Вяра Анкова е новият шеф на БНТ
Вяра Анкова, генерален директор на БНТ   
Източник: БГНЕС
Ва а Анкова е новият генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ) за следващите три години.

Тя беше избрана с пет гласа от петимата членове на Съвета за електронни медии.

Анкова единствена от седемте кандидати за длъжността в момента работи в БНТ – от 1 октомври 2004 г. до момента е директор на "Новини и актуални предавания" в телевизията.

Анкова ще встъпи в длъжност в началото на август,

когато настоящият генерален директор Уляна Пръмова ще подаде оставка, съобщи пресцентърът на БНТ.

Вяра Анкова е 21-вият директор в историята на националната телевизия. Беше избрана след конкурс, който определиха като истински сблъсък на мнения и по думите на Георги Лозанов с обществена акустика.

Поемам ангажимент за прозрачност на всички управленски решения в БНТ, като изборът на всички директори ще бъде изключително прозрачен, каза Анкова пред журналисти, след като беше избрана на този пост.

Анкова се определи като "телевизионен мениджър" и каза, че БНТ не може сама да подобри финансовото си състояние, но телевизията може да изготви финансов план за оптимизирането на разходите. Този план ще дава ясна визия как да привличаме приходи, заяви Анкова.

По думите й тези приходи няма да бъдат само от реклама, но могат да са от европейски проекти, от крос-медиа, имало и други възможности.

Финансовият план ще "мине през анализ на специалисти", добави новият генерален директор на БНТ.

Анкова планира доста реформи в националната телевизия.

Според нейната концепция управленската структура на БНТ трябва да бъде хоризонтална, а не вертикална, както досега.

Във връзка с това, когато представи проекта си за бъдещето на телевизията пред СЕМ, тя обеща да поиска оставките на всички мениджъри в телевизията.

Тя планира да заложи на новините и актуалните предавания, както и на онлайн присъствието на БНТ.

По време на конкурса Анкова каза още, че ако бъде избрана за директор, първото предаване, което ще предложи, ще бъде външнополитическо.

Не мога да отговоря за колко време, но ще започнем да работим веднага, предстоят много усилия, много работа, много анализи. Телевизията трябва да бъде поставена на един съвременен принцип на работа, а това е бизнес план на действие.

Надявам се, че още с първите ни решения ще се види един друг образ на Българската национална телевизия, казва Вяра Анкова в отговор на въпрос на "По света и у нас" за колко време ще направи телевизията плюсов играч на медийния пазар.

Вие ме познавате от работата ми в новините и актуалните предавания.

Никога не съм крила или налагала решения.

Ако има и най-малкото съмнение в тези документи, то няма да бъде скрито. Но не искам да говорим за предварителни неща. Трябва да стъпим на базата на факти, а не на слухове, защото, както знаем от работата в новините, слухове има много, а след това фактите се оказват нищожни.

Ако има грешки, дали са корупционни практики или нецелесъобразност на решенията, те ще бъдат извадени, отбелязва Вяра Анкова запитана дали се ангажира да извади данни за източване на БНТ, ако се открият.

Вяра Анкова е родена на 5 февруари 1966 г. Завършва Английската гимназия в София и английска филология в СУ "Св. Климент Охридски".

През 1991 г. започва работа в БНТ в редакция "Обмен за чужбина". Дълги години работи като репортер, редактор и е от първите водещи на новините в сутрешния блок "Добро утро" с Александър Авджиев и в съботно-неделния екип на новините.

Специализира журналистика в САЩ, щата Уисконсин, после спечелва конкурс за специализация по журналистика в Си Ен Ен, след това става кореспондент на Си Ен Ен от България в програмата "World report".

Специализира и в Би Би Си. От 1994 г. е водеща на централната емисия новини "По света и у нас".

След като заминава със семейството си в Гърция, е кореспондент на БНТ в Атина.

От 1 октомври 2004 г. до момента е директор на "Новини и актуални предавания" в телевизията.

Зад кандидатурата й за поста генерален директор застава коалиция "Гражданско участие - устойчиво развитие" от 13 неправителствени организации от страната.

Вяра Анкова е съпруга на бившия вратар и президент на футболен клуб "Левски" Томас Лафчис. Майка е на четири деца - Яна, Константин, Хелена Мария и Натали.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
р

Там, където всички се познават: Как малките магазини пазят духа на квартала?

Пари Преди 25 минути

Форумът „Търговия с човешко лице“ събира малките търговци във Варна на 13 май

Иран е атакувал САЩ над 10 пъти по време на прекратяването на огъня

Иран е атакувал САЩ над 10 пъти по време на прекратяването на огъня

Свят Преди 50 минути

Министърът на отбраната на САЩ Пит Хегсет и председателят на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Дан Кейн представиха подробности за „Проект Свобода“ на пресконференция в Пентагона

Нова измама с обещания за по-високи пенсии

Нова измама с обещания за по-високи пенсии

България Преди 59 минути

От полицията напомнят, че няма законов механизъм за увеличаване на пенсия срещу заплащане

"Възраждане" поиска от Йотова референдум за връщане на лева

"Възраждане" поиска от Йотова референдум за връщане на лева

България Преди 1 час

Освен това Ангел Славчев призова са сваляне на санкциите срещу Русия

Нов сблъсък между звезди и Черни куртки повишава градусите в Hell’s Kitchen

Нов сблъсък между звезди и Черни куртки повишава градусите в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 1 час

Шеф Виктор Ангелов добавя поредна куртка в колекцията си

<p>Възобновиха делото срещу кмета Благомир Коцев</p>

Възобновиха делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев

България Преди 1 час

Производството бе спряно на 24 март тази година, тъй като Стефанов и Кателиев бяха регистрирани като кандидати за народни представител

Нови подробности за атаката с нож в магазин във Варна

Нови подробности за атаката с нож в магазин във Варна

България Преди 2 часа

Жена, без видима причина нападнала нищо неподозиращи граждани

,

Боли ви вратът? Тези трикове, използвани от пилотите от Формула 1, биха ви помогнали

Любопитно Преди 2 часа

Техниките на звезди като Себастиан Фетел помагат не само на пистата, но и в офиса

ООН предупреди за глобална дигитална катастрофа

ООН предупреди за глобална дигитална катастрофа

Свят Преди 2 часа

Критичните дигитални рискове са реални, документирани, системни

Над 500 тона негодни храни разкриха в България

Над 500 тона негодни храни разкриха в България

България Преди 2 часа

Повече от милион яйца спряха инспектори на Българската агенция по безопасност на храните

,

Ела Лангли си върна трона: Хитът Choosin’ Texas отново е №1

Любопитно Преди 3 часа

Кънтри звездата доминира в „Билборд“ за осма седмица, след като детронира Оливия Родриго. Докато Бруно Марс и Оливия Дийн си проправят път към върха, Лангли демонстрира пълна хегемония, класирайки и второ парче в престижния Топ 5 на чарта

КФН и омбудсманът с идея: „Гражданска отговорност“ за мотоциклети да се сключва на сезонен принцип

КФН и омбудсманът с идея: „Гражданска отговорност“ за мотоциклети да се сключва на сезонен принцип

България Преди 3 часа

КФН е изискала от застрахователните компании подробна информация за начина, по който са формирани цените на задължителната застраховка

Извънредно от СЗО: Опасният хантавирус на круизния кораб вероятно се предава от човек на човек

Извънредно от СЗО: Опасният хантавирус на круизния кораб вероятно се предава от човек на човек

Свят Преди 3 часа

Световната здравна организация допусна за първи път възможността за заразяване между хората на борда на блокирания MV Hondius, където 150 души остават изолирани в океана след три смъртни случая

Гюров: Оставяме на следващото правителство посока, време и разчети

Гюров: Оставяме на следващото правителство посока, време и разчети

България Преди 3 часа

Служебният министър-председател отбелязва, че урокът по държавност, който са получили с министрите му, е бил да им покажат "откъде се светват и гасят лампите - сякаш държавата е стая под наем"

Русия: Задава се война на клановете за трона на Путин

Русия: Задава се война на клановете за трона на Путин

Свят Преди 3 часа

Бившият министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу може да застраши властта на президента Владимир Путин