Директор на училище в Бургас: С дигитални умения децата стават не просто потребители, а създатели
6

К акви са уроците и поуките, които образователната система може да вземе от пандемията К-19, как учебното съдържание се трансформира в дигитално, какви са предизвикателствата пред новата учебна година - Kmeta.bg разговаря с Михаил Ненов, директорът на ОУ "Александър Георгиев-Коджакафалията" – Бургас.

Новата реалност в образованието с всички плюсове, открити недостатъци и как системата да работи като добре смазана машина ще са темите на конференцията "Образование от А до #. Иновативното училище", което ще събере на една маса директори на училища, ректори на университети, представители на европейските и българските институции, както и бизнеса, който предлага технологични решения. Форумът е на 17 юли в София Тех Парк, като дискусията ще бъде излъчвана и на живо през фейсбук страниците на организаторите. "Образование от А до #. Иновативното училище" е инициатива на Economic.bg, NOVA, Dir.bg и Kmeta.bg.

- Г-н Ненов, какви са уроците и поуките, които образователната система може да вземе от пандемията К-19?

- Може би най-важният извод, който можем да направим – и той е изключително положителен, е че въпреки всичките мерки в образователната система в последните години – тя доказа, че е изключително витална и адаптивна към съвършенно неочаквани промени. Образованието беше секторът от обществения ни живот, който в най-бързи срокове извърши огромен скок в развитието си по отношение на дигитализация. Това е единствената институция и система, която успя в рамките на един уикенд от 13 до 16 март да се дигитализира. В същото време, обаче, трябва да си дадем сметка, че дигитализацията на сектора се случи в много отношения пряко силите и пряко способностите на гилдията. Беше необходимо много колеги да се учат в движение, тепърва да се създават алгоритми за дизайна на педагогическото взаимодействие в електронна среда. Това са проблеми, които трябва да адресираме с оглед на това, че подобни ситуации най-вероятно ще ни предстоят. Всички ние трябва да използваме времето до началото на учебната година, за да инвестираме повече в знанията и уменията на самите преподаватели по отношение на дигитални инструменти за преподаване, и съответно да разработим достатъчно ресурси, така че при следващ сигнал да се върнем по домовете си - да имаме готовност, която да не ни изкарва в шок.

- Каква е стратегията и визията ви за новата учебна година? Какви нововъведения в сферата както на самите технологии, така и в самия учебен процес предвиждате да направите?

- Случаят на нашето училище е до голяма степен много различен. Това е училище, което тепърва му предстои да премине през последната година на създаване. Догодина за първи път ще имаме 4-ти клас и вече ще затворим цикъла на процеси и на организацията ни от създаването ни през 2017 г. Като новосформиран екип едно от задължителните изисквания към преподавателите беше да имат не просто компютърна грамотност, а и добре развита дигитална компетентност. Преминавато в синхронно обучение в електронна среда беше до голяма степен естествена стъпка в цялостната ни визия. Имаме вече добре натрупана база с ресурси и опит, и не бих казал, че една такава следваща стъпка е изненада за нас. Елементи от това, което видяхме в рамките на дистанционното обучение, като дигитални уроци, различни проектни дейности и др. са неща, които принадлежат към визията ни и ще продължим да правим, независимо дали ще сме в частично присъствена форма.

Не спираме да създаваме нови форми на проектна дейност и педагогическо взаимодействие. От нововъведенията, които планираме е засилване на STEM направеление обединяващо наука, математика, инженеринг и даване на учениците на възможност да работят и създават самостоятелно своите продукти, които да доказват пряко смисъла на образованието, защото резултатът от собствения труд (прототип, робот) е много по-мотивиращ.

- В България има и редица не толкова модерни и иновативни училища, които нямат възможност да предоставят дигитално образование. Възможно ли е и по какъв начин учебното съдържание да се трансформира в подходящо за дигитална среда?

- Първата стъпка беше направена още по време на пандемичната обстановка - обучението в електронна среда, стартира националната електронна библиотека с обучителни ресурси. Похвално е, невидимо за голяма част от хората, че преподавателите успяха да публикуват готови ресурси, които да бъдат достъпни за ползване от други техни колеги. Това е много мощен инструмент. От една страна е акт на взаимопомощ, но и обединяване на усилията на цялата гилдия в името на нашите деца. Всеки един преподавател има достъп до ценни авторски ресурси, разработени от колеги, които имат интерес към дигиталното образование, имат своите успехи и т.н. Това е прекрасна предпоставка за създаване на условия за още по-успешна работа в процеса на дигитализация на образованието.

- Какви са плюсовете на дигиталната среда, какви методи и системи използвате, за да може уменията на децата да са още по-иновативни в сравнение с другите училища? Какви интеракивни преживявания провеждате? Къде е мястото на роботите в учебния процес?

- Още от 1-ви клас учениците започват да изучават в допълнителни форми - от една страна информационни технологии, а от друга основи на програмирането (наша изработка, иновативен предмет, в който се включват елементи на роботика, алгоритми и т.н.). За тях влизането в една или друга платформа и работата в дигитална среда не е предизвикателство дори и при най-малките. Те вече имаха изградени знания и умения. Използването на различни дигитални инструменти в образованието ги доближава до света на дигиталните деца. Защото това е поколението, което израства в момента. Също така голямата добавена стойност е, че давайки дигитални умения ги правим не просто потребители, но и създатели. Пример за това е, когато във времето преди пандемията ученици от клуба ни по роботика дойдоха при мен с идея да направят интегриран урок по роботика и пътна безопастност за децата от 1-ви клас. С две роботчета, които самите те са сглобили и програмирали им показаха нагледно правилата за движение, пресичане. Това е образование от деца за деца. Те получават много мощни инструменти да реализират собствените си идеи.

- Какви са минусите на този нов тип онлайн обучение? Какъв е социалният ефект от дистанционното обучение?

- Със сигурност не можем да говорим само за плюсове. Особено при подрастващите ни ученици, децата в начален етап, присъствието в училището освен когнитивен, познавателен има и социализиращ ефект. Липсата на такава социализация и на пълноценното общуване са опасности, които онлайн обучението крие. Те не са лесни за преодоляване, тъй като колкото и да е интерактивен и увлекателен един час - липсата на прякото общуване със съучениците се отразява. Важно е като подкрепящ елемент в онлайн обучението, ако се наложи нов такъв период - да се ангажира семейната среда, която да компенсира липсата на социална среда, осигурявана в училище.

- Възможно ли да се направи единна, обща дигитална платформа, до която всички преподаватели, ученици и родители да имат достъп и да използват?

- Която и да е платформа има своите плюсове и минуси. Всичко опира до знанията и уменията на самия преподавател, тъй като именно той, независимо от платформата осъществява педагогическото взаимодействие. Не можем да говорим за съвършенна електронна среда, която самият достъп до нея да гарантира качествено обучение. То винаги преминава през човешкия фактор. Всички усилия да се създаде адекватна дигитална среда, да се подпомогнат семейства, които нямат достъп до интернет или необходимия брой устройства – дадоха резултат. Нека не забравяме, че образованието освен задължение е и право. Много училища направиха различни форми на организация за предоставяне на учебни материали на хартиен носител и др. Тук се активира цялата изобретателност на системата. За съжаление мисля, че идеалният вариант, в който абсолютно всички имат еднакъв достъп до качествено образование е все още в сферата на пожелателното.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Семейните разправии са като рок музика -започват с новите парчета и завършват със старите хитове.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво е здравословното състояние на бразилския президент</p>

"Тук съм, невредим": Бразилският президент е изписан от болница

Свят Преди 6 минути

В краткото си изявление оптимистично настроеният Лула каза, че няма търпение да се върне на работа възможно най-скоро

<p>&quot;Над 20 години Грузия не е имала психологически балансиран президент&quot;</p>

Размириците в Грузия: Над 20 години страната не е имала психологически балансиран президент

Свят Преди 28 минути

Бивш футболист на „Манчестър Сити“ беше назначен в събота за президент на Грузия

Задържаха четирима терористи в РСМ

Задържаха четирима терористи в РСМ

Свят Преди 2 часа

Всички задържани са македонски граждани

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

България Преди 2 часа

След това ще има и пряк избор на председател

<p>Репликата &quot;Отивам в затвора&quot; има нов, съвсем друг смисъл (СНИМКИ)</p>

"Черен код": Какво се случва със затворите в Нидерландия

Свят Преди 2 часа

Затворите и полицейските участъци в Нидерландия са пълни до краен предел

<p>Турският външен министър: Не позволявайте на тероризма да се възползва от това</p>

САЩ е в "пряк контакт" с терористичната групировка "Тахрир ал Шам"

Свят Преди 3 часа

Сирия няма интерес от започването на нови конфликти, заяви Ахмад аш Шарех

Иван Таков остава председател на БСП - София

Иван Таков остава председател на БСП - София

България Преди 3 часа

Той е спечелил доверието на 76,4% от делегатите на Градската конференция

<p>След свалянето на Асад: Какво се случва със сирийски бежанци в Турция (СНИМКИ)</p>

След свалянето на Асад: Над 7500 сирийски бежанци са се завърнали в Сирия от Турция

Свят Преди 3 часа

По над 1000 сирийци прекосяват границата от понеделник насам

<p>Военен лагер в чеченската столица Грозни е поразен, кой е отговорен за атаката (ВИДЕО)</p>

Военен лагер в чеченската столица Грозни е поразен

Свят Преди 4 часа

Видеозаписи, разпространени в интернет, показват момента на удара

<p>Руски танкери пострадаха в Керченския проток, има загинал (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Руски танкери пострадаха в Керченския проток, има загинал

България Преди 4 часа

И двата танкера имат товарен капацитет от около 4200 тона петролни продукти

<p>Почина известен&nbsp;румънски актьор</p>

Почина известният румънски актьор Мирча Дякону

Свят Преди 4 часа

Той си е отишъл на 74-годишна възраст

Колекторът на пречиствателната станция в Кранево отново аварира

Колекторът на пречиствателната станция в Кранево отново аварира

България Преди 5 часа

Хотелиерите са притеснени, че това ще се отрази пагубно върху новия летен сезон и подготвят протести

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Отстраненият президент на Южна Корея не се отзова за разпит

Свят Преди 5 часа

Юн и редица висши официални представители са изправени пред наказателно разследване за потенциални обвинения в бунт и злоупотреба с власт

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Любопитно Преди 5 часа

Бронзовият медалист гостува в официалния подкаст "След Игрите"

,

Лов на русалки: Истината зад мита

Любопитно Преди 6 часа

Подобно на сирените от древна Гърция, те се свързват с опасни събития като корабокрушения, бури, наводнения и удавници

,

9 цвята боя, които могат напълно да преобразят дома ви

Любопитно Преди 6 часа

„Един силен, дълбок, звучен цвят може и ще промени изцяло настроението на стаята“