"Стандарт": Станка от Комсомола с най-много земи по морето
Източник: netinfo

За нов скандален рекорд при сделките с гори в периода 2003-2008 г. - 14 стотинки на кв. м, пише днес в. "Сега". Справка на земеделското министерство показва, че по онова време областните управители са сключвали голяма част от сделките за жълти стотинки, като при някои цената за кв.м е под 1 лв. В някои области до договори са се добирали през годините едни и същи фирми.

Показателни са поредица продажби, извършени от областния управител на Варна Христо Контров от ДПС през 2005 и 2006 г.

"Стандарт" добавя, че в управителните органи на три различни компании, купили евтина държавна земя по Черноморието, е участвала някогашната любимка на Тодор Живков Станка Шопова, първи секретар на ЦК на Комсомола от 1981 до 1989 г. Шопова е член на съвета на директорите на "СОК Камчия" ЕАД, която е собственост на град Москва, по-точно на бившия всемогъщ кмет Лужков.

В интервю за в. "Труд" новият директор на институт "Пирогов" доцент Стоян Миланов съобщава, че е взето решение за преструктуриране и обединяване на звената в специализирани комплекси. Те ще са 8 и ще са: авангарден спешен комплекс, специализиран хирургичен комплекс, специализиран травматологичен, неврохирургичен, урологичен, терапевтичен (тук ще е токсикологията), централна клиника по интензивно лечение и специализиран комплекс по изгаряния и пластична хирургия.

Начело на всеки един от тях чрез конкурс ще бъдат назначени координатори, които ще отговарят за цялостната дейност на комплекса. Те ще са хабилитирани лица, работещи в съответната структура, със специалност по съответния предмет на дейност и заедно с тях ще взимам важните решения.

В прогноза за управлението на страната след предстоящите парламентарни избори Красина Кръстева пише в "Труд", че Борисов като нищо може да направи експертен кабинет. "Той е герой от народния епос, работи без предварителен сценарий, интуитивно, и може да врътне всякакъв фокус. Втория кабинет на ГЕРБ би могла да оглави еврокомисарката Кристалина Георгиева. Под шапката на националното единство могат да влязат всякакви кадри - червени, сини, царисти. Нима на различни позиции в управлението и днес няма такива? ГЕРБ е партия, проекция на вожда си - каквото каже, това ще прави.

За този сценарий обаче е необходимо Борисов да мине на втори план. Нещо, което засега изглежда трудно постижимо, отбелязва авторката.

Дефицит в зелената надбавка може да оскъпи тока с 4%, плаши днес в. "Капитал дейли". Причината била, че в електроенергийната система на България има дефицит от 220 млн. лв., за който трябва да бъде намерен механизъм за компенсиране. Той се получава заради недостатъчните приходи от зелената надбавка в цената на електроенергията, с която се покриват преференциалните цени на ВЕИ производителите.

Според автора, за да стане това, е нужна дългосрочна стратегия, с която да бъдат избегнати нови грешки при ценообразуването. Ако все пак такъв механизъм не бъде намерен, цената на електроенергията за крайните потребители ще скочи с 4% от юли, сочели изчисления на компанията "ЕВН България", която захранва с електричество Южна България.

Строителството на магистралите: по-бавно и по-скъпо според публикация също в "Капитал дейли". Причина била тежката зима в началото на 2012 г. Тогава почти нямало неприключена отсечка по "Тракия", "Марица" и "Струма", за която изпълнителите да не са заявили форсмажорни обстоятелства. В ролята на непреодолимо препятствие влизат обилните снегове от миналата зима, които са разрушили част от изградените съоръжения, а на места са довели до преовлажняване на почвите.

Ефектът един път е удължаване на срока за изпълнение, а друг - оскъпяване на отсечките заради възлагането на допълнителни работи по укрепване на почвите. Допълнителните суми няма да са еврофинансиране, а ще са от бюджета.

"Сега" описва скандална практика във фонд "Научни изследвания". Секретарка на политическата партия "Новото време" и бивша разпоредителка в театър са отсявали на първото ниво проектите, кандидатствали за финансиране.Двете са били назначени за главни експерти във фонда, без да имат изисквания за длъжността 3-годишен опит и квалификация. Техен колега също е бил назначен за главен експерт, макар да е с диплома за средно специално образование.

Те и още трима експерти на фонда са пресявали проектите на първия етап от конкурса, преди да се премине към оценяване на научната им стойност. Така шестимата са отхвърлили 628 проекта от общо 1094 заради административна недопустимост, разказал пред "Сега" председателят на просветната комисия в парламента Огнян Стоичков от партия "Атака".

"Монитор"
и други издания пишат днес, че висш прокурор е виновен за провала на делото САПАРД, когато бяха оправдани, въпреки неопровержими доказателства за вината им двама скандални бизнесмени, приближени до бившия държавен глава Първанов.

Главният прокурор Сотир Цацаров ще настоява пред кадровиците на съдебната власт да наложат на Илиев наказание, съответстващо на тежестта на нарушенията - освобождаване от длъжността апелативен прокурор на София, но на този етап нямало данни за търсене на наказателна отговорност.

"Класа" информира, че вицепрезидентът Маргарита Попова, докато е била министър на правосъдието е подписвала да се раздават пари на неправителствени организации без ясни правила.

Министерството дълго време е отказвало да представи списъка с имената на експерти и служители, които одобряват проектите на неправителствени организации в обществена полза за получаване на бюджетни средства "на калпак" - без ясни правила и без всякакъв анализ на ефекта от паричните бюджетни потоци.
Блондинка гледа GPS-а: – Пренасочване… – Леле, дано не ме пренасочи към работа!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади

Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади

Свят Преди 1 час

Нобеловата награда беше присъдена на Мохамади през 2023 г.

Какво разкриват 19-те нови снимки, свързани с аферата "Епстийн"

Какво разкриват 19-те нови снимки, свързани с аферата "Епстийн"

Свят Преди 3 часа

Демократите заявиха, че още изображения ще бъдат публикувани "в идните дни и седмици“

<p>&quot;Уолстрийт джърнъл&quot; анализира последиците след оставката на кабинета &quot;Желязков&quot;</p>

WSJ: Предсрочните избори могат да променят геополитическите перспективи на България

Свят Преди 4 часа

Правителството падна на 11 декември след вълна от улични протести на младежи срещу дълбоко вкоренената корупция

Германия обвини Русия в кибератака и изборна намеса

Германия обвини Русия в кибератака и изборна намеса

Свят Преди 5 часа

"Русия е предприела операция с кодово название "Сторм 1516"

<p>Мелони получи награда, вдъхновена от Маргарет Тачър</p>

Джорджа Мелони получи награда за лидерство, вдъхновена от Маргарет Тачър

Свят Преди 5 часа

Тя е "интелектуален дом на нарастващото в Европа консервативно движение"

Електрическа кола се запали на пл. "Александър Невски"

Електрическа кола се запали на пл. "Александър Невски"

България Преди 6 часа

От колата излизаха пламъци и гъст дим

Беларуският президент обещава диалог със САЩ за политическите "заложници"

Беларуският президент обещава диалог със САЩ за политическите "заложници"

Свят Преди 6 часа

В замяна САЩ отмениха санкциите срещу беларуския държавен авиопревозвач

Ердоган призова Путин за частично спиране на огъня в Украйна

Ердоган призова Путин за частично спиране на огъня в Украйна

Свят Преди 6 часа

Ердоган и Путин се срещнаха в Туркменистан, където участваха в Международен форум за мир и сигурност

Скандалът "Епстийн": Публикуваха нови кадри от имота на финансиста

Скандалът "Епстийн": Публикуваха нови кадри от имота на финансиста

Свят Преди 7 часа

Тръмп последователно отрича каквото и да е неправомерно поведение във връзка с Епстийн

Какво послание отправи Зеленски от Купянск

Какво послание отправи Зеленски от Купянск

Свят Преди 7 часа

Той поздрави военнослужещите по повод Деня на Сухопътни войски

Иран арестува нобелистката Наргес Мохамади отново

Иран арестува нобелистката Наргес Мохамади отново

Свят Преди 7 часа

Нейни поддръжници от месеци предупреждават, че има риск Мохамади пак да бъде вкарана в затвора, след като през декември 2024 г. тя бе освободена

.

Как да се откажете от солените храни за 14 дни

Любопитно Преди 7 часа

Желанието за солени храни е просто вкусов навик, а не физиологична нужда

<p>Москва може да не хареса новите предложения за мир в Украйна</p>

Съветник на Путин: Москва може да не хареса новите предложения за мир в Украйна

Свят Преди 7 часа

Зеленски заяви, че Украйна е "напълно съгласна с американската страна"

Как е починала Джейн Остин? Мистерията на последните дни на великата авторка

Как е починала Джейн Остин? Мистерията на последните дни на великата авторка

Свят Преди 7 часа

Близо 250 години след смъртта ѝ изследователите все още се опитват да разгадаят причината за смъртта на писателката, чиито произведения продължават да вдъхновяват поколения

Русия и Украйна с размяна на удари, има жертви

Русия и Украйна с размяна на удари, има жертви

Свят Преди 8 часа

Двете страни все по-често поразяват цели далеч от фронтовата линия

Финландия ще поръча от САЩ ракети "въздух-въздух"

Финландия ще поръча от САЩ ракети "въздух-въздух"

Свят Преди 8 часа

През 2022г. северната страна, която има дълга граница с Русия, поръча 64 американски изтребителя Ф-35