България: Кибритена клечка край барутен склад
500 рокери дойдоха в Катуница от свой събор край Сопот, за да заявят, че подобни конфликти като местните има в цялата страна   
Източник: Иван Янев / БГНЕС
о о драснеш кибритена клечка край барутен склад, той ще експлодира. Така една малка искра взриви мирна, спокойна България", пише руският електронен вестник "Нюзинфо" (newsinfo.ru) за последните събития, които  нарича "антицигански погроми".

Внезапно стана ясно, че

България отдавна е в крайно жестока етническа криза,

пише "Нюзинфо".

Полицията арестува инициаторите, премиерът Бойко Борисов обеща виновниците за народното възмущение да бъдат строго наказани, но призна, че българите нямат никакъв избор - ще се наложи да живеят с цигани и занапред, посочва "Нюзинфо".

Според публикацията, "българите истински се страхуват да изгубят страната си, да станат в нея малцинство, а "мнозинството" да са кресливите и криминални цигани". Град Сливен вече е станал предимно цигански, твърди авторът.

"Миналата година президентът Никола Саркози изгони от Франция българските и румънските "ромале" - също не заради примерното им поведение", напомня "Нюзинфо". Изгнаниците се върнаха в родината, но никой не ги иска и там.

Българите са ядосани на своите "сънародници" чергари - заради тях страната им е смятана за не твърде благонадеждна и засега й затварят пътя към Шенген. И ето че виждат как се домъкват готованци, които трябва да  хранят и поят за сметка на бюджета. И да получават в отговор само престъпност: измами, грабежи и наркотици, обяснява руският сайт.

Българските власти в момента "са стъписани,

тъй като няма яснота какво да правят с възмущението", отбелязва "Нюзинфо" и прогнозира, че "веднъж усетили силата си, местните жители и занапред отвреме навреме ще напомнят на циганите кой все пак е стопанинът в къщата".

България бездруго понася тежко икономическата криза и на хората сега не им е до толерантност, добавя "Нюзинфо".

Най-бедната страна от Евросъюза отдавна не бе виждала подобни сблъсъци на етническа почва, изтъква в коментар Pravda.ru и вижда България "подпалена от циганския въпрос".

Лошата слава на българските цигани е излязла далеч извън пределите на държавата; наред с румънските те са хвърлили око на пространството под мостовете във Франция, Германия и много други западноевропейски страни. Живеят предимно на катуни, слабо се интегрират в обществото, в средата им процъфтяват наркотърговия, обири и мошеничества, констатира електронният вестник.

Заради своя начин на живот циганите са истинско бреме за бюджета и българските власти едва ли ще се справят с проблема без помощта на ЕС, смята руският историк българист Александър Сафонов, цитиран в статията. Той обаче не очаква "в обозримо бъдеще широк конфликт на етническа почва в България, тъй като ЕС не би допуснал пламъкът да се разгаря още повече".

Основното решение обаче трябва да вземат българските власти, а способността им да решат проблема окончателно е под въпрос. Затова "рецидиви на междуетнически сблъсъци може да има постоянно", прогнозира експертът на "Правда".

„В цяла България представителите на циганските общности се запасяват с бухалки, брадви и огнестрелно оръжие, опасявайки се от нови погроми. Българската полиция е задържала над 100 участници в продължаващите вече трети ден масови антицигански протести", предаде РИА Новости.

Конфликтът в южната част на България, който се разпространи и в други населени,

напомня на подобни събития в Румъния,

пише днес в. "Евениментул зилей" (evz.ro) в публикация, посветена на напрежението между българи и роми. Изданието припомня за няколко подобни сблъсъци между местни жители от румънски или етнически унгарски произход и роми или членове на престъпни кланове, станали в Румъния през 1993 г., 2003 г., 2007 г., 2009 г. и последният - от август т.г.

Междуетническите инциденти в Румъния бяха отразени от чуждестранните медии и страната често става повод за дискусии на тема липсата на толерантност между общностите, посочва "Евениментул зилей".

В обширния материал вестникът припомня поводите за сблъсъците в Румъния и последствията от тях.

"Циганска искра запали България", пише в. "Журналул национал" и информира за протестите в София след събитията в Катуница. Изданието пише, че протестите са се изродили в "гражданска война".

Под заглавие

"Противници във футбола, единни срещу ромите"

в. "Ромъния либера" пише, че смъртта на 19-годишния младеж, прегазен умишлено от член на мафиотски клан, е довел до демонстрации и насилие срещу ромите в редица градове в България.

Румънските вестници съобщават и за предприетите от българските власти мерки за овладяване на ситуацията и намаляване на напрежението.

В. "Адевърул" (adevarul.ro) отбелязва, че насилието срещу ромите в България е продължение на серия продължителни акции, които визират циганите от Словакия, Чехия, Унгария и Румъния. Вестникът припомня за подобни случаи в страни от Централна и Източна Европа.

"Адевърул" цитира румънския депутат от ромски произход Мъдълин Войку да казва, че се надява ситуацията в България да не се случи и в Румъния. Войку припомня, че винаги "бедността и кризисните моменти водят до етнически и междуетнически конвулсии".

Груя Бумбу, председател на организация за роми "Пакив Ромъния" коментира на страниците на в. "Адевърул", че инцидентите в България не са уникално явление. "Акции срещу ромите се случват и в Чехия, Унгария, Словакия. Във времена на криза националистическите чувства нарастват, хората търсят изкупителна жертва", посочва Груя Бумбу и изразява загриженост това явление да не се разпространи и към Румъния.

„Държавните институции са единодушни, че не трябва да се допуска ръст на етническото напрежение", каза левият държавен глава Георги Първанов след среща с полицията в размирния район. Неговият десен опонент, премиерът Бойко Борисов, подкрепи президентската позиция, казвайки че проблемът в село Катуница „не е етнически, а личен, свързан с Кирил Рашков" предаде Би Би Си.

При последните инциденти в понеделник вечерта двама полицаи и един гражданин са били ранени, а около 100 младежи са задържани за разпит в различни градове, включително столицата София, Пловдив, Варна и Бургас.

Протестиращи скандирали антиромски ругатни и лозунги срещу етническото турско малцинство, съобщава в кореспонденция британската медия и подробно описва инцидентите в София, Варна и Пловдив.

„Драма в Южна България -- безредици заради ромския цар Киро", пише македонският вестник „Вечер".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Лудвиг ван Бетовен

ДНК анализ разкри причините за смъртта на Лудвиг ван Бетовен

Любопитно Преди 7 часа

Близо 200 години след смъртта му ДНК анализът хвърля нова светлина върху живота, болестите и семейната история на един от най-великите композитори в историята

Петима остават в ареста за разпространение на наркотици в ж.к. "Дружба"

Петима остават в ареста за разпространение на наркотици в ж.к. "Дружба"

България Преди 8 часа

На 27 май бяха задържани общо седем души за организирана престъпна група във връзка с разпространение на наркотици в София

"Росатом" заяви, че украински дрон е ударил Запорожката АЕЦ

"Росатом" заяви, че украински дрон е ударил Запорожката АЕЦ

Свят Преди 10 часа

Запорожката АЕЦ беше превзета от Русия през март 2022 г. и остава близо до фронтовата линия в югоизточната украинска Запорожка област

Шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус пристигна в епицентъра на Ебола в Конго

Шефът на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус пристигна в епицентъра на Ебола в Конго

Свят Преди 10 часа

Шефът на СЗО посети лечебен център и се срещна с представители на местните власти, здравни работници и засегнатите семейства

Александър Манолев

САЩ отмениха забраната за влизане на бизнесмена Александър Манолев

България Преди 10 часа

Манолев беше публично санкциониран през 2021 г. по член 7031(c) от американското законодателство – механизъм, който забранява на чуждестранни длъжностни лица и членовете на техните семейства да влизат в САЩ

Зад кулисите на щастието: Папи Ханс разкри непознатото си лице в новия си хит „90-а“

Зад кулисите на щастието: Папи Ханс разкри непознатото си лице в новия си хит „90-а“

Любопитно Преди 11 часа

„90-а“ звучи като лято. В песента виждаме човека, който умее да се радва на живота. Човекът, който може да се забавлява. И който напомня, че понякога щастието не е голямо откритие, а просто лято с правилните хора

Голям пожар в склад за отпадъци край Стара Загора

Голям пожар в склад за отпадъци край Стара Загора

България Преди 11 часа

Няма пострадали, няма и опасност от разрастване на пожара

Близки на Джон Кенеди-младши проговориха за тайната му връзка с Мадона

Близки на Джон Кенеди-младши проговориха за тайната му връзка с Мадона

Любопитно Преди 12 часа

Близки довереници на Джон Ф. Кенеди-младши разкриха неподозирани подробности за отношенията му с поп иконата Мадона, след като певицата изненадващо призна в интервю, че покойният наследник на президентската фамилия е бил най-добрият ѝ любовник

"Възраждане" внася жалба в прокуратурата за манипулации при приемането на еврото

"Възраждане" внася жалба в прокуратурата за манипулации при приемането на еврото

България Преди 12 часа

В сигнала претендираме, че са извършени престъпления по служба, документни престъпления, каза Петър Петров от „Възраждане“ пред журналисти

Тежка катастрофа в Афганистан: 22 загинали и десетки ранени

Тежка катастрофа в Афганистан: 22 загинали и десетки ранени

Свят Преди 13 часа

Сред загиналите са 10 деца и пет жени, а ранените са били откарани в болници в Нангархар за оказване на медицинска помощ

"Не може повече да търпим това": Стюардеси проговориха за неприятните навици на пътниците

"Не може повече да търпим това": Стюардеси проговориха за неприятните навици на пътниците

Любопитно Преди 13 часа

Те призовават пътниците да не ги докосват, докато работят на пътеката, и дори са започнали да носят значки „не докосвайте“.

Гърция вдига глобата за нередовни пътници в Атина и Солун от днес

Гърция вдига глобата за нередовни пътници в Атина и Солун от днес

Свят Преди 13 часа

Пътниците, които се возят без валиден или с билет, който не са валидирани, могат да бъдат глобени със 100 евро

Пожар в Тетевен изпепели две къщи, има жертва

Пожар в Тетевен изпепели две къщи, има жертва

България Преди 13 часа

Пламъците са тръгнали от една къща, в която са живели двама братя

Нов сблъсък: Съветникът на Хаменей обвини Тръмп в саботаж на дипломацията

Нов сблъсък: Съветникът на Хаменей обвини Тръмп в саботаж на дипломацията

Свят Преди 13 часа

Снощи Тръмп каза, че скоро ще вземе решение по предложеното споразумение за удължаване на примирието с Иран

Сребърен триумф! Стилияна Николова с нов медал от Европейското във Варна

Сребърен триумф! Стилияна Николова с нов медал от Европейското във Варна

България Преди 14 часа

Николова завоюва отличие на трети пореден шампионат на Стария континент

Българи създадоха уникален AI: Прогнозира горските пожари

Българи създадоха уникален AI: Прогнозира горските пожари

България Преди 15 часа

Публикувана е и интерактивна карта на пожарния риск за Европа с висока резолюция