Йордан Цонев: Има картел между изкупвачите на тютюн
Източник: БГНЕС

И маме информация, че фирмите, които изкупуват тютюн, са в картелно споразумение за цената и затова бавят процеса по изкупуване.

Това заяви председателят на парламентарната бюджетна комисия и заместник-председател на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев пред Би Ти Ви.

"В 2014 е заложено увеличение от 40% на парите за премиите за тютюнопроизводителите. Изкупвачите са си направили сметката тези 40% да влязат при тях, намалявайки цената, на която изкупуват тютюна. Искам да ги предупредя, че ще информирам ръководството на партията и ще предложа да сезираме КЗК, която да образува дело за картел срещу тези изкупвачи", заяви Цонев.

"Ако това се докаже, а ние имаме данни и можем да го докажем, ще последват тежки санкции и глоби срещу тях и сметката им ще излезе крива", добави още той

и призова навреме да започне изкупвателната кампания на тютюна.

"Би било добре изкупвачите да ме слушат, защото аз не говоря празни приказки, би било добре на пазарен принцип и сега да започне навреме изкупвателната кампания, съветвам ги да пристъпят към изпълнение на договорите си, не ги заплашвам, съветвам ги", заяви още Цонев.

По-рано през деня от ДПС изразиха подкрепа за протест на тютюнопроизводителите от страната.

Председателят на бюджетната комисия в Народното събрание напомни, че всички заявки за връщане на ДДС от декември месец са изпълнени и ДДС-то е върнато. Според информация, с която той разполага, данъчните приходи за 2013 година ще бъдат с 80 или 100 милиона лева повече от предвиденото.

Цонев коментира, че кадровите промени в Агенция "Митници" са били закъснели.

"Закъсняха кадровите промени в митниците, действахме колебливо и най-вероятно там няма да успеем да изпълним заложеното в програмата, но ще го компенсираме, от края на ноември процесът е овладян", заяви Цонев.

Той продължава да смята, че именно програмата на правителството е коалиционното споразумение на управляващото мнозинство.

"Този кабинет е програмен, той се избира с програма, която я правихме екип от ДПС и БСП и премиерът Пламен Орешарски, след като сглобихме програмата и беше одобрена от двете партии и от премиера, ние гласувахме кабинета и програмата. В тази програма е записано, че не се предвижда промяна на преките данъци до края на мандата на кабинета", добави той.

Цонев продължава да е убеден, че този парламент няма да върне подоходното облагане.

"Тези, които са заможни, трябва да бъдат солидарни с бедните, съгласен съм, но не бива да ликвидираме малкото стратегически предимства, които имаме. Богатите могат по друг начин да са солидарни с бедните. Според мен по-логично е да се облага потреблението на луксозни стоки, отколкото да се облагат доходите", заяви председателят на бюджетната комисия.

Цонев съобщи още, че се предвижда актуализацията на програмата на кабинета в края на януари.

"Предстоят и законодателни промени за допълнителна защита на потребителите. Промените ще са насочени срещу някои нелоялни практики на някои банки. Ще усилим капацитета на КЗП, КЗК, най-вероятно ще създадем органи, които да решават извънсъдебно споровете между фирмите, предоставящи услуги и гражданите. Има идея да се създаде финансов омбудсман, какъвто има в много страни в Европа. Пакетът от закони е готов и се надявам, че веднага след началото на пленарната сесия ще стартираме с него", каза Цонев.

Днес тютюнопроизводители блокираха за кратко път Е-80 край Харманли и запалиха бали с тютюн на паркинг до пътя в знак на протест срещу забавената изкупна кампания.

Протестиращите представиха декларация, която ще бъде внесена до земеделския министър. В декларацията има два акцента - забавената изкупна кампания и ниските изкупни цени.

Тютюнопроизводителите искат нормални цени на тютюна (минимум 7 лв.) и настояват изкупната кампания да започне. Тя е подписана от всички тютюнопроизводители, които присъстват на протеста, които са вече 600 души, заяви Асен Кичуков, зам.-председател на Национална асоциация на тютюнопроизводителите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Денис Ремзи си тръгна от Hell’s Kitchen без Черна куртка

Денис Ремзи си тръгна от Hell’s Kitchen без Черна куртка

Любопитно Преди 4 часа

Той даде ексклузивно интервю в подкаста “Кухнята след Ада”

Семен Новиков спечели сребро на Европейското по борба в Тирана

Семен Новиков спечели сребро на Европейското по борба в Тирана

Любопитно Преди 5 часа

По-рано днес Стефан Григоров донесе първи медал за България

Ремонтират 140 км пътища за Джиро д’Италия в Бургаско

Ремонтират 140 км пътища за Джиро д’Италия в Бургаско

България Преди 7 часа

В момента и в трите отсечки се асфалтира, след което ще се постави пътната маркировка

Ново предложение как да се смени Сарафов

Ново предложение как да се смени Сарафов

България Преди 9 часа

Това би могло да стане чрез допълнение в преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт

Пакистан чака отговор от Иран за преговори със САЩ

Пакистан чака отговор от Иран за преговори със САЩ

Свят Преди 9 часа

Примирието приключва в 4:50 ч. тихоокеанско стандартно време на 22 април

Риск от недостиг в Европа на авиационно гориво през лятото

Риск от недостиг в Европа на авиационно гориво през лятото

Свят Преди 9 часа

Европейски авиокомпании вече предупредиха за възможен недостиг на гориво през следващите седмици

Гюров: В градската прокуратура резултатът е 72:0

Гюров: В градската прокуратура резултатът е 72:0

България Преди 10 часа

Гюров: Две трети от разследванията на МВР се удариха в стена от прокурори

Зеленски: Ситуацията в Иран не позволи на руснаците да постигнат това, което искаха

Зеленски: Ситуацията в Иран не позволи на руснаците да постигнат това, което искаха

Свят Преди 10 часа

Зеленски посочи, че продължаването на войната би могло да укрепи позицията на Русия

Кои участници ще заслужат Черни куртки в Hell’s Kitchen?

Кои участници ще заслужат Черни куртки в Hell’s Kitchen?

Любопитно Преди 10 часа

Те ще се борят за седемте места в елитния отбор

Йотова: Имаме всички основания да свикаме Народното събрание

Йотова: Имаме всички основания да свикаме Народното събрание

България Преди 11 часа

Йотова: Давам много висока оценка на и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев

10 години без Принс: Истината за фаталната грешка и кой понесе отговорност за смъртта му

10 години без Принс: Истината за фаталната грешка и кой понесе отговорност за смъртта му

Любопитно Преди 11 часа

Десетилетие след смъртта на Принс истината за фаталното предозиране с фентанил продължава да вълнува света. Разкриваме подробностите около последните му часове, тайната битка с болката и съдебното възмездие за трагедията в „Пейсли Парк“

Иран обеща "незабавен и решителен отговор" на САЩ

Иран обеща "незабавен и решителен отговор" на САЩ

Свят Преди 11 часа

Двуседмичното спиране на огъня между Иран и САЩ се очаква да изтече утре

<p>Разходите на рафинерията в Бургас са скочили 10 пъти</p>

Трайков: Разходите на рафинерията в Бургас са скочили 10 пъти

България Преди 11 часа

Параметрите по договора с турската компания „Боташ“ може да се „калибрират“

Съобщените случаи на морбили в страната станаха 149

Съобщените случаи на морбили в страната станаха 149

България Преди 12 часа

Имунизацията в България срещу морбили е задължителна

В критично състояние са майка и двете ѝ деца след катастрофа в Шуменско

В критично състояние са майка и двете ѝ деца след катастрофа в Шуменско

България Преди 12 часа

Майката е в кома, на изкуствена белодробна вентилация

Топ 6 правила за спестяването, които наистина работят

Топ 6 правила за спестяването, които наистина работят

Любопитно Преди 13 часа

Съществуват обаче доказани стратегии, които ви позволяват да спестявате, без да чувствате пълни ограничения и болка