Контрольори глобяват само българи без билет
Източник: netinfo
"Контрольори глобяват само българи", пише "Труд" на първа страница. Според жалба в Комисията по дискриминация ромите често не са проверявани за билети и карти в градския транспорт, а българите са системно дискриминирани от контрольорите в София за сметка на пътниците от ромски произход.

Такава жалба е подал в Комисията за защита от дискриминация жителят на столичния жк "Дружба" Пламен Иванов срещу Центъра за градска мобилност.

"Не искам кампания срещу циганите. Виновни са тези, които ги оставят да не спазват правилата. Не е луд този, който яде баницата. Столичната община е длъжна да ги контролира", заявява Иванов, студент в Нов български университет.

Ако ученикът не е облечен подходящо за училище - ще го гонят още на вратата, съобщава "Труд". Времето на строгите дежурни учители на входа на сградата се връща. И не само това. Родителят ще научава веднага за провинението - къса пола, шорти, силен грим или дълбоко деколте, и ще бъде принуден да си прибира отрочето.

Това предвижда новият проектозакон за училищното обучение, който трябва да бъде гледан сега от Народното събрание.

"Здравната каса се отказва от лимитите за болниците", съобщава на първа страница l= "Сега". Финансирането на болниците отново трябва да мине на пазарен механизъм от догодина, тъй като настоящите лимити под формата на фиксиран бюджет не са ефективни, смята новият управител на Здравната каса Пламен Цеков.

Той ще предложи модел, в който на лечебните заведения да се плаща както преди - за преминал случай, и смята, че по този начин пазарът и пациентите ще определят кои са добрите болници.

IСъс Здравната каса се занимава и в. "Дума" под заглавие "Диабетици срещу мярка на Здравната каса". Решение на НЗОК ще затрудни лечението на хората с диабет тип 2, алармирали от Асоциацията на хората с това заболяване.

Според "Дума" става въпрос за ограничаването на свободния достъп до съвременно лечение с инкретин-базирана терапия. От свободно изписване на тази терапия от общопрактикуващите лекари и ендокринолози се предлага да се премине към режим на изписване с протоколи от съответните районни здравни каси или НЗОК. Това ще засегне правата и интересите на близо 13000 български граждани, които към момента не подозират за тази промяна, заявили от асоциацията.

"Монитор" пише за плана на здравното министерство за издръжка на младите лекари. От ведомството предлагат болниците сами да си избират специализантите по държавна поръчка, като директно ги назначават на реални заплати, срещу ангажимента после те да работят по договор.

Цитирани са специалисти според които "няма да има кой да ни слага упойките в реанимацията след пет години, ако не се вземат спешни мерки тази специалност да стане привлекателна за младите хора".

Над 65% от младите лекари искат да работят в чужбина не само заради по-високо заплащане, но и защото у нас нямат достатъчно възможности за квалификация, а класирането в списъците на държавната поръчка за специализация е трудно. Има криза и при преподавателите по медицина. Европа също търси качествени медици, ето защо всяка година за чужбина заминават не по-малко от 500 лекари, включително и такива с преподавателски опит.

"Икономиката е по петите на Бойко", твърди в интервю за "Труд" бишият депутат от ДСБ Николай Михайлов. "Двуполюсният модел беше разбит от двуполюсния модел. Царят завари деморализирана десница и гузна левица, в лицемерен и непродуктивен сблъсък", твърди той и предрича окончателно сриване на синята коалиция - и с Иван Костов, и без него.

"Бе ТаКа и пак е така" под това заглавие "Труд" пише, че сега телекомът е точно там, където бе и преди 12 години. Формира се нов мениджърски екип, търсят се идеи, реформи... Целта отново е ябълката да се поизлъска и да стане по-атрактивна за стратегически инвеститор, който е склонен да плати много за нея. Само дето продавачът е различен и в хазната няма да влезе и пукната стотинка.

Застраховките на туроператорите да покриват и връщането на български туристи от чужбина, ако закъсат зад граница по вина на фирмата, с която пътуват. Тази новост в закона за туризма предлага Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА), съобщава "24 часа".

"Ако не се справим с кризата, може би някой ден ще бъдем нещо като огромен "Дисниленд" за останалата част на света, която ще бъде по-богата и по-просперираща и ще идва да се занимава с историята на тези територии тук", така "24 часа" цитира председателя на Асоциацията на банките Левон Хампарцумян.

За "Новинар" доц. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН, констатира: "Всички партии у нас са на кръстопът. Безверие е обхванало и старите, и новите политически формации. По време на целия преход у нас бяхме свидетели на апогея на байганьовщината. Сега много от политиците реално осъзнават необходимостта да се отърсят от образа на Бай Ганьо.

Мина обаче времето, когато избирателите търсеха качество в новото лице или партия. Безверието обхвана и старото и новото. Избирателят осъзна, че надеждата в новото да се открие истината, е била една от най-измамните надежди за целия период на преход", е заключението на доц. Христова.

"Трима от четирима българи смятат България за най-корумпирана в Европа", пд това заглавие "Класа" публикува проучване на "Евробарометър" в страните членки на ЕС.

75% от българските граждани са на мнение, че корупцията у нас е по-широко разпространена, отколкото в останалите страни - членки на Европейския съюз. Борбата с корупцията е един от основните пунктове, по които страните от Източна Европа, а и България в частност, получават най-много критики от страна на Европейския съюз. Нагласите на населенията на държавите от този район потвърждават критиките от страна на еврообщността.

Гърция, Румъния и България водят класацията на страните от Европейския съюз по дял от населението, който оценява корупцията в страната като по-висока от средното за общността.

"Дума" съобщава, че милионерът Георги Гергов е новият председател на организацията на БСП в Пловдив. "Пловдивската организация е със силен интелектуален капацитет, показа се добре и в управлението на града, когато партнирахме с ВМРО, делегатите са достатъчно опитни и мъдри и ще направят своя избор свободно, надявам се," анализира председателят на партията Сергей Станишев.

235 майки лъжат за място в яслите, съобщава "Стандарт". Притиснати в ъгъла от принудата децата им да бъдат приети, те се правят на лекарки или си измислят още деца.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нови протести и сблъсъци в Сърбия

Нови протести и сблъсъци в Сърбия

Свят Преди 46 минути

По информация на репортер на N1 на място е имало хвърляне на пиротехнически средства и гонитба с полицията

Хърватия върви към собствена атомна електроцентрала

Хърватия върви към собствена атомна електроцентрала

Свят Преди 1 час

Местата за възможно разполагане на атомни електроцентрали ще бъдат определени с отделен закон

Освободиха директор и учител след самоубийство на ученик

Освободиха директор и учител след самоубийство на ученик

България Преди 3 часа

Проверка на МОН установи системен тормоз, налаган върху младежа

Готвят нов президентски мандат на Ердоган в Турция

Готвят нов президентски мандат на Ердоган в Турция

Свят Преди 4 часа

66% от турците се противопоставят на промяна в конституцията с цел трети мандат.

Георги Велинов

Легендарният Георги Велинов е в тежко състояние

България Преди 4 часа

Той е обявен за футболист номер 1 на България за 1981 г.

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Свят Преди 4 часа

Актьорът е задържан и срещу него са повдигнати две обвинения

България праща делегация в САЩ за Съвета за мирa

България праща делегация в САЩ за Съвета за мирa

България Преди 5 часа

Правителството определи делегацията да се ръководи от Иван Найденов

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

България Преди 5 часа

Делото, което водиха е по Закона за отговорността на държавата и е за нанесени им имуществени вреди

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Свят Преди 5 часа

Губернаторът на областта Александър Дрозденко съобщи, че сграда на военната полиция се е срутила

Удължават давността за престъпления срещу деца

Удължават давността за престъпления срещу деца

България Преди 5 часа

Въвежда се и квалифициран състав за престъпления със сексуален характер

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

България Преди 6 часа

Според съда в Страсбург, законът позволява на ДАНС да внедрява агенти без съгласието на собствениците и без ограничение във времето, създавайки риск от „произвол и злоупотреби“

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Свят Преди 6 часа

Ето всичко, което трябва да знаете за Лиса „Left Eye“ Лопес и необичайните обстоятелства около нейния край

,

„Застраховка“ за живот след смъртта: Украински войници масово замразяват генетичен материал

Свят Преди 6 часа

В условията на опустошителна война Украйна е изправена пред невидима заплаха – демографски срив

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България Преди 6 часа

В края на 2025 г. държавният дълг на България достигна 61,4 милиарда лева, което представлява 27,1% от икономиката на страната. Въпреки че дефицитът е удържан в рамките на критичните за Еврозоната 3%, данните на Министерството на финансите разкриват сериозен натиск върху хазната – разходите за заплати и социални плащания са скочили с милиарди, докато държавата е ускорила харченето и по проектите от Плана за възстановяване

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Свят Преди 7 часа

Една стара ДНК проба върху шал и признание, закъсняло с 40 години, сложиха край на едно от най-загадъчните „студени досиета“ в Бавария. Повече от четири десетилетия след убийството на 19-годишната Мария Кьолер през 1984 г., нейният бивш приятел е изправен пред съда, след като години наред се е крил в Турция и дори е живял под фалшива самоличност в същия германски град

София в очакване на снега след 18:00 ч.: Над 170 машини са в готовност да почистват столицата

София в очакване на снега след 18:00 ч.: Над 170 машини са в готовност да почистват столицата

България Преди 7 часа

Температурите в столицата падат рязко, а Столична община обяви пълна мобилизация на техниката. Създадена е организация 151 снегопочистващи машини да започнат обработка на основните булеварди и трасетата на градския транспорт веднага щом дъждът премине в сняг след 18:00 ч.