Петьо Цеков: В България избори само се губят
Петьо Цеков   
Източник: Сега
... Сега разбитата империя на тройната коалиция ще трябва да плаща сметката.

Секирата на БСП вече виси над Висшия съвет на партията. Потисканите от властта лични амбиции в партията вече не могат да бъдат задържани. Апаратчиците, които погубиха БСП, сега няма да я градят наново, а ще я доразграбят.

Въпросът не опира вече до това дали Станишев ще остане начело на остатъците от БСП или не. Казусът в БСП е ще има ли тотална смяна на лицата.

Дните и на Първанов не само като президент, а и като политик въобще са преброени. Ден преди вота този човек за сетен път показа докъде може да стигне един самозабравил се политик. Часове преди изборите, преди да се е произнесъл избирателят, той пак нелепо търгуваше властта, предлагайки коалиция ГЕРБ - БСП.

Първанов ще остане в историята като човека, който компрометира мажоритарния елемент. Моделът, който трябваше да даде властта на БСП и ДПС, които да спечелят масово мажоритарните мандати, като си прелеят гласове... Случи се точно обратното.

Червените не се поучиха от историята на сините си конкуренти и сега тяхното бъдеще е на път да се превърне в обикновен фарс. БСП е изключително далеч от спокойния анализ на състоянието си, щом обвинява за загубата си... ДПС.

А Ахмед Доган направи добра кампания и партията му спечели безпрецедентните 610 хил. гласа. Въпреки участието си във властта и въпреки критиките по време на мандата ДПС вдигна резултата си с 20% - това е факт. Дори и без гласовете от Турция, ДПС има рекорден вот!

Доган обаче се опияни. Майсторът на порциона, фенът на яхти и бъдещ собственик на летяща чиния допусна съществени грешки. Както винаги той перфектно изчисли растежа на партията си, но не направи друга елементарна сметка - колко процента могат да достигнат гласовете срещу ДПС.

Вълната анти-ДПС изхвърли Доган от властта и го нареди в опозиционните редици редом до "Атака" на Сидеров. Парадоксално, но факт - двете партии антагонисти сега ще се свиват в дъното на пленарната зала.

Като всяка една българска партия БСП и ДПС се хранеха от властта. В буквален смисъл те преядоха с власт - политическа, икономическа, медийна. Без власт тези две партии не могат да поддържат голяма структура, не могат да водят силна кампания, не могат да държат на синджир спонсори, не могат дори да си плащат парното.

Точно затова потъването на БСП тепърва предстои. Тази партия взе все пак 17%. До момента, в който ще се бори за влизане в парламента, както се бореше великото СДС преди време, има още много време.

ДПС също тръгва надолу. Доган има гарантирано количество гласове, но те го правят значим единствено при ниска избирателна активност - хората най-после осъзнаха това. Заканата на Борисов да отреже гласуването в Турция е напълно осъществима, а това означава минус 3-4 мандата за ДПС.

Използвайки силата на държавата, чрез областните управители Борисов би могъл да стимулира навлизането на български партии в територии, в които те имат символично представителство - Силистра, Шумен, Търговище, Разград и, разбира се, Кърджали...

(Виж пълният текст на коментара)

 


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Нацистки лозунги, расистки песни и &bdquo;черна работа&ldquo;: Какво е &bdquo;Кръв и чест&ldquo;</p>

„Кръв и чест“: Как действа неонацистката организация във Великобритания

Свят Преди 46 минути

Създаденото през 80-те години движение разпространява крайно расистки идеи чрез концерти и е под полицейски мониторинг повече от три десетилетия

Епидемията от ебола в ДР Конго постави рекорд по смъртни случаи

Епидемията от ебола в ДР Конго постави рекорд по смъртни случаи

Свят Преди 49 минути

Настоящата епидемия вече е най-смъртоносната в историята на страната, а потвърдените случаи са близо 5000

Мъж загина, след като беше блъснат от кола на околовръстния път в Кюстендил

Мъж загина, след като беше блъснат от кола на околовръстния път в Кюстендил

България Преди 1 час

Инцидентът е станал вечерта, като тестовете на водача за алкохол и наркотици са отрицателни

Река Дунав

Ниското ниво на Дунав застрашава турбини на АЕЦ „Пакш“ в Унгария

Свят Преди 1 час

Властите потапят две 80-метрови баржи и изграждат дънна преграда, за да повишат нивото на водата

Последиците от урагана "Лала" в Хавай

Ураганът „Лала“ удари Хавай - над 200 000 души останаха без ток

Свят Преди 1 час

Стихията причини внезапни наводнения, повреди най-малко 100 домове и доведе до една смърт

34-годишен мъж получи шокираща диагноза след непоносими мигрени

34-годишен мъж получи шокираща диагноза след непоносими мигрени

Свят Преди 2 часа

Джошуа Смит първоначално бил успокоен, че главоболието му не е повод за тревога, но скенер разкрил 4,5-сантиметров мозъчен тумор

Тези кучета не предизвикват алергии - учените промениха гените им

Тези кучета не предизвикват алергии - учените промениха гените им

Любопитно Преди 2 часа

Генетичното редактиране е премахнало производството на Can f 1, без досега да са установени клинични или поведенчески отклонения

Снимката е илюстративна

Колко клетки има в човешкото тяло? Нови изчисления срутиха стари митове

Любопитно Преди 2 часа

От пълното обновяване на всеки 7 години до съотношението с бактериите – науката коригира популярните сметки

,

Войната в Иран - катастрофа за Йордания

Свят Преди 2 часа

Йордания много разчита на туризма. Но войната в Иран сложи край на този печеливш бизнес

Жега в понеделник, но времето се обръща във вторник: Бури сменят слънцето

Жега в понеделник, но времето се обръща във вторник: Бури сменят слънцето

България Преди 2 часа

Слънчево и горещо време ни очаква в понеделник с максимални температури между 30° и 35°, преди рязка промяна в атмосферните условия

,

Общ фронт срещу Тел Авив: Осем мюсюлмански страни осъдиха Израел заради плана на Тръмп

Свят Преди 9 часа

Външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Египет, Катар и още четири държави излязоха със съвместна декларация срещу Нетаняху. Според тях отхвърлянето на американския план подкопава усилията за траен мир и палестинска държава

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 11 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Стотици мигранти протестираха в Сеута

Свят Преди 11 часа

Протестиращите мигранти са част от между 5000 и 8000-те мигранти, останали в Сеута след миграционната вълна отпреди две седмици

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 12 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 13 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже