗПБ

<p>СДВР признава, че изборът е бил между щети и кръвопролитие &ndash; ексклузивно в &bdquo;Телеграфно подкастът&ldquo;</p>

„Не влязохме в тълпата, за да не пострадат хора“ – Иван Георгиев от СДВР за реакцията на полицаите на протеста пред „Телеграфно подкастът“

България Преди 3 часа

Началникът на сектор „Масови мероприятия“ в СДВР заяви, че полицията е разпознала провокатори още в началото на протеста, но не е могла да ги изведе без риск за ескалация и пострадали сред мирните граждани

Русия заплаши с ответни мерки и "най-остра реакция"

Русия заплаши с ответни мерки и "най-остра реакция"

Свят Преди 3 часа

Захарова коментира днес "незаконните действия" на Европейския съюз

Мерц спешно заминава за Брюксел за разговори с Де Вевер и фон дер Лайен относно руските активи

Мерц спешно заминава за Брюксел за разговори с Де Вевер и фон дер Лайен относно руските активи

Свят Преди 3 часа

Лидерите на Европейския съюз ще обсъдят инициативата в Брюксел на 18 декември

<p>Роботизирани кучета с лицата на Мъск и&nbsp;Безос&nbsp;предизвикаха хаос (СНИМКИ)</p>

Роботизирани кучета с лицата на Илон Мъск, Марк Зукърбърг и Джеф Безос предизвикаха хаос

Свят Преди 3 часа

Всички роботизирани кучета вече са закупени от частни колекционери – на цена от 100 000 долара всяко