136 години Освобождението на София
Гвардейци   
Източник: БГНЕС
52

Д нес се навършват 136 години от навлизането на руските войски под предводителството на генерал Йосиф Владимирович Гурко в София. Традиционно Столичната община отбелязва деня на Освобождението на нашия град.

Предвижда се поредица от прояви, организирани в партньорство със Софийската света митрополия, Сдружение на приятелите на Русия "Александър Невски" и фондация "Героите на България".

В тържественото честване на 136-ата годишнина от Освобождението на София ще се включат гвардейци-венценосци от Националната гвардейска част и Софийско дружество "Традиция".

Приветствие ще произнесе председателят на фондация "Героите на България" Любомир Коларов, а с тематично слово за историческата дата ще се включи проф. Илия Тодев, директор на Института за исторически изследвания при БАН.

В 10:00 ч. ще бъде отслужен благодарствен молебен в църквата "Света Неделя". Изборът на храма е историческа даденост – в присъствието на самия генерал Гурко тук се е състояла първата заупокойна служба в памет на загиналите, още при влизането в града. След това, в 10:30 часа, ще тръгне литийно шествие от храм "Света Неделя" до паметниците на ген. Гурко, Цар Освободител и на Българския опълченец и празнично биене на камбаните на централните софийски храмове.

В 11:30 ч. ще се проведе празнична програма пред Паметника на Българския опълченец с участието на актрисата Василка Сугарева, вокална формация "Юлангело" в съпровод на медно-духови инструменти и ученици от 135 СОУ "Ян Амос Коменски" с есе, посветено на историческото събитие.

Коментари 52
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

52 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

.

Румънска сенаторка по стъпките на Путин: Иска Румъния да анексира територии на Украйна

Свят Преди 5 минути

Сенаторката реагира незабавно с изявление от новата си партия SOS Romania

джендър

Световната федерация по лека атлетика забранява трансджендъри да участват като жени

Свят Преди 1 час

"Да предпазим женските категории в нашия спорт, като ограничим участието на трансджендър атлети"

Владимир Путин

Хърватия: Бихме арестували Путин

Свят Преди 2 часа

Хърватия признава Международния наказателен съд

The Specialized Prosecutor"s Office is investigating officials from Bulgaria’s Ministry of Interior into alleged fraud

66 души са задържани при спецакция във Варненско

България Преди 3 часа

Криминалистите са намерили и иззели над два килограма марихуана, метамфетамин и хероин, немалка сума пари и електронна везна

Медведев

Медведев: Tрябва да се забрани на "чуждестранните агенти" да изкарват пари в Русия

Свят Преди 3 часа

Руският закон за "чуждестранните агенти" е насочен към хора, медии и неправителствени организации в Русия, които не се придържат към линията на правителството

<p>Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха &quot;трудно решение&quot;</p>

След 12 години брак: Рийз Уидърспун и съпругът ѝ взеха "трудното решение" да се разведат

Любопитно Преди 4 часа

„Насладихме се на толкова много прекрасни години заедно и продължаваме напред с дълбока любов, доброта и взаимно уважение към всичко, което сме създали заедно“, каза двойката в съвместно изявление

Гордън Мур

На 94 години почина съоснователят на "Intel" Гордън Мур

Свят Преди 4 часа

Мур и Робърт Нойс основават "Intel" през юли 1968 г.

.

Артишокът - любим зеленчук на италианците и гарант за дълголетие

Любопитно Преди 5 часа

Той е многогодишно тревисто растение от семейство Астри

<p>Трети ден силна магнитна буря, какво трябва да знаем</p>

Трети ден продължава силна магнитна буря на Земята

Свят Преди 5 часа

Степента на смущение на магнитното поле на Земята, според данните от мониторинга на космическата обстановка, продължава да остава на ниво G3

<p>Спечели ли Украйна битката за Бахмут, какво съобщи Валерий Залужни</p>

Киев: Украинските сили са стабилизирали положението около Бахмут

Свят Преди 5 часа

Според сводката на британските разузнавателни служби, публикувана днес, "настъплението на Русия към Бахмут, в Донбаския регион, до голяма степен е спряло"

Снимката е илюстративна

Капитанът на един от задържаните в Румъния кораби: Държаха ни за разпит цяла нощ

България Преди 5 часа

"Конфискуваха ни целия улов. Иззеха всичко, включително уреди, но нямаха заповед", разказа капитан Красимир Петров

Гутериш

Гутериш: Оцеляването на човечеството зависи от управлението на водните ресурси

Свят Преди 6 часа

Водата "трябва да бъде в центъра на световния политически дневен ред", допълни той

Никола Стоянов

Стоянов: Обмисляме нова компенсация за горивата, но със социален, а не масов аспект

България Преди 6 часа

"Идеята е таван на надценката да има за един до два артикула от продуктова група", каза още Никола Стоянов

<p>Оказва ли Китай военна помощ на Русия? Какво заяви САЩ</p>

Байдън: Китай засега не оказва военна помощ на Русия

Свят Преди 7 часа

"Това, че все още не е, не означава, че няма да го направи; но все пак засега не го прави", каза Байдън

Снимката е илюстративна

"Кретенско видео за социалните мрежи": Кметът на Венеция разгневен след опасен скок от висока сграда

Свят Преди 7 часа

Видео, на което се вижда как мъж скача от покрива на сграда в един от каналите на Венеция и доплува до брега, където го очаква друг мъж, заснел всичко, който му подава после хавлиена кърпа, се превърна в хит в интернет

Снимката е илюстративна

Торнадо отне живота на поне 23 души и причини значителни разрушения в Мисисипи (ВИДЕО)

Свят Преди 8 часа

Кметът на Ролинг Форк разказа пред местна телевизия, че след като минало торнадото, не могъл да излезе от къщата си, защото електропроводите наоколо били съборени