БАБХ: Беше предотвратен потенциален здравен риск за България и ЕС
Снимката е илюстративна   
Източник: Getty images/ iStock

С лучаят с кравите, бедстващи от няколко седмици в камион между граничните пунктове „Капитан Андреево” и „Капъкуле”, е разрешен успешно.

47-те животни бяха приети от турските власти, с което се предотврати потенциален здравен риск за България и ЕС, информират от пресцентъра на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

„БАБХ изпълни своята медиаторска роля, като осигури координация и съдействие за разрешаването на казуса между двете спорещи страни, в пълно съответствие с регулациите на ЕС", посочват от агенцията.

И допълват: „Изказваме благодарност към турските власти за проявеното разбиране и хуманното отношение към животните, които приеха на тяхна територия”.

Животните, които повече от седмица бяха затворени без храна и вода в камион в буферната зона между граничните пунктове „Капитан Андреево“ и „Капъкуле“, ще бъдат разтоварени временно на пункт за почивка на живи животни на ГКПП „Капъкуле“.

Това стана ясно ясно след среща в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), на която бе обсъдена ситуацията със спряната пратка с румънски крави на ГКПП „Капъкуле“. 

Участие в срещата взеха заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев, д-р Илиян Костов - главен ветеринарен санитарен инспектор на България, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, почетният консул на Румъния в България Даниел Мазилу и румънският заместник главен ветеринарен лекар Ласло Наги.

По време на срещата

бе прието предложението на БАБХ, съвместно с румънските ветеринарни власти, да бъде изпратено писмо до турските ветеринарни власти, за да се осигури възможност животните да бъдат разтоварени на пункт за почивка на живи животни на ГКПП „Капъкуле“, съгласно изискванията на Регламент (ЕО) 1255/97 на Съвета, което ще гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните.

Румънската страна прие факта, че Република България не може да се намеси, защото

става въпрос за търговски отношения между два икономически субекта, в случая между румънската фирма износител и турската фирма - получател. Освен това, съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/404 на Комисията и Делегиран регламент (ЕС) 2020/692, няма предвидена възможност животните да бъдат върнати обратно и пропуснати да преминат през територията на Република България, която е граница на ЕС. В допълнение Република Турция не е включена в списъка на Анекс 2 от Регламент 2021/404, според който се допуска повторно въвеждане на живи животни в ЕС.

БАБХ, в ролята си на медиатор, призова за бързо и взаимно приемливо решение на казуса между Румъния и Турция, подчертавайки важността на сътрудничеството между страните и благосъстоянието на животните.

Докато се намери решение за кравите, няколко от животните починаха, а другите седяха в камиона над 10 дни без храна и вода, припомня БГНЕС. По неофициална информация животните ще бъдат заклани в Турция, която не е страна-член на ЕС, и при нея не важи спазването на хуманното отношение при клането на животни. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия с нов закон за военната служба

Германия с нов закон за военната служба

Свят Преди 17 минути

Текстът отваря вратата за повторно въвеждане на задължителна военна служба

Безредиците в Лозана, Швейцария

Безредици избухнаха в Лозана след смъртта на тийнейджър

Свят Преди 31 минути

Градските власти години наред защитават прогресивни политики, насърчавайки разнообразието и програми за настаняване на бежанци. Критиците обаче твърдят, че реалността на терен е много по-различна

<p>Дания привика американски дипломат заради тайни операции в Гренландия</p>

Дания изисква САЩ да отговори на нови обвинения за тайни операции в Гренландия

Свят Преди 1 час

Датският външен министър привика висш американски дипломат в Копенхаген, за да даде обяснения

Рядка бронзова лампа откриха в Хераклея Синтика (ВИДЕО)

Рядка бронзова лампа откриха в Хераклея Синтика (ВИДЕО)

България Преди 1 час

На това място по-рано беше открита и красивата червена гема с изображение на Дионис

А

Румънските бази: Важен център на НАТО в подкрепа на Украйна

Свят Преди 1 час

Румъния се позиционира ясно срещу руската агресия и предлага на НАТО военните си бази в подкрепа на Украйна

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

Свят Преди 2 часа

Инцидентът е станал около 2:40 ч. сутринта край парка "Шан дьо Марс"

<p><span font-size:="" helvetica="" segoe="" style="font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, ">Синът на Майкъл Джексън се сгоди</span></p>

Синът на Майкъл Джексън се сгоди, почете баща си с емблематична песен

Любопитно Преди 2 часа

28-годишният Принс отбеляза щастливия момент и с мил жест към покойния си баща

,

Масови съкращения: Германската автоиндустрия е в тежка криза

Свят Преди 2 часа

Германската автомобилна индустрия масово съкращава работници и служители заради кризата в бранша

Макрон отхвърли критиките на Нетаняху за борбата с антисемитизма

Макрон отхвърли критиките на Нетаняху за борбата с антисемитизма

Свят Преди 2 часа

Отношенията между двамата лидери традиционно са напрегнати

Китай реагира на призива на Тръмп за ядрено разоръжаване

Китай реагира на призива на Тръмп за ядрено разоръжаване

Свят Преди 3 часа

Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), почти всички ядрени държави модернизират или разширяват своите арсенали

Влак излезе от релсите в София и блокира улица

Влак излезе от релсите в София и блокира улица

България Преди 3 часа

Трафикът преминава през обходни маршрути

МОН обяви кога ще са ученическите ваканции през новата година

МОН обяви кога ще са ученическите ваканции през новата година

България Преди 3 часа

Учениците ще имат есенна, коледна, междусрочна и пролетна ваканция

Снимката е илюстративна

Осиротяло мече, обгрижвано от хора, облечени като мечки

Любопитно Преди 3 часа

Целта е евентуално малкото да бъде пуснато обратно в дивата природа

Котел обяви тридневен траур в памет на двамата младежи, загинали в катастрофа днес

Котел обяви тридневен траур в памет на двамата младежи, загинали в катастрофа днес

България Преди 3 часа

При произшествието на място са починали момиче на 17 години и момче на 20 години рано сутринта

<p><strong>Смърт</strong> и <strong>опустошения</strong> в Индия след проливните дъждове (СНИМКИ)</p>

Най-малко 30 загинали след причинено от проливни дъждове свлачище в Индия

Свят Преди 3 часа

Операциите по издирване и спасяване на оцелели продължават

<p>Медицинска сестра рискува живота си, за да ваксинира бебе (ВИДЕО)</p>

Медицинска сестра прекоси буйна река, за да ваксинира новородено бебе (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

„Графикът за имунизация на бебето изискваше незабавно внимание. Нищо друго не ми минаваше през ума"