БЛС иска оставки в Здравната каса
Източник: БГНЕС/Архив

Б ЛС излиза от преговорния процес с настоящите ръководства на Надзорния съвет на НЗОК и на Касата. Нещо повече - настояваме за оставките на управителя на НЗОК - проф. Петко Салчев и на председателя на Надзорния съвет на Касата – д-р Александър Златанов. Оттук нататък отговорността за състоянието на системата е на тези, които взимат решенията – Парламент и Министерски съвет, категорични бяха от ръководството на БЛС по време на извънреден брифинг на Съсловната организация. И добавиха: „Обръщаме се към всички парламентарни групи да вкарат спешно в дневния си ред наболелите проблеми в системата, свързани с начина на управление на НЗОК и с начина на разпределение на средствата за здраве.“

Болници искат спешна помощ от НЗОК заради растящите разходи

Ръководството на Съсловната организация обясни исканите оставки със следните причини:

Рецидив с опитите за прикриване на средства гласувани от Парламента за здраве, пари, които трябва да стигнат до българските лекари и пациенти. „Тази година, за пореден път, до нас беше изпратено едноличното решение от страна на Надзора на НЗОК за разпределянето на очаквания остатък от гласуваните от Парламента пари за здравна помощ за 2022 година. Това е нарушение на Закона. Той гласи, че УС на БЛС и НС на НЗОК трябва заедно да решат как да бъдат разпределени тези средства“, обясни д-р Маджаров. И добави: „Вместо  заедно да договорим Методика за пореден път получаваме гласувани готови текстове, ултимативни, които или приемаме или имаше една реклама, в която се казваше „ядеш сега или гориш“.  А в случай, че не приемем лекарите и лечебните заведения не получават и малкото трохи, които им се подхвърлят“.

НЗОК и БЛС подписаха анекс към Националния рамков договор

Бламиране, имитиране и саботиране на преговорния процес. Нито що се отнася до разпределянето на средствата за тази година, нито по отношение на тригодишния рамков договор, който трябва да подписан в края на годината и който лекарите в страната чакат - реални преговори не е имало до този момент, обясниха от БЛС.

Нежелание за решаване на проблемите в сектора, които пречат и на работещите и на пациентите.

Ръководството на Български лекарски съюз беше категорично, че няма да допусне да се взимат еднолични решения в ущърб на съсловието и ще продължи да бъде гарант за спазване на законността в системата на здравеопазването. И се обърна към пациентите: „Нашите усилия са и в защита на Вашите права, защото добре заплатените медицински специалисти са добре лекуващи медицински специалисти“.

БЛС винаги е бил гарант за спокойствието в системата, категоричен беше д-р Маджаров. „Ножът е опрял до кокала! Оттук нататък си запазваме правото да предприемем последващи законови действия – включително и протестни“, завърши председателят на БЛС.

– Скъпа, днес си невероятна! – Само днес ли? – Ето, пак започна...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мис България Радостина Костадинова: Не си спомням мигове на сплотено семейство вкъщи

Мис България Радостина Костадинова: Не си спомням мигове на сплотено семейство вкъщи

България Преди 3 минути

Пред Мариян Станков – Мон Дьо тя разказва без страх за най-трудните, но и най-смислени моменти от живота си

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

Любопитно Преди 2 часа

Астрономите все още не знаят какво е предизвикало движението

Гора вместо вода: Нивото на река Дунав край Лом е критично ниско

Гора вместо вода: Нивото на река Дунав край Лом е критично ниско

България Преди 3 часа

Заради маловодието в коритото са се образували острови, а водата се е отдръпнала далеч от защитните диги

Две деца са убити, а други две са в критично състояние след стрелба в Тексас

Две деца са убити, а други две са в критично състояние след стрелба в Тексас

Свят Преди 3 часа

Всички лица, за които се смята, че са замесени в стрелбата, са задържани

<p>Ким Чен-ун предупреди: Враговете ни&nbsp;да са загрижени за сигурността си</p>

Северна Корея взима допълнителни военни мерки заради засилващото се американско военно присъствие в района

Свят Преди 4 часа

Нашите врагове трябва да бъдат загрижени за посоката, в която се развива тяхната среда за сигурност, отбеляза Ким Чен-ун

Татуистката Стефани е вторият отпаднал съквартирант от Big Brother

Татуистката Стефани е вторият отпаднал съквартирант от Big Brother

Любопитно Преди 4 часа

Тя получи най-нисък положителен вот от зрителите на NOVA

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Любопитно Преди 4 часа

Кокосовите палачинки са истински хит за закуска, който ще зарадва цялото семейство

Забравеният първи крал на Англия

Забравеният първи крал на Англия

Любопитно Преди 4 часа

Приживе първият крал на Англия е бил известен в цяла Европа. Но през вековете той е бил пренебрегнат от историята

50 интересни факта за българските планини

50 интересни факта за българските планини

Любопитно Преди 5 часа

Всяко място по нашите земи, до което се е докоснала „майката-природа“ е спиращо дъха и заслужава да бъде видяно

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Приключенецът Николай Бенковски победи ветерана Кралев в кастинг битка

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Свят Преди 13 часа

Сега американецът е изправен пред съд по обвинения в жестокост към животни

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Свят Преди 14 часа

АНО спечели близо 35% от гласовете на парламентарните избори

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Свят Преди 14 часа

Бурята прекъсна електрозахранването

Украйна: Китай дава на Русия сателитна информация за ракетни удари

Украйна: Китай дава на Русия сателитна информация за ракетни удари

Свят Преди 15 часа

"Има доказателства за високо ниво на сътрудничество между Русия и Китай", каза Олег Александров

<p>Партията на Андрей Бабиш отбеляза победа на изборите в Чехия - какво следва?</p>

Партията на Андрей Бабиш отбеляза убедителна победа на изборите в Чехия - какво следва?

Свят Преди 15 часа

Избирателната активност беше доста висока - 68,8%