89,8% от гражданите не са съгласни уличното паркиране да бъде превърнато в частен бизнес. Само 8,7% смятат, че за паркирането върху улици и булеварди трябва да се определят пазарни цени.
Това са моментните резултати от независимата анкета, провеждана в сайта на Софийски обществен съвет във връзка с готвените промени в Закона за движението по пътищата, целящи да превърнат в търговски досегашния административен режим за контрол върху организацията на движението в градовете.
"Резултатите са красноречиви – хората желаят местното самоуправление пряко да се занимава с организацията на движението по улиците, както и в момента го изисква законът, а не да печелят търговски дружества от проблемите с паркирането.
Големия процент от гласували "против" показва, че създадената в София порочна практика с възлагането на на контрола върху паркирането на търговско дружество, която всъщност промяната в ЗДвП цели да легализира, не ги удовлетворява.
Това е така, защото фирмата не е Столична община и не е длъжна да осигурява прозрачност на приходите от платеното паркиране или да ги харчи по нормативно установеното предназначение.
Доказано е – така не се решават проблемите, а само се изместват. И хората са абсолютно прави – за 15 години събиране на пари от търговското дружество от зоните за платено паркиране няма построен нито един паркинг!" – коментират от Софийски обществен съвет.
На първо четене мина законопроектът за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата.
Депутати от РБ и ГЕРБ поискаха замяна на думата "такса" с "цена" в чл. 99, ал. 3, целяща превръщането на улиците в платен паркинг.
Мина и друга поправка за въвеждане на глоба от 200 лв. за паркиране на не означените места в градинки, паркове, детски площадки и тротоари. Подготвят се протести срещу измененията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!