Според Спас Иванов, специалист по IT сигурност, откраднатите от хакера DoktorBass данни не могат да се използват за банкова измама.
DoktorBass - хакерът, откраднал личните данни на близо 5 хил. души от няколко български интернет сайта, е човек, който търси известност, коментира Спас Иванов в интервю за Би Ти Ви.
Според експерта DoktorBass не е искал да злоупотреби по някакъв начин с тези данни, но хакерът може да пуска съобщения в интернет от името на някой от въпросните потребители.
За да разбиете такъв сайт не се изискват някакви специални IT познания, по-скоро добра работа с определен вид инструменти и много свободно време, каза Иванов, който подозира, че хакерът е тийнейджър.
Иванов обясни, че злоупотребата при банкиране би била по-сложна заради идентификацията, която се изисква. Нареждане на преводи например не би било възможно, смята специалистът.
Данните за над 5000 регистрирани потребители от осем български сайта са били източени от хакера DoktorBass, съобщи в понеделник Centio - българска компания за ИТ поддръжка и сигурност и изключителен представител на ESET (NOD 32) за България.
Най-много информация, като телефонни номера, имена на потребители, парола, е била източена от travel.government.bg - сайтът, представящ държавни туристически обекти.
За съжаление хората рядко си сменят паролите, каза Спас Иванов и посъветва потребителите периодично да сменят паролите си.
"Повечето сайтове взимат мерки. Такова нападение е възможно при сайтове, които няколко години не са взимали никакви мерки", коментира още Спас Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!