Афис: Ако евроизборите бяха днес - БСП 24.2%, ГЕРБ 23%
Източник: БГНЕС

М еждинните електорални нагласи, броени месеци преди изборите за Европейски парламент, предвещават оспорвана борба за първото място. Шансовете на основните претенденти – БСП и ГЕРБ – са изравнени. В рамките на статистическата грешка се регистрира леко предимство за червената партия.

Ако изборите за Европейски парламент бяха днес, БСП би получила 24.2% подкрепа, а ГЕРБ – 23%.

Това показват данните от национално представително проучване, осъществено от Агенция "АФИС" в периода 14-19 януари 2019 година, цитирано от БГНЕС. Интервюирани пряко в домовете им са 1010 пълнолетни български граждани.

Агенция "АФИС" е собственост на Юрий Асланов, който е член на Националния съвет на БСП.

Според изследването към този, сравнително отдалечен от събитието момент, изглежда слабо вероятно да се очертае такава изненада, която да позволи на нов играч да се намеси в спора за призовото място.

Независимо от зачестилите изявления и коментари по повод на предстоящите избори, интересът към тях остава на традиционно ниско ниво. По скалата от 0 до 10 едва 35% са абсолютно сигурните гласоподаватели, при това състоящи се предимно от привърженици на три партии – БСП, ГЕРБ и ДПС.

Шансовете на останалите партии и коалиции са твърде условни и пренебрежимо малки. Единствено коалицията "Обединени патриоти“ разполага с потенциална възможност да се сдобие с не повече от един мандат, но и това не е сигурно.

При цялата условност на изчислението полагащите се на България 17 мандата, според сегашните предварителни нагласи и с уговорката, че до изборите има достатъчно време за размествания в класацията, биха се разпределили по начина, представен на следващата диаграма. Ако разликата между водещите политически сили надхвърли 3,4 пункта, това ще означава и разлика от един мандат. В случай, че коалицията "Обединени патриоти“ успее да прекрачи бариерата от 5,89%, националистите ще се поздравят с един мандат, който ще бъде за сметка или на първия в класацията, или на ДПС.

Слабият интерес към европейските избори не е български феномен, така е и в останалата част от континенталния съюз. За сравнение можем да отбележим, че ако предстоящите избори не бяха за Европейски, а за местни парламенти, очертаващата се избирателна активност би била с 15-25% по-висока. В България, по-специално, тя би била с 19% по-висока.

Ако в България има отлика от ситуацията в другите държави-членки на ЕС, тя е в отношението към съюза като цяло. Почти навсякъде в ЕС недоверието към общоевропейските институции превишава доверието. У нас е обратно: след известен период на колебание преди няколко години, когато избухна бежанската вълна, доверието на българските граждани към ЕС е устойчиво.

Защо при това положение избирателната активност е ниска и се очертава като ниска и на предстоящите през месец май избори? Защото, въпреки сравнително високото доверие в ЕС, българските граждани не смятат, че нещата в съюза са наред и всичко се развива в правилната посока.

От данните, представени на диаграмата личи, че ситуацията в ЕС се оценява негативно, макар и не чак толкова, колкото е оценено положението у нас.

Защо при това положение избирателната активност не пада още по-ниско – така, както е в повечето от останалите страни в ЕС? Има два възможни варианта за отговор на този въпрос.

Първо, защото българинът по време на политически кампании е настроен не да избира, а да протестира и наказва. Иначе казано, пред избирателните урни се явяват не само граждани, които гласуват "за“ някого, а и такива (в някои случаи дори повече), които предпочитат да заявят с гласа си, че са "против“ нещо. Заради това в края на миналата година БСП напусна рамките на традиционното си ядро и започна да добавя, макар и плахо засега, периферия за сметка на противници на статуквото, която я припознават като инструмент за протест.

Второ, защото българите загубиха доверието в собствената си държава и в съзнанието им ЕС е оформил образа си на нещо като убежище, накъдето да се упътят, ако им се отвори възможност. Това е причината, поради която у нас е изключително и нетипично високо одобрението на идеята за общоевропейска прокуратура, тъй като 71% от пълнолетните български граждани са убедени, че политическата система у нас работи за богатите и равенството пред закона е идея само на книга. Това е и причината, поради която във всяко второ българско домакинство има най-малко един член, който или е напуснал страната, или в близко време възнамерява да го стори.

В представата на мнозина наши сънародници Европа е спасителен бряг от несгодите, които понасят във водите на българската река. Затова и избирателната активност тук през май ще бъде по-висока в сравнение с почти всички други страни от ЕС, но по-ниска в сравнение с онази активност, която обикновено измерваме по време на национални и местни избори.

Премиерът Бойко Борисов коментира проучването пред журналисти.

"Не ги знам кои са, не ги наблюдавам. Кой е шеф на "АФИС“? На кой е собственост тази агенция. А агенция "Рога и копита“ дава, че ГЕРБ води с 20%, коментирайте ми вие“, заяви премиерът, цитиран от "Фокус".

По повод това, че "АФИС“ е собственост на член на ИБ на БСП, Борисов заяви: "Ще ми зададете ли сега въпроса правилно – агенцията, собственост на член на ИБ на БСП дава, че БСП води в тяхното социологическо проучване. Ако агенцията на Цветан Цветанов излезе с проучване, как да я наречем… ще ми зададете ли този въпрос“, попита Борисов. 

Относно очакванията му за евроизборите, премиерът Бойко Борисов коментира: "Очакванията ми са, че изборите ще бъдат трудни, но ГЕРБ е направила много, за да ги спечели. Това са моите социологически проучвания с това, което правим. А иначе членовете на ИБ на БСП може да си направят телевизия, после може да ме питате и какво говорят по телевизията, направили са си социологически агенции още преди 20 години, с цел да манипулират общественото мнение. Спомням си, когато бях кандидат за кмет, тези агенции дадоха, че Татяна Дончева и Милен Велчев вече са ме изпреварили с близо 20%. А ги претрепах със 70% разлика. Те затова са направени“, допълни Борисов. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Феноменът „Джимоти“: Как една деформирана миеща мечка стана онлайн сензация

Феноменът „Джимоти“: Как една деформирана миеща мечка стана онлайн сензация

Любопитно Преди 12 минути

Запознайте се с Джимоти – необикновената миеща мечка, която се превърна в истинска вирусна сензация в Сиатъл. Въпреки необичайния си външен вид, това малко същество спечели сърцата на хиляди хора онлайн, които вече го определят като нов градски талисман

Министърът на външните работи Велислава Петрова

Външният министър уточни позицията си след спора около Киевската декларация

България Преди 12 минути

Не е поеман никакъв ангажимент за участие на България в "Коалиция на желаещите", подчерта тя

Почина Ем Джей Шанън, позната от „Животът на Кардашиян“

Почина Ем Джей Шанън, позната от „Животът на Кардашиян“

Свят Преди 56 минути

Ем Джей Шанън беше част от телевизионната история на семейството и се появи в десетки епизоди на поредицата

Румен Радев

Румен Радев е получил гравиран револвер на срещата на Върха на НАТО в Анкара

Свят Преди 1 час

Премиерът обясни, че оръжието от срещата на върха в Анкара е внесено с необходимите разрешителни и няма да бъде лично притежание

Доналд Тръмп

Речта на Тръмп за изборите: Тревожно предупреждение за плановете му за 2026 г.

Свят Преди 1 час

Изказванията за потенциалните уязвимости в американската избирателна система може да бъде нещо, към което да погледнем назад в бъдеще като към значим момент – особено като предварителен преглед на това как Тръмп може да се опита да подкопае изборите през 2026 г.

Българските мъже се очаква да останат активни на пазара на труда средно 35,9 години – най-краткият период сред държавите в ЕС.

Българските мъже работят най-малко в целия ЕС

Парите ни Преди 1 час

За страната като цяло показателят е 34,6 години – близо три години под средното европейско равнище

Величествената красота на Рила планина.

Сигнал за изчезнали младежи край Троян - ПСС не започна издирване, след като те се прибраха сами

България Преди 1 час

Двамата 18-годишни били на разходка в района на село Чифлик, когато близки подали сигнал до спасителната служба

Илюстративна снимка - расизъм

Дипломатически взрив: Китайско AI видео представи филипинците като маймуни

Свят Преди 1 час

Манила определи материала като расистки и обиден и поиска той да бъде премахнат от социалните мрежи

Илюстративна снимка на жена пред гардероб.

Забравете предразсъдъците: Вехти ли са дрехите втора ръка или това е новият лукс?

Любопитно Преди 1 час

Бързата мода води до огромно потребление на вода, химикали и енергия, докато повторната употреба ограничава вредния отпечатък

Крепостта Царевец в Търново днес

17 юли: Сълзите на Царевец – денят, в който мракът се спусна над столицата

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Google чества 25 години визуално търсене... с още AI

Google чества 25 години визуално търсене... с още AI

Технологии Преди 2 часа

Интернет търсачката превърна Google в една от най-големите и влиятелните компании от всякакъв тип в света, като от четвърт век тя може да "вижда" и изображения и този юбилей провокира ИТ гиганта да го отбележи с нови интелигентни функции

Прекъснаха Дери Сити - ЦСКА заради червените фенове

Грозни сцени в Ирландия: Фенове превърнаха реванша между Дери Сити и ЦСКА в кошмар

Свят Преди 2 часа

Органите на реда ще анализират кадри от стадиона и ще търсят участниците в нарушенията

Голмайсторът замина на романтично пътешествие до град Таормина, за да отпразнува 22-рия рожден ден на своята любима Изабел Хаугсенг Йохансен

Ерлинг Холанд отпразнува рождения ден на любимата си в Сицилия

Любопитно Преди 2 часа

Голмайсторът замина на романтично пътешествие до живописния италиански град Таормина, за да отпразнува 22-рия рожден ден на своята дългогодишна приятелка Изабел Хаугсенг Йохансен

Илюстративна снимка на куче.

Агресивно куче нахапа тийнейджърка и уби домашния ѝ любимец в Нови Искър

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал по време на разходка, след като кучето е излязло през компрометирана ограда и е нападнало минувачите

Снимка на наводненията в Тексас.

Катастрофални наводнения в САЩ взеха жертви

Свят Преди 2 часа

Двама души загинаха, а повече от 2000 спасители участват в мащабната спасителна операция.

Видеото с 21-годишната, заснета в такси, отново е в TikTok

Видеото с 21-годишната, заснета в такси, отново е в TikTok

България Преди 3 часа

Въпреки проверката на прокуратурата и първоначалното му премахване, клипът отново се разпространява в социалната мрежа.