Камерън: Събрали сте силни доказателства за Хизбула
Министър-председателят на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия Дейвид Камерън   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Премиерът на Великоблитания Дейвид Камерън благодари в писмо за усърдното и акуратно разследване, проведено от България на терористичното нападение в Бургас на 18 юли 2012 г.

Той изразява и пълната солидарност на британския народ с народа на България.

Това пише в писмо министър-председателят на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия , изпратено до българския правителствен ръководител Бойко Борисов, съобщиха от правителствената пресслужба.

"Всеки терористичен акт е нападение срещу всички нас. Той е атака върху нашите общи ценности. Никога не трябва да позволяваме на прибегналите до тероризъм да подкопаят нашите общества, общности и ценности", се казва в писмото.

"Терористите се стремят да подкопаят нашата решимост; от нас зависи да се погрижим да бъдем по-решителни от всякога и да не им позволим да ни тиранизират или уплашат", допълва Камерън.

По думите на британския премиер българската полиция и разузнаване са свършили отлична работа при разследването на атентата в Бургас, при изключително трудни условия.

"Събрали сте силни доказателства, които сочат участието на групировката "Хизбула" в бомбения атентат; това е оценка, която изцяло подкрепяме.

Важно е да можем да го заявим публично", подчертава още Дейвид Камерън.

Според него "сега е нужно да работим заедно, за да предприемем необходимите стъпки за адекватно реагиране към терористично нападение на територията на ЕС".

"Отхвърлям всяко внушение, че някак по-безопасно е да не посочваме имената на участниците,

или да предприемем действия, за да не им позволим да ударят отново: да постъпим така означава, че тероризмът ни е уплашил и че им позволяваме да тъпчат нас и общите ни ценности", пише британският премиер.

В писмото Камерън изказва поздравленията си към вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и неговия екип за работата им по разследването и се ангажира "британското правителство да продължи да подпомага България по всички възможни начини както в разследването, така и в усилията, които страната ни полага за по-голяма сигурност и за недопускане извършването на такъв атентат отново".

ЕС може да обсъди въпроса за включването на "Хизбула" в списъка с терористични организации

след обявяването на резултатите от разследването на терористичния акт в Бургас, заяви днес представителят на външнополитическата служба на ЕС Мая Косянчич.

"ЕС и страните-членки ще обсъдят възможните варианти за действие. Обсъждането на въпроса за включването в списъка е един от възможните варианти. Освен това, могат да бъдат предприети мерки чрез различни канали, включително Европол и Евоюст, а също така съдебни, политически и дипломатически акции", каза тя пред журналистите в Брюксел.

Българските власти обявиха официално, че ливанската шиитска групировка "Хизбула" стои зад атентата на летище Бургас, при който загинаха петима невинни израелски туристи и един български гражданин, шофьор на автобуса, с който са пътували чужденците.

Външният министър на ЕС Катрин Аштън заяви, че въз основа на резултатите от разследването на терористичния акт Европейският съюз ще си направи изводите.

"Върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност подчерта необходимостта да се анализират резултатите от разследването. ЕС и страните-членки ще обсъдят подходящия отговор, основан на всички елементи открити от разследване", се казваше в нейното изявление, разпространено още вчера.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 2 часа

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 2 часа

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 4 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 4 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 4 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 5 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 5 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 6 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 6 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 6 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 6 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 6 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 6 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 7 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми