"Ню Йорк таймс" за "Телерик"
Източник: Ню Йорк Таймс

Американският в. "Ню Йорк таймс" обръща внимание на българската софтуерна компания "Телерик", която според оценката на автора на материала - Боряна Джамбазова, е заела собствена ниша на международния пазар за информационни технологии.

Компанията, която продължава да се разраства, има над 100 000 клиенти в 94 страни, сред които известни марки като "Найки", "Нокиа" и "Мерцедес Бенц", а също и международни организации като Световната банка и американската космическа агенция НАСА.

Основана от четирима приятели през 2002 г., компанията бързо се разрасна, като насочи вниманието си към чуждестранни клиенти, коментира изданието.

Америка има най-развития пазар на информационни технологии и затова най-голямата част от клиентите са ни от Северна Америка, споделя съоснователят на "Телерик" и неин изпълнителен директор Светозар Георгиев.

През 2006 г., компанията отваря именно в САЩ и първия си задграничен офис, а няколко години по-късно започва и да купува местни компании - вече са три.

Откриваме интересни малки компании, чийто проект или екип ни допълват много добре, казва още Георгиев пред вестника.

България, която се присъедини към ЕС през 2007 г., се представя като страна, която има една от най-бързо развиващите се ИТ индустрии в Европа. Ниските цени на труда, ниските данъци и изобилието от талантливи програмисти превърнаха София в предпочитан избор на много чуждестранни компании за аутсорсинг, пише "Ню Йорк таймс".

Макар кризата да не подмина и този сектор, "Телерик" продължи да се разраства. Освен в САЩ, отвори офиси и в Германия, Великобритания, Канада, Австралия и Индия.

От 2008 г. насам персоналът й нарасна до 650 човека, а 150 работни места са открити само през миналата година.

По думите на Алан Зейчик, редактор на американското списание за софтуерни разработчици "Ес Ди Таймс", "Телерик" се е наложил като водещ разработчик на инструменти, базирани на технологии от "Майкрософт". Шест поредни години "Телерик" е в листата на стоте водещи компании в областта.

През 2010 г. тя беше отличена и като "Партньор на годината на "Майкрософт" за Централна и Източна Европа".

В България, където търсенето на квалифицирани ИТ специалисти надминава предлагането, "Телерик" е известна и със своята академия за програмисти, осигуряваща безплатни курсове на своите възпитаници.

Начинанието започва през 2009 г. Макар не всички да минават целия курс, всяка година желаещите са все повече - тази например са 1000 души. "Телерик" смята да наеме около 150 от тях.

Не можеш да намериш стотици страхотни програмисти всяка година - нито в България, нито в САЩ, казва Светлин Наков, мениджър "Техническо обучение".

Именно затова намираме хора с потенциал и след това ги обучаваме, обяснява той.

В дългосрочен план от "Телерик" имат идея да основат свой собствен технически университет, в който да се обучават около 30 000 студенти.

Мечтата ми е да увеличим мащаба, да разширим хоризонта и да направим България Силициевата долина на Европа, казва Наков, цитиран от "Ню Йорк таймс". 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 17 минути

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 21 минути

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 1 час

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала

,

Smart Face завладява София с логика, хумор и висок адреналин

Любопитно Преди 1 час

Този четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA Николаос Цитиридис ще тества интуицията на столичани

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Свят Преди 1 час

Мигрантите са качени на плавателни съдове на бреговата охрана

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Любопитно Преди 2 часа

След седмици на пълна неяснота, Лий Андрюс се свърза с Кейти Прайс от телефонна кабина в затвора „Ал Авир“. Британецът твърди, че е задържан от властите в Дубай по подозрение в шпионаж, а моделът изрази облекчението си, че е жив

<p>Радев за оставката на Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система</p>

Румен Радев за оставката на Борислав Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система

България Преди 2 часа

Приветствам това, че Сарафов се вслуша в призивите на правителството да си подаде оставката, каза Радев

„Опасното момче“ и „Поп принцесата“: Единственият мъж, когото Кайли Миноуг нарече „любовта на живота ми“

„Опасното момче“ и „Поп принцесата“: Единственият мъж, когото Кайли Миноуг нарече „любовта на живота ми“

Любопитно Преди 2 часа

Австралийската поп икона Кайли Миноуг рядко повдига завесата на личния си живот. Когато погледне назад обаче, едно име винаги заема специално място – това на покойния фронтмен на INXS Майкъл Хътчинс, когото тя определя като любовта на живота си

<p>Радев обсъжда с Макрон необходимостта от преговори с Русия</p>

Румен Радев обсъжда с Еманюел Макрон в Париж необходимостта от преговори с Русия

България Преди 2 часа

Трябва да има смяна на цялостната политика на Европа по отношение конфликта в Украйна, заяви Радев

След потопа: Социалният министър с тревожна равносметка за щетите

След потопа: Социалният министър с тревожна равносметка за щетите

Свят Преди 2 часа

Наталия Ефремова обяви каква помощ могат да получат засегнатите семейства

<p>Прокуратурата разследва смъртта на&nbsp;мъжа, изчезнал при наводнението край Севлиево</p>

Прокуратурата разследва смъртта на 56-годишния мъж, изчезнал при наводнението край Севлиево

България Преди 2 часа

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово

МЗ: Регистрирани са 328 случая на морбили в седем области на страната

МЗ: Регистрирани са 328 случая на морбили в седем области на страната

България Преди 3 часа

От всички заболели от морбили 270 са деца

Бившият главен прокурор Пам Бонди е диагностицирана с рак малко след като бе уволнена от Тръмп

Бившият главен прокурор Пам Бонди е диагностицирана с рак малко след като бе уволнена от Тръмп

Свят Преди 3 часа

60-годишният бивш главен прокурор на САЩ е преминала спешно лечение, докато Белият дом я връща в играта с нов ключов пост

<p>Русия установи&nbsp;контрол над две села в Серезоизточна и Югоизточна Украйна</p>

Руските сили установиха контрол над две села в Серезоизточна и Югоизточна Украйна

Свят Преди 3 часа

Руските сили са свалили и три френско-британски ракети с голям обсег „Сторм Шадоу“

Последните ѝ думи бяха: "Татко, пусни ме": Нови детайли около смъртта на дъщерята на Мартин Шорт

Последните ѝ думи бяха: "Татко, пусни ме": Нови детайли около смъртта на дъщерята на Мартин Шорт

Свят Преди 3 часа

Аутопсията на Катрин Шорт хвърли светлина върху последните ѝ часове. Прочутият актьор, който загуби съпруга, родители и брат, призова за откритост по темата за психичното здраве: "Не бягам от думата самоубийство, това е краен стадий на болестта"

<p>Какво знаем за &bdquo;незаконния град&ldquo; край Варна?</p>

Пране на пари, връзки с украински инвеститори и незаконна сеч: Кой стои зад „града фантом“ край Варна?

България Преди 3 часа

Vesti.bg се свърза с KYB Corporation за официален коментар по случая и очаква позицията на компанията