"Свещена крава ли е фискалният резерв", пита "Труд". Отговорът е на проф.
Стефан Стоилов, един от водещите икономисти в левицата, бивш депутат от БСП.
Според него големият въпрос сега е да се използват всички възможни
политики и действия за придаване на по-голяма устойчивост и динамизъм на
очертаващия се крехък и колеблив процес на излизане от рецесията и
възстановяване на растежа.
Това трябва да бъде във фокуса на политиката на правителството.
Следователно, и фискалната политика трябва да бъде подчинена на тази
цел. Сега в България основна цел не може да бъде минимизирането на
бюджетния дефицит.
Това е погрешно и е добре, че правителството започва да разбира тази
истина. То не трябва да се поддава на внушенията на крайните
неолиберали, за които най-доброто решение е драстично съкращаване на
всички разходи.
Намаляването на фискалния резерв допълнително с около 1,5-2 млрд. лв не
поражда никакви макроикономически и финансови проблеми за страната, и в
частност за валутния борд. Този резерв се трупа в силни години, за да се
използва в трудни времена, казва проф. Стоилов.
"Не ни трябва полиция, скрита зад маски", е озаглавено интервю в "Труд" с ген. Румен Миланов, секретар на Съвета за сигурност и съветник на премиера Бойко Борисов. Той говори за проекта за нова Стратегия за национална сигурност.
"Без да неглижираме подредбата на силовите структури - МВР, МО, ДАНС и т.н. - ние вадим на преден план финансовата, икономическата и енергийната сигурност, която влияе преди всичко на гражданина. Слагаме ударение на здравеопазването, на противодействието на епидемиите, на екологията, на демографската криза и обезлюдяването на цели райони в страната", обяснява Миланов.
Също "Труд" информира, че министърът на правосъдието Маргарита Попова днес ще постави на обществено обсъждане стратегията на министерството за продължаване на реформата в съдебната власт. В нея е заложена дискусия за създаване на специализирани съдилища за непълнолетни, по несъстоятелността и съд за организираната престъпност.
"Спестихме 500 хил. лв за 3 месеца", отчита пред "Труд" главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков. Той посочва, че бюджетът на администрацията за 2009 г. е бил 28,9 млн. лева, а за 2010 г. е 24,8 млн. лева.
Във всички структури на МС има намаление на бюджетите за 2010 г. През първото тримесечие на 2009 г. от МС са били изхарчени за издръжка 1 427 000 лева, а тази, за същия период, разходът е 918 000 лева. Това е пример за скрити резерви. Спрени са всички разходи за представителни цели.
Петър Москов, член на ръководството на ДСБ, представя в "24 часа" част от реформистката програма за здравеопазване на "Синята коалиция".
Една от целите на реформата в здравеопазването трябва да бъде достъп до лечение. Всеки здравноосигурен български гражданин да получи своята индивидуална здравна карта.
Друга цел е гарантиране на качеството. Идеята е да се въведе система от критерии от МЗ, за това какво трябва да има като апаратура и кадрови ресурс, за да може една сграда да се нарече болница.
Друго предложение е свързано с ефективност на разходите за лекарства: създаване на мястото на съществуващите девет комисии, занимаващи се с лекарствена политика, на Агенция за лекарствена политика, регулация на цените и контрол на лекарствената терапия.
"Президентът Първанов се държи като партиен лидер", казва в интервю за "Монитор" социологът Антоний Гълъбов. По думите му президентът действа като "безотговорна политическа фигура, която се опитва да проектира своя партиен план".
Според Гълъбов след президентския си мандат Първанов няма да се върне в БСП, а ще създаде своя политическа формация. И това е част от причините за нарасналото напрежение в БСП. Като цяло това, което се случва и което ще се случи, е един бавен и мъчителен процес на нормализация вляво, който ще премине през създаването но нови леви проекти.
Един от тези нови проекти ще бъде оглавен през 2012 г. от Георги Първанов, прогнозира Гълъбов.
Всички вестници цитират как отговорил вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков на поредните нападки на президента Първанов:
"Ние следим положението и правим всичко, което е нужно за България, икономиката вече излиза от кризата. Трябват ни още 2-3 месеца и бюджетът да почне да има повече приходи.
И аз винаги съм казвал, който за каквото е учил, с това да се занимава. Аз имам докторат по икономика в един от най-добрите университети в света.
Първанов какво е учил? История на комунизма - да се занимава с това", отсекъл Дянков пред репортери.
"Догодина ще се вдигнат и стажът, и вноските за пенсия", пише на първа страница "Сега".
Стабилността на пенсионната система ще разчита основно на универсалните пенсионни фондове, тъй като само за вноските в тях се предвижда увеличение, личи от проекта за реформа, който се предлага за обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Той трябва да се дебатира в края на май, първите промени се очакват от 1 юли догодина. Официално е предложен нов вариант за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст за мъже и жени. В него възрастта е вдигната на 65 г., а в пенсия може да се излезе след най-малко 15 години действителен трудов стаж.
В интервю за "Стандарт" министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов отговаря ще се върне ли българският държавен стандарт и ще се създаде ли агенция за храните.
Той посочва, че връщането на правилата, което години наред е било забавено, е трудно да се възстанови за месеци. Отпорът е от определени страни на самите асоциации на производителите. Те явно нямат интерес от въвеждането на правилата.
Според Найденов по-добрият вариант е Агенцията за контрол и безопасност на храните да изпревари налагането на БДС, защото тя ще контролира прилагането им.
Фискалният резерв не бил свещена крава
Всички вестници цитират отговора на вицепремиера Симеон Дянков на поредните нападки на президента Първанов
17 май 2010, 08:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!