"Труд": Светият дух май изостави владиците
Източник: netinfo
Вч чки печатни издания днес пишат за скандала в Светия синод на Българската православна църква след кончината на патриарх Максим.

"Труд" констатира: "Светият дух май изостави владиците". Той вече не напътства делата им или нарочно ги обърква, за да ги видят всички що за стока са. Погазват устава, променят решения, оттеглят подписи и обясняват кой бил сребролюбец, кой - луд. Грозните разпри показват, че властолюбието и користта водят владиците.

На първа страница "Монитор" обявява: "Григорий пробва църковен пуч". Великотърновският митрополит се опита да свали вчера варненския си колега Кирил от поста изпълняващ временно длъжността патриарх до свикването на събор за избор на нов духовен водач на Българската православна църква.

Според бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията - проф. Иван Желев - вероятно върху митрополита е упражнен натиск, за да промени своето решение. Проф. Желев изтъкна, че в устава на БПЦ не е залегнала възможност за оттегляне на подпис от взето вече решение.

На заседанието си днес Синодът трябва да реши дали да вземе под внимание възражението на владиката Григорий. "Битката за патриаршеския трон осветли лобитата в църквата", пише "Сега". Скандалите около избора на Варненския митрополит Кирил за наместник на Светия синод осветлиха враждуващите лагери в ръководството на БПЦ, а битката между тях стана непримирима.

"Дума" резюмира: "Скандалът в Светия синод се разраства".

Според "24 часа"- "Не минава ден без скандална новина от Синода. Митрополитите могат да разклатят сериозно църквата отвътре", предупреждават юристи.

"Писмото на Великотърновския Григорий е изпратено до медиите от Пловдивската митрополия. "Не знам дали е изпратено, или изпЛатено оттам", коментира друг владика.

Според "Стандарт" битката кой да наследи жезъла на дядо Максим идва в повече на народа. Новият скандал в Синода поставя под въпрос избора на нов патриарх.

И политици се изказват за случващото се в църквата. Сергей Станишев обвини ГЕРБ, че иска да наложи свой фаворит за патриарх. Цветан Цветанов репликира, като припомни, че при управлението на Живков бащата на Станишев се е разпореждал с църквата.

Новият патриарх не трябва да е бил агент на Държавна сигурност, призовават от СДС.

Външно министерство ремонтира на пет континента. Майстори са влезли или ще влязат в най-скоро време в сгради, използвани от българските дипломати в 55 държави, става ясно от справка, изготвена от министерството по искане на "Труд".

България притежава имоти в около 70 държави. Сумата, заделена за обновяване, е 14 млн. лв. Няма пари за Брюксел и Москва. Както е известно, ще има ново консулство във Франкфурт.

Лихвите от спестовни влогове ще останат необлагаеми, а данък ще се удържа само от лихвите по депозити на физически лица, така "Капитал Daily" информира за вчерашното решение на парламентарната бюджетна комисия. Всеки месец банките ще превеждат на НАП 10% от всички облагаеми лихви, които са изплатили на клиентите си. Преводът ще е на една обща сума и така данъчните няма да знаят какви средства притежават хората по сметките си. Такава информация няма да се попълва и в годишните данъчни декларации.

Водещото заглавие на "24 часа" обявява: "Търси се някой да даде 10 000 лв., за да има референдум за АЕЦ". Законът за допитването до народа задължава за всеки референдум да се регистрират застъпници на алтернативната позиция - в случая против строителството на АЕЦ. Вчера ЦИК качи на сайта си свое решение, според което опонентите също трябва да учередят инициативен комитет, за да съберат 7 000 подписа. Ето защо трябва да се намери партия, готова да плати 10 000 лв., да има 7 000 подписа за регистрацията си, за да излезе срещу БСП в ядрения референдум през януари.

Депутатът от РЗС Емил Василев предложил промени в Закона за адвокатурата, пише "Труд". Адвокати, които са съпрузи или живеят на семейни начала с висши магистрати, да нямат правото да упражняват професията си. Депутатът Яне Янев настоява същите рестриктивни мерки да важат и за адвокати, които са роднини по права линия, сватове, зетьове, тъщи, балдъзи и прочие на висши магистрати.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дипломация по телефона: Путин поздрави Тръмп за 80-годишния му юбилей

Дипломация по телефона: Путин поздрави Тръмп за 80-годишния му юбилей

Свят Преди 13 минути

55-минутен разговор постави основите за нови контакти по иранската криза и войната в Украйна

Нова ескалация между Израел и Иран застрашава мирните преговори; Тръмп с предупреждение

Нова ескалация между Израел и Иран застрашава мирните преговори; Тръмп с предупреждение

Свят Преди 1 час

Американският президент по-рано заяви, че споразумението за прекратяване на войната може да бъде подписано днес, но оттогава не е предоставил повече подробности

Япония проучва Гренландия за добив на редки земни елементи

Япония проучва Гренландия за добив на редки земни елементи

Свят Преди 4 часа

Посещението е планирано за това лято и в него ще участват представители на японското Министерство на икономиката, търговски компании и Японската организация за метали и енергийна сигурност

Внимание на пътя: Разсипан асфалт затруднява движението на автомагистрала "Хемус"

Внимание на пътя: Разсипан асфалт затруднява движението на автомагистрала "Хемус"

България Преди 4 часа

От пътната агенция апелират шофьорите да карат внимателно и със съобразена скорост

Бойко Борисов призова за 100 дни толеранс към новото правителство

Бойко Борисов призова за 100 дни толеранс към новото правителство

България Преди 4 часа

Борисов коментира и темата за свръхдефицита и недостига в бюджета

Иран разкри детайли от проекта за споразумение със САЩ

Иран разкри детайли от проекта за споразумение със САЩ

Свят Преди 5 часа

Проектът предвижда Иран незабавно да отвори Ормузкия проток за всички търговски кораби

<p>Кола форсира гуми край протест срещу шофьора, прегазил детско колело в Лесново</p>

Протест в село Лесново срещу агресията заради шепа череши

България Преди 6 часа

Недоволството събра десетки хора в центъра на населеното място, които настояха за реакция на институциите

Голям пожар избухна в столичния квартал „Надежда“

Голям пожар избухна в столичния квартал „Надежда“

България Преди 6 часа

За инцидента първа информира Галина Серафимова чрез публикация във Facebook

Израел смята за „лошо“ бъдещото споразумение между САЩ и Иран

Израел смята за „лошо“ бъдещото споразумение между САЩ и Иран

Свят Преди 6 часа

Според източници в Йерусалим сделката застрашава израелските интереси

Кибератака срещу ирански държавни банки парализира електронните плащания

Кибератака срещу ирански държавни банки парализира електронните плащания

Свят Преди 7 часа

Отговорност за атаката пое хакерската група "Черните вълци"

„За децата е по-лесно да си поръчат наркотици онлайн“: Митниците отчитат ръст на пощенските пратки с дрога

„За децата е по-лесно да си поръчат наркотици онлайн“: Митниците отчитат ръст на пощенските пратки с дрога

България Преди 7 часа

Заместник-директорът на Агенция „Митници” Стефан Бакалов предупреждава за новите методи на трафикантите

Великобритания удари руския сенчест флот в Ламанша

Великобритания удари руския сенчест флот в Ламанша

Свят Преди 7 часа

Британски командоси и специални служби извършиха шестчасова операция срещу санкциониран танкер

Пожар в Темрюк след атака с дронове, огънят е потушен

Пожар в Темрюк след атака с дронове, огънят е потушен

Свят Преди 8 часа

Руските държавни медии съобщават за инцидент в южен пристанищен град

Кристин Илиева: Катастрофата промени живота ми и сложи край на приятелството с Дивна

Кристин Илиева: Катастрофата промени живота ми и сложи край на приятелството с Дивна

Любопитно Преди 8 часа

В емоционално интервю пред Мон Дьо моделът Кристин Илиева се връща към денят, който промени живота ѝ завинаги и приятелството, което не устоя на времето

Смъртоносната вълна в Конго расте - епидемията от ебола поглъща стотици

Смъртоносната вълна в Конго расте - епидемията от ебола поглъща стотици

Свят Преди 9 часа

Страната сега е обхваната от една от най-големите епидемии от ебола в своята история