Младенов: Великобритания няма да ни налага визи
Николай Младенов   
Източник: Боби Тошев, БГНЕС (архив)

Категорично няма вероятност Великобритания да въведе визи за българи и румънци, коментира пред Би Ти Ви министърът на външните работи Николай Младенов публикации в британските медии.

По думите му в случая ставало въпрос за интерпретации и предизборна агитация.

"Всъщност от 2014 г. трябва да паднат всички ограничения за работа в целия ЕС за българи, това е наложено от Брюксел.

А Великобритания в момента прави анализ на ангажиментите си към ЕС във връзка с вътрешните въпроси и правосъдието", коментира министърът и подчерта, че според него някои британски полици използват темата за имигрантите и чуждата работна ръка като предизборна агитация.

Младенов подчерта, че Обединеното кралството е една от държавите, печелещи най-много от принципите за свободно движение на хора и капитали.

Единният пазар няма как да функционира, ако си избираме какво да спазваме и какво не, казва външният ни министър.

Вчера във в. "Сънди Таймс" бе публикувано интервю на вътрешния министър Тереза Мей, от което изглежда, че Великобритания обмисля визов контрол, който да предотврати наплива от имигранти от някои европейски страни като България и Румъния.

Плановете на кабинета потвърди и премиерът Дейвид Камерън в деня, когато се открива годишната конференция на Консервативната партия в Бирмингам, информира БНТ.

Великобритания оспорва една от основните свободи в ЕС, а именно свободното придвижване на хора, сочат сигналите от Лондон.

В интервюто за "Сънди Таймс" Мей посочва, че трябва да бъде ревизирана европейската директива, която дава право на 500 млн. души да пътуват свободно на територията на Евросъюза.

Според източник на вестника се обмисля облекчен визов режим за едни държави и въвеждане на визи за други.

Според изданието става дума главно за България и Румъния - има прогнози, че след падането на ограниченията за работа много българи и румънци ще потеглят към Острова.

Тази тема е част от плановете на Лондон да предоговори отношенията си с ЕС, разяснява пред Би Би Си премиерът Дейвид Камерън.

Дейвид Камерън обяви, че ще преразгледа свободата на мигранти в ЕС да живеят и работят във Великобритания, отправяйки предизвикателство срещу един от основните принципи на евросъюза, съобщава обаче и в. "Файненшъл таймс".

В отговор на изразени безпокойства, че при търсене на работа млади британци биват измествани от техни съперници от други европейски страни, премиерът увери, че въпросът за миграцията в ЕС ще бъде включен в пакета от европейски директиви, обсъждани в започнатото от външното министерство разследването на "баланса на уменията".

"Вижте, аз вярвам в единния пазар, вярвам в свободното движение, но преди две седмици посетих две фабрики в разстояние на една седмица и зададох въпроса: Колко души сте наели от други страни членки на ЕС? Какъв е балансът", заяви Камерън в шоуто на Андрю Мар по Би Би Си снощи.

В едната фабрика бяха наети 60%, в другата - 50%, а ние имаме толкова много безработни в страната, които искаме да обучим, преквалифицираме и върнем на работа, добави британският премиер.

Британското вътрешно министерство вече е въвело няколко ограничения на влизането на мигранти от страни нечленки на ЕС, отбелязва вестникът. Законите на ЕС не позволяват на Лондон да приложи подобни ограничения на граждани на страни членки, но въпросът отново излезе на дневен ред с отпадането на ограниченията върху достъпа до трудовия пазар на Великобритания за граждани на Румъния и България в края на следващата година, отбелязва вестникът.

Макар че изявленията на Камерън бяха предназначени единствено да насърчат евроскептиците от консервативната партия през първия ден от конгреса й в Бирмингам, те породиха безпокойства в Брюксел, пише "Файненшъл таймс".

Вестникът цитира старши научен сътрудник в Центъра за европейски реформи, според когото Камерън може да се опита да ревизира принципа на свобода на движение, но "това е задънена улица, в която той трябва да внимава да не попадне".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп одобри продажбата на оръжиe за Украйна

Тръмп одобри продажбата на оръжиe за Украйна

Свят Преди 2 минути

Преди ден Киев и Вашингтон сключиха сделка за полезните изкопаеми

Две деца са в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско

Две деца са в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско

България Преди 3 минути

20-годишно момиче пък е в критично състояние

Сензор на НАСА разкрива неизвестен пожар в Алабама

Сензор на НАСА разкрива неизвестен пожар в Алабама

Свят Преди 24 минути

Според НАСА процесът - от откриването до предупреждаването на пожарникарите - е отнел само няколко минути

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

Жена е в критично състояние след тежка катастрофа във Великотърновско

България Преди 26 минути

Инцидентът е станал в района на кръстовището за село Обединение

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Кенеди-младши разкри тревожни данни за възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Свят Преди 32 минути

Робърт Ф. Кенеди-младши разкри тревожни данни относно възрастта, на която децата навлизат в пубертета

Масирана руска атака в Украйна

Масирана руска атака в Украйна

Свят Преди 51 минути

Украинските ВВС посочиха, че са свалили 64 летателни апарата

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

Ето кога ще се изплащат пенсиите и обезщетенията за месец май

България Преди 1 час

Датата за изплащане на обезщетенията за безработица е 15 май

Бенямин Нетаняху

Израел атакува цел до президентския дворец в Дамаск

Свят Преди 1 час

За втори път Израел нанася удар в Сирия в рамките на няколко дни

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Reuters: ООН обмисля мащабна реформа

Свят Преди 1 час

Меморандумът съдържа редица предложения, които, ако бъдат приети, ще представляват най-големите промени от десетилетия насам

Празник е! Имен ден имат...

Празник е! Имен ден имат...

Любопитно Преди 1 час

На 2 май почитаме паметта на равноапостолния княз свети Борис-Михаил и на свети Атанасий Велики

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 1 час

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

Свят Преди 1 час

Кой би могъл да управлява занапред ивицата Газа?

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Сателит ще “претегли” въглерода в тропическите гори

Свят Преди 1 час

Радарна мисия от Космоса ще помогне на учените да разберат по-добре колко въглерод съхраняват "белите дробове на Земята"

<p>Шефът на пловдивската митница остава за постоянно в ареста</p>

Шефът на пловдивската митница Мирослав Беляшки остава за постоянно в ареста

България Преди 2 часа

Той бе задържан при специализирана полицейска операция в сряда

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

България Преди 3 часа

Той беше назначен на поста заради договорена партийна квота