След либерализацията на пазара: Ще скочат ли сметките за ток
Източник: iStock/Guliver Images

С метките за домакинствата няма да се повишат дори след пълната либерализация на енергийния пазар. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков пред БНР.

Той обясни, че е намерен механизъм за компенсиране на битовите потребители чрез Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. По думите му, Министерството на енергетиката е подготвено за всички възможни сценарии. Министърът изтъкна, че независимо от това кога ще влезе в сила либерализацията, цените на електроенергията за домакинствата ще останат непроменени. Решението за точната дата зависи от Народното събрание.

Според приетото законодателство от 1 юли либерализацията ще започне със защитен механизъмкойто ще гарантира стабилността на цените.

Този механизъм се основава на начина, по който функционира регулираният пазар.

В момента Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определя пределни цени, като създава енергиен микс от различни производствени мощности. Един от реакторите на АЕЦ „Козлодуй“ предоставя електроенергия на регулирания пазар, на цена около 80 лв. за мегаватчас, докато средната цена за битовите потребители е 138 лв. за мегаватчас. Към този микс се добавя електроенергия от въглищни и водноелектрически централи.

След либерализацията АЕЦ „Козлодуй“ ще може да продава електроенергията си на пазарна цена, която през последния месец е била около 280 лв за мегаватчас. Разликата от 200 лв на мегаватчас ще бъде насочена към Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и ще се използва за компенсиране на битовите потребители. По този начин ще бъде гарантирано, че сметките им няма да се повишат.

Министърът на енергетиката Жечо Станков
Министърът на енергетиката Жечо Станков Източник: ЕПА/БГНЕС

Министърът на енергетиката заяви, че

работата „на парче“ през последните четири години и поемането на трудно изпълними ангажименти са довели до блокиране на значителна част от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Затова трябва в максимални кратки срокове да се предоговорят важни реформи по плана.

Министър Станков добави, че някои от заложените реформи в ПВУ са неизпълними и биха довели до значително финансово натоварване за българските граждани. „Това по никакъв начин няма да позволи“, подчерта министърът и добави, че правителството ще се стреми към предоговаряне на условията, така че да бъде защитен националният интерес, като същевременно бъде запазено коректното отношение към Европейската комисия (ЕК).

Той посочи, че страната не е изпълнила ангажимента си за допълнително 40-процентно намаляване на въглеродните емисии от въглищните централи. През 2024 г., въпреки че зимата е била по-топла, спадът в емисиите е едва 35%. През тази година заради по-студената зима досега са изгорени три пъти повече въглища, което може дори да доведе до ръст на емисиите.

„Европа никога не е изисквала това от нас, не знам защо колегите са поели този ангажимент“,

заяви Станков. Той изрази опасения, че подобни условия могат да застрашат не само работата на ТЕЦ-овете, но и на въглищните мини, където работят 6500 човека. Според него е необходимо ангажиментът за намаляване на емисиите да бъде предоговорен на национално ниво, а не за всяка централа поотделно.

По отношение на договора между „Булгаргаз“ и турската енергийна компания „Боташ“ министърът посочи, че българският обществен доставчик няма финансовата възможност да покрива задълженията си към турската страна през последните 7-8 месеца.

Той определи договора като неизгоден за България и увери, че се търсят варианти за неговото предоговаряне. В момента правителството работи за по-ефективно използване на газопреносната инфраструктура, за да се избегнат плащания за неизползван капацитет.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 54 минути

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на преговорите с Тръмп

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на преговорите с Тръмп

Свят Преди 1 час

Зеленски: Русия трябва да сложи край на войната, която започна

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 3 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 3 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 4 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 4 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 5 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 6 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 6 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 6 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 6 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 7 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 7 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

България Преди 7 часа

Започва и специализирана полицейска операция за съмнителни книжки

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 7 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"

Инфлацията в България се ускорява

Инфлацията в България се ускорява

България Преди 7 часа

Натрупаната инфлация за последните пет години е 41,2%