"Свободная преса": Борисов продаде изгодно своето "да"
"Свободная преса": Борисов продаде изгодно своето "да"   
Източник: БГНЕС

"Газпром" натисна американците по мазола", пише в заглавие руският електронен вестник "Свободная пресса".

"Българските "братушки" отново проявяват интерес към приятелството с Русия", пише в подзаглавието изданието във връзка с приключилите в края на миналата седмица преговори за доставки на газ от Русия и за проекта "Южен поток".

Щом стана премиер на България, Бойко Борисов - лидерът на партия ГЕРБ, спечелила изборите преди година, веднага решително заяви, че всички съвместни енергийни проекти с Русия ще бъдат замразени, припомня изданието.

"От гледна точка на политиката в това имаше някаква логика - България гласува за европейски път на развитие. От икономическо гледище обаче в тоя демарш не прозира никаква логика. Разумно ли е, щом се обърнеш с лице към Европа, демонстративно да застанеш с гръб към един отдавнашен приятел?" - риторично пита "Свободная пресса".

Москва не можеше вече да се примирява с протакането и да забавя осъществяването на проекта "Южен поток", в който посочиха своето място и роля много европейски държави, а съседите на България мечтаят да я изместят от това мащабно начинание. Руският премиер Владимир Путин изпрати своя първи заместник Виктор Зубков в София за спешна "сверка на часовниците".

И както се очакваше, българското ръководство хвърли козовете на масата - готово е да се включи в "Южен поток", но при условие, че ще получава руски газ на по-ниски цени от цяла Европа, пише изданието.

То изтъква "завидната активност" на посланика на САЩ в България Джеймс Уорлик, който "отново безпардонно очерта стремежа на САЩ да ограничат руското влияние в региона и да засилят своето".

В крайна сметка обаче "генералът безспорно успя да постигне най-важното - продаде изгодно своето "да" на руските си партньори", според електронния вестник, който информира за постигнатите договорености и отбелязва, че никой от участниците в преговорите не е огласил преференциалните газови цени за българите.

"Някои политици обаче, без да разполагат с документи или факти, вече изразяват съмнения дали е договорено оптималното - трябвало да се настоява пред руснаците за повече отстъпки.

Те вече броят левовете, които ще доплават с "Южен поток" в полупразното пристанище на българския бюджет, и не крият своето разочарование.

Също като посланика на САЩ искат прозрачност и пълен отчет за хода на преговорите, сякаш в тези неща няма поверителни аспекти", пише "Свободная пресса".

Според изданието, изразявайки недоволство от постигнатото, противниците на сътрудничеството с Русия ще увеличават натиска върху държавното ръководство и общественото мнение.

Наблюдатели не изключват, че до подписването на конкретни договори позицията на България отново ще претърпи известни корекции, добавя "Свободная пресса".   

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 6 часа

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

България Преди 8 часа

Йотова: Важно е хората да получават справедливост

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 8 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 9 часа

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 9 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 10 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

България Преди 11 часа

Той реагира остро, след като днес съдът освободи задържания за убийството на дъщеря му

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 11 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 11 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 12 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 12 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 12 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 12 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 12 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 13 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,