"Сега": Цели випуски не заслужават диплома
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

"Истината е жестока и боли - цели випуски не заслужават диплома!", констатира "Сега".

Не само голяма част от учениците са отчаяни след матура. Част от проверителите - също. С всяка година проверяващите стават все по-отчаяни, стигайки до краен извод - задължителното образование до 12-и клас е огромно разхищение на ресурс с нулев резултат.

В идеите за разделяне на гимназиалното обучение на две - до и след 10-и клас, тези хора виждат точно обратното на прокламираната цел - имитацията на образование да спре поне за открито нежелаещите да учат, които ще се откажат да продължат в последните две години.

При това много от работите, които се проверяват, не съдържат писмена част, защото зрелостниците не могат да се изразяват и директно отказват да работят по втората част от изпитните материали, която не е като тотото с тестовите въпроси.

Двойки попариха седмокласниците, конкретизира резултатите от НВО "Стандарт". В София бършат сълзи. Всеки девети е скъсан на изпита по математика. Слабите оценки са общо 1172 срещу 778 за миналата година. Повече са и двойките по български - 501 срещу 344 за 2011 г.

Темата на "Труд": Учениците пият бира, анализира резултатите от европейското проучване ЕСПАД, проведено миналата година в 36 държави сред 105 хил. шестнадесетгодишни ученици, представено пред обществеността вчера.

От цяла Европа в България най-много деца пият бира. Тези данни вече са не притеснителни, а кошмарни, коментира Момчил Василев, изследовател по проекта за България.

На челни позиции сме и в непрестижните класации за дрогата и пушенето - на второ място в Европа сме по прием на амфетамини. Пред нас е само Монако.

Код "червено" е обявен и за броя на пушачите сред 16-годишните - четвърти сме на Стария континент - след Латвия, Чехия и Хърватия по среден процент на учениците, които са палили цигари през последния месец.

Всички печатни издания отразяват експлозията в складовете за боеприпаси край стралджанското село Лозенец.

Фирмата, в чийто обект се случи инцидентът, се занимава с утилизация на боеприпасите от Челопечене, заяви собственикът й Десислав Делев. Той бе категоричен, че в склада няма опасни вещества.

Най-острият екологичен проблем в България е замърсеният въздух, сочат резултатите от проучване на социологическата агенция МБМД, пише "Новинар".

Половината респонденти смятат, че държавата трябва да се справи с нерегламентираните сметища. Превозните средства и промишлеността са посочени като второстепенни за замърсяването на околната среда.

В интервю за "24 часа" председателят на ДКЕВР, Ангел Семерджиев, обяснява, че пикът на поскъпването на тока е сега, догодина увеличението ще е минимално.

"Променихме методиката за разпределение на разходите - вече не признаваме целия размер на загубите по мрежата в цената, част от тях прехвърляме на дружествата.

"Булгаргаз" спонсорираше досега топлофикациите и битовите потребители, като трупаше загуби. Оттук нататък ще мислим за по-балансиран подход, който да защити "Булгаргаз".

И в София парното може да поевтинее, доразвива тезата си Семерджиев пред "Монитор". "Топлофикациите излизат на свободния пазар на тока през 2015 г. Международните цени на природния газ се успокояват", заключава експертът.

Индустрията поиска да плаща по-малко за зелена енергия, съобщава "Капитал Daily". Предложението вече се обсъжда в енергийния регулатор. Причината за това искане е значителното увеличение на надбавката за зелена и кафява енергия.

"Това увеличение на надбавките ще струва на индустрията милиони, тъй като индустриалното потребление е много по-високо от това на бита", коментира Георги Николов, главен секретар на "Аурубис България" - най-голямото металургично предприятие в страната.

По думите му размерът на тези добавки започва да расте в пропорции, които правят българските предприятия напълно неконкурентоспособни на външните пазари.

Ние не можем да калкулираме по-високите разходи за зелена и кафява енергия в крайната си цена, тъй като тя се определя на борсов принцип, допълни Николов.

Българският ОЛАФ влиза в действие. Специална дирекция в МВР ще разследва от 1 юли злоупотребите с пари, дадени от ЕС, цитира съобщение на вътрешния министър Цветанов "Монитор".

Това вече е възможно, благодарение на поправки в Закона за МВР, които предстои да влязат в сила. Дирекцията е с абревиатура АФКОС и разполага с 25 експерти, които ще извършват проверките.

Началникът на кабинета на премиера Румяна Бъчварова, казва за "Преса":

"Имаме нужда от втори мандат на управлението. Очаквам предстоящият юлски доклад да е последният по механизма за сътрудничество и проверка. Което означава, че всички усилия и резултати, постигнати от правителството, ще бъдат отчетени обективно.

Трябва да сме наясно, че борбата с организираната престъпност и корупцията няма крайна точка. Важен е резултатът. Имало е много престъпни схеми, в момента хората, свързани с тях, излизат наяве. От лошия ученик на Европа, днес сме сред държавите за пример в управлението", обобщава г-жа Бъчварова.

Град като грах покри магистрала "Тракия", съобщава "Новинар". Проливни дъждове и град с размерите на грахови зърна се изсипаха над страната вчера.

Ледени късове покриха магистрала "Тракия" в района на тунел "Траянови врата". Вилня и силна гръмотевична буря.

Град и проливен дъжд наводниха още Ловеч, Пазарджик и района на Садово в посока Пловдив.

– Скъпи, помниш ли онази чанта, която толкова исках? – Да, какво за нея? – Ами... пак я искам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Политическа криза във Франция: Новото правителство вече е застрашено от вот на недоверие

Политическа криза във Франция: Новото правителство вече е застрашено от вот на недоверие

Свят Преди 12 минути

Кабинетът на Льокорню е трети за страната в рамките на година

Тръмп разпореди изпращането на войници от Националната гвардия в Орегон

Тръмп разпореди изпращането на войници от Националната гвардия в Орегон

Свят Преди 33 минути

Контролираните от демократите власти в двата съседни щата на брега на Тихия океан от своя страна внесоха във федерален съд съвместен иск за блокиране на заповедта

<p>Празник е! Почитаме апостол на Иисус, а имен ден имат...</p>

6 октомври: Почитаме паметта на св. апостол Тома, имен ден имат...

Любопитно Преди 1 час

Той проповядвал в Партия, Мидия и далечна Индия

Тръмп: Преговорите за Газа напредват бързо

Тръмп: Преговорите за Газа напредват бързо

Свят Преди 2 часа

Президентът на САЩ изрази очакване първата фаза да приключи тази седмица

Мъж рани 20 души при безразборна стрелба в Сидни

Мъж рани 20 души при безразборна стрелба в Сидни

Свят Преди 2 часа

Един мъж е в тежко състояние, а още няколко човека са настанени в болница

Космическото време може да предизвика инфаркти при жените

Космическото време може да предизвика инфаркти при жените

Любопитно Преди 2 часа

Оказва се, че жените са по-податливи на геомагнитни условия

Наистина ли тренировките на гладно изгарят повече мазнини?

Наистина ли тренировките на гладно изгарят повече мазнини?

Любопитно Преди 2 часа

На всеки няколко години концепцията за тренировки на гладно се появява в социалните медии

7 ежедневни навика, които водят до проблеми с очите

7 ежедневни навика, които водят до проблеми с очите

Любопитно Преди 2 часа

Очите са едни от най-чувствителните органи, които могат да бъдат увредени дори от ежедневните навици

НСТС обсъжда размера на минималната работна заплата от 1 януари 2026 г.

НСТС обсъжда размера на минималната работна заплата от 1 януари 2026 г.

България Преди 2 часа

От Министерството на труда и социалната политика предлагат тя да стане 1213 лева (620,20 евро)

Жълт и оранжев код за значителни валежи - с какво време ще започне новата седмица

Жълт и оранжев код за значителни валежи - с какво време ще започне новата седмица

България Преди 2 часа

Максималните температури ще са предимно между 10° и 20°

Безос: AI е балон, но въпреки това ще е революция

Безос: AI е балон, но въпреки това ще е революция

Технологии Преди 3 часа

Ползите са толкова големи, че хиперболата няма да ги спре, смята той

Нетаняху: Израелски екип заминава за Египет за преговори за заложниците

Нетаняху: Израелски екип заминава за Египет за преговори за заложниците

Свят Преди 10 часа

Екипът ще бъде воден от министъра по стратегически въпроси Рон Дермер

<p>1 загинал и 8 ранени при автомобилно състезание във Варна; пилотът с положителен тест за амфетамини (ОБОБЩЕНИЕ)</p>

1 загинал и 8 ранени при автомобилно състезание във Варна; пилотът с положителен тест за амфетамини

България Преди 11 часа

Окръжната прокуратура във Варна образува по случая досъдебно производство

.

Кметът Терзиев: София няма да плаща такса рекет

България Преди 11 часа

Ситуацията е под контрол и протича според предварителните очаквания, написа Терзиев за сметосъбирането

Елисейският дворец обяви състава на новото френско правителство

Елисейският дворец обяви състава на новото френско правителство

Свят Преди 11 часа

Първото заседание на новия френски кабинет ще бъде в понеделник

Лавров осъди удара на САЩ срещу плавателен съд с наркотици край Венецуела

Лавров осъди удара на САЩ срещу плавателен съд с наркотици край Венецуела

Свят Преди 11 часа

В телефонен разговор с венецуелския си колега Иван Хил, Лавров заяви, че Москва остро осъжда удара