Как да намалим сметките за ток
Източник: Istock

О ще през 2022 г. Асоциация "Активни потребители" започна да публикува информации и да насърчава българските потребители да се сдружават, за да ползват евтина електроенергия и печелят от съвместните си инициативи, пише pariteni.bg.

Енергийната общност е група лица, които се обединяват и съвместно финансират проект за възобновяема енергия, или под формата на гражданска инициатива със структура „от долу нагоре“, или в партньорство с местните общини. Съгласно европейските директиви правната форма на енергийните общности може да бъде много различна, например асоциация, кооперация, партньорство, организация с нестопанска цел или малко/средно предприятие. Тя следва да улесни гражданите и участниците в енергийния пазар в това да се обединяват и инвестират съвместно в енергийни активи, които да допринесат за постигането на декарбонизирана и гъвкава енергийна система. Енергийните общности действат като едно цяло и позволяват на гражданите да имат равни условия с другите участници в енергийния пазар.

Добрите примери

Полша е известна с въглищната зависимост на своята енергийна система. Въпреки това и тук идеята за енергийните общности намира почва. Spółdzielnia Nasza Energia, първият енергиен кооператив в Полша, е учреден през 2014 г. Той има 300 членове и основната му дейност е производството на възобновяема топлинна и електрическа енергия от местни биогазови инсталации. Кооперативът е основан, за да се реши проблемът с енергийната сигурност и високите цени на електроенергията, като се използва потенциалът на мрежа от селскостопански биогазови инсталации. Той представлява държавна публично-частна инициатива, създадена с цел да доставя електричество и отопление за нуждите на обществени сгради, както и на домакинствата от общността.

Един от първите проекти в България, наподобяващи енергийна общност, е покривната фотоволтаична инсталация на жилищен блок в ж. к. „Христо Смирненски“ в София. Собствениците на 117 апартамента са обединили ресурсите си през 2010 година и са инвестирали в покривна фотоволтаична инсталация с мощност от 28 kW. Проектът е организиран чрез сдружението на собствениците на етажна собственост (юридическо лице, което е задължително за всеки жилищен блок в страната) и успешното му осъществяване е отнело 3 години. Фотоволтаичната инсталация, която е обща собственост, носи редовни месечни приходи на юридическото лице, които се използват за плащане на общите сметки и разноските по поддръжката на сградата. За разлика от „истинските“ енергийни общности обаче, където произведената енергия се използва за задоволяване на нуждите на общността, в този случай цялата произведена енергия се подава към мрежата по схемата с преференциални тарифи за изкупуване.
 
Моделът на общността

Моделът за дялово участие на потребителите (Consumer Stock Ownership Plans) представлява инвестиционен модел, в чийто център са потребителите и който осигурява както финансово участие, така и роля във вземането на решения. Той налага създаване на междинно дружество, което се учредява, за да инвестира в нови или съществуващи проекти за енергия от ВЕИ и действа от името на съсобствениците.

Този модел има няколко привлекателни характеристики:

- Прагът за включване е нисък, което улеснява участието на семейства с ниски доходи и уязвими групи;

- Лесно се разширява и може да нараства с увеличаването на финансовите ресурси;

- Предлага на участниците сигурни доставки на достъпна по цени енергия и надеждна възвръщаемост на инвестицията;

- Позволява на участниците да избегнат личната отговорност;

- Моделът е отворен за съвместно инвестиране от страна на общини, МСП и други местни заинтересовани лица.

Енергийните общности се отличават с няколко ключови характеристики в контекста на устойчивото развитие. На първо място, те са базирани на принципа на децентрализация, което означава, че производството и потреблението на енергия се осъществяват локално, близо до възобновяем източник на енергия. Това води до намаляване на загубите при пренос и повишаване на енергийната ефективност. В допълнение, енергийните общности често функционират на кооперативен принцип, като членовете им активно участват в управлението и вземането на решения, свързани с енергийните проекти. Тази форма на управление насърчава прозрачността и ангажираността на местното население. Всички тези характеристики правят енергийните общности ключов елемент в прехода към по-чиста и устойчива енергийна система.   

Производство. Енергийните общности произвеждат електроенергия, обикновено за собствените си нужди, използвайки налични възобновяеми източници в региона. Това позволява на членовете на общността да бъдат независими от външни влияния и да намалят вредните емисии в региона.
     
Съвместно потребление. Членовете на общността могат да споделят произведената енергия помежду си. Това намалява разходите за енергия и прави снабдяването по-устойчиво. Енергията може да бъде продавана и на външни за общността потребители, като това също спомага за намаляване на разходите в общността. Някои енергийни общности инвестират в технологии за съхранение на енергия. Това гарантира, че енергията е налична по всяко време, дори когато производството е ниско, например през нощта или при облачно време. 

Предимства на общностите 
     
Членовете на енергийната общност обикновено участват активно в управлението и вземането на решения. Това стимулира прозрачността и прави процесите по-справедливи и полезни за всички.
     
Намаляване на разходите за енергия. Споделянето на ресурси и технологии намалява разходите за енергия на членовете. Вместо да плащат високи сметки на големите енергийни производители, членовете на общността могат да се възползват от напредъка в развитието на ВЕИ технологиите и да постигнат по-ниска цена на енергията. 
     
Повишена енергийна сигурност. Локалното производство на енергия намалява зависимостта от външни доставчици и уязвимостта към прекъсвания на доставките. Това прави общността по-сигурна и устойчива. 
     
Околна среда. Увеличеното използване на възобновяеми източници на енергия намалява емисиите на въглероден диоксид и други замърсители. Това спомага за подобряване на въздуха и опазване на околната среда, като спомага за по-добро качество на живот. 
    
Социални и икономически ползи. Енергийните общности създават работни места и стимулират местната икономика. Те насърчават социалната свързаност и сътрудничеството между членовете на общността.
     
Енергийните общности представляват важна стъпка към устойчиво и екологично бъдеще. Те предоставят възможности за активна ангажираност на гражданите в енергийния преход и показват как местните инициативи могат да имат глобално въздействие. Енергийните общности предлагат модел за устойчиво развитие, в който се намаляват разходите и се подобрява независимостта и качеството на живот за членовете.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Съд пусна под домашен арест обвинения за катастрофата на АМ „Марица”

Съд пусна под домашен арест обвинения за катастрофата на АМ „Марица”

България Преди 15 минути

Тестът на Асенов е показал наличие на кокаин

Ще оспорят резултата от изборите в Румъния

Ще оспорят резултата от изборите в Румъния

Свят Преди 1 час

„Алианс за обединение на румънците“ отказа да участва в консултациите за съставяне на нов кабинет

Грандиозното завръщане на Риана в Кан: Бременна и стилна на червения килим (СНИМКИ)

Грандиозното завръщане на Риана в Кан: Бременна и стилна на червения килим (СНИМКИ)

Любопитно Преди 1 час

Поп звездата, която е бременна с третото си дете, беше във Франция за премиерата на филма на A$AP Rocky „Highest 2 Lowest“

<p>&quot;Нормално нещо&quot; -&nbsp;Катар защити подаръка си за Тръмп</p>

"Нормално е между съюзници": Катар защитава подаръка си за Тръмп, самолет за $400 милиона

Свят Преди 2 часа

Премиерът на Катар защити предложението на страната си

Близначките Грейди от "Сиянието": 45 години по-късно – икони на ужаса и стила

Близначките Грейди от "Сиянието": 45 години по-късно – икони на ужаса и стила

Любопитно Преди 2 часа

Макар и на екрана само за няколко минути, Лиза и Луиз Бърнс създават образи, които стават синоним на жанра

Мащабен срив на мобилните мрежи в Испания

Мащабен срив на мобилните мрежи в Испания

Свят Преди 2 часа

Хората в цялата страна съобщават за липса на сигнал, както и за проблеми с интернет

<p>САЩ ще платят $5 милиона на семейството на бунтовничка от 6 януари</p>

САЩ ще платят $5 милиона на семейството на Ашли Бабит, бунтовничка от 6 януари

Свят Преди 2 часа

Тръмп каза, че е "голям фен на Ашли Бабит" и че тя "невинно е стояла там", когато е била застреляна

След 37 години: Откриха случайно откраднатата статуя на Джим Морисън

След 37 години: Откриха случайно откраднатата статуя на Джим Морисън

Любопитно Преди 3 часа

Скулптурата беше в неизвестност от 1988 г.

Принцеса Шарлийн от Монако със съпруга си принц Алберт на инаугурацията на папа Лъв XIV

Тези кралски особи се откроиха в тълпата на площад „Свети Петър“

Любопитно Преди 3 часа

Има ексклузивна група от само седем жени в света, на които е позволено да носят бяло в присъствието на папата

<p>Новият тренд на червения килим - бижута, които не можете да си купите</p>

Безценният блясък на червения килим: Бижута, които не можете да си купите

Любопитно Преди 3 часа

Макар че интересът към винтидж бижута не е новост, той значително се засили през последните години

Силяновска: Искането за промени в Конституцията е проблематично

Силяновска: Искането за промени в Конституцията е проблематично

Свят Преди 3 часа

Силяновска обяви също, че ще разговаря с българския президент Румен Радев

<p>Манга предсказа ново бедствие в Япония</p>

Туризмът в Япония спадна след предсказание за земетресение в манга

Свят Преди 3 часа

Туристическата агенция WWPKG в Хонконг, споделя, че резервациите за Япония са намалели наполовина по време на Великденските празници

<p>Торбички за всичко, торбички навсякъде &ndash; колко хвърляме за една година</p>

От магазина до сметището: 132 найлонови торби на човек годишно в България

Светът в числа Преди 3 часа

Ръстът в отпадъците от опаковки продължава въпреки кампаниите за ограничаване

Предприятията от тежката индустрия настояват за спешен механизъм за компенсиране на цените на тока

Предприятията от тежката индустрия настояват за спешен механизъм за компенсиране на цените на тока

Технологии Преди 4 часа

Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори се обърна към институциите и медиите

Китай отпуска 500 милиона долара на СЗО

Китай отпуска 500 милиона долара на СЗО

Свят Преди 4 часа

Членовете на СЗО приеха правно обвързващото дългоочаквано споразумение за това как да се подготвят за бъдещи пандемии