Б ългария заема важно място в производството и търговията на амфетамини. Страната ни се нарежда сред лидерите в Европа. Тази констатация се съдържа в доклад на Европейският център за мониторинг на наркотиците и наркотичната зависимост.
„Холандия и Белгия са най-важните райони за производство на MDMA и амфетамини в Европа, но те се произвеждат също в България, Полша, Германия и Балтийските страни”, гласи докладът.
В повечето европейски страни няма данни за производство на синтетични наркотици като амфетамини. У нас те се употребяват най-често по време на музикални концерти, фестивали или други места за забавление, като са в пъти по-евтини от кокаина.
Свободната ниша дава възможност на страни като България да се утвърдят като производителки.
През последните години у нас се наблюдава и увеличаването на броя на лабораториите за производство метамфетамини, констатира докладът.
Въпреки негативните тенденции България е регистрирала и успехи в борбата с производството на синтетични наркотици. Така само през 2013 г. са били разбити 35 лаборатории за тяхното производство.
Европейците харчат 24 милиарда евро годишно за наркотици,
показват още данните от доклада.
Europeans spend More than €24billion on drugs each year #EDMR16 reveals @EMCDDA @Europol https://t.co/kiG5E3Iw9W pic.twitter.com/D4oyudCgrz
— Nigel Hawtin (@nigelhawtin) 5 април 2016 г.
От организацията предупреждават, че има връзки между продажбата на дрога и финансирането на терористични дейности.
На представянето на доклада в Брюксел участваше и директорът на Европол Роб Уейнрайт. Според него една трета от познатите на организацията му престъпни групи „се занимават с трафик на наркотици”. Уейнрайт добави, че
повече от 20% от замесените в трафик на мигранти
в ЕС също така са свързани и с движението на наркотици.
Според изследването най-продаваната нелегална субстанция
- марихуаната, се отглежда предимно в ЕС.
Далеч по-тежкият хероин е вторият най-продаван нелегален наркотик и също се произвежда в някои от страните-членки.
Експертите посочват и връзката между дрогата и терористите.
Според тях много от „радикализиралите се млади хора”, свързани с джихадистки атаки, имат досиета за употреба на наркотици или участия в дребна търговия с нелегални субстанции.
Те „използват престъпните си връзки, за да извършват терористичните си дейности”, допълва докладът.
Според доклада
1,3 милиона души употребяват хероин в Европа,
а размерът на годишният пазар на продажби е 6,8 милиарда евро.
#heroin 'supply-side push' seen in #EU. Large seizures (min 100kg) more common, trafficking routes flexible #EDMR16 pic.twitter.com/CTxb6xPDv8
— EU drugs agency (@EMCDDA) 5 април 2016 г.
Лаборатории за производство на тежката дрога са били открити в Испания и Чехия, докато основните маршрути за трафик водят началото си от Африка, Южен Кавказ, Сирия и Ирак.
Кокаин се употребява от 3,6 милиона европейци
и има годишен пазар в размер на 5,7 милиарда евро, доминиран от колумбийски и италиански престъпни групировки. Те са настигани от нигерийски и балкански техни колеги, гласи информацията в доклада. /БГНЕС
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!