5 минути София
Източник: 5 минути София
0

"Пет минути София" е документална поредица за събития, личности, легенди и артефакти от историята и културата на древния град. София - културна столица на Европа е темата, върху която се фокусират кратките разкази.

Филмовите малки серии срещат съвремието с изкуството на древните траки, с инфраструктурните проекти на римляните, с уменията в живопистта и художествени занаяти на древните българи, с разрушенията и градежите на мюсюлманите, с борбите и съжителството на религиите, със стремежите и усилията на новите българи да построят своята столица взимайки най-доброто от артистичния и духовен свят на Европа.

Динамичното представяне на истории, снимки, архивни кадри, комикси, рисунки, анимации и колажи доближава малките филмчета до интернет изказа и провокира зрителя да сътвори своята пет минутна история.

София е мястото, където ако се заредим с познание и знаем къде да гледаме можем да почувстваме осем хиляди години емоции.

През 2012 г. екипът на "5 минути София" създаде първите 11 епизода от поредицата. В подготовка за реализация през 2013 са още десет кратки филми.

Епизодите се излъчват всяка неделя сутрин в предаването на БНТ - "Отблизо с Мира Добрева" и представянето им ще продължи до началото на март.

Кратките филмчета ще бъдат качени и във VBOX7, като всяка седмица ще бъде добавян по два епизода. Ще можете да ги видите и във Vesti.bg.

Епизодите:

- Слатинската Венера - първите заселници 6000 пр. Христа.

Колко вълнуващо е само дори да си представи човек, че преди хилядолетия, място на което днес е София е било девствено и неподправено. Минералните извори, плодородното поле и планините покрити с вековни гори и благоприятното географско разположение са причина да се зароди тук живот. Тук е открита и тя - Слатинската Венера.

- Банкя - извор на живот

Лековитите минерални извори с температура на водата около 36-37 градуса превръщат Банкя в една от най-привлекателните дестинации за балнеолечение в България. Минералната вода там се отнася към слабоминерализираните, азотни термални води. Тя е мека, с приятен вкус, подходяща за ежедневна употреба. Тя е дала и името на Банкя, което означава "Малка баня" и идва от старото римско название "Балнеум" - баня.

- Император Константин Велики "Сердика е моят Рим!" - Амфитеатъра

"Сердика е моят Рим!" Така възкликва римският император Константин Велики, онемял пред красивия град. Сердика достига голям разцвет по време на неговото управление, след като римската империя се разделя на Източна и Западна. Тук на това място се е разпростирало светилището на много почитаните в Сердика богове на здравето и медицината - Асклепий и Хигия. Построена е Арената на София.

- Севастократор Калоян и Боянската черква

В пределите на Втората българска държава градът става известен като "един от най-славните и забележителни градове в европейските предели". По време на Второто българско царство се създава книжовна школа. Тук се кръстосвали и пътищата на монаси и книжовници. Севастократор става ктитор на един от най-големите шедьоври на средновековна България - Боянската черква.

- Свети седмочисленици. Храмът на изпълнените обещания

Това е една необикновенна църква.Построена е като джамия върху останките на православен храм посветен на св. Иван Рилски. Нейното изграждане в Средновековието е едно изпълнено обещание на султан Сюлейман Великолепни. Преустроена е кръстена на светите братя Кирил и Методи и техните ученици Климент, Сава, Наум, Горазд и Ангеларий, защото тяхно е най-голямото изпълнено обещание - да бъде преведено Божието слово на български език.

- Жълтите павета - мистерията на производството

Символът, който отличава самата сърцевина на София са жълтите павета. Те се превръщат в белег на административения, историческия и културен център на града. Според легендата, жълтите павета са подарък по случай сватбата на цар Фердинад. Те преживяват войни, бедствия, земетресения, танкове, обсади, бомбардировки и дори колекционери на сувенири.

- Спасяването на българските евреи. Провалът на Гестапо

Според плана на Гестапо първата група евреи от България трябва да бъде депортирана през март 1943 г. В прецизната организация на нацистите не са предвидени действията на няколко смели мъже, подкрепени от цялото българско общество. Спасяването на 40 хил. български евреи е един от големите триумфи на толерантността и цивилизованото мислене, които историята помни.

- Строителството на НДК

Една от най-емблематичните сгради на столицата. Националният дворец на културата е открит на 31 март 1981 - годината, през която българската държава чества 1300 години от създаването си. Дворецът е изграден по предложение на дъщерята на тогавашния партиен лидер Тодор Живков - Людмила - за по-малко от 4 години, макар че планът за построяването е бил за 12 години. На сцените на Двореца са се изявявали най-известните съвременни творци от целия свят и се превръща в едно от най-големите културни средища.

- Сбърнати мечти - Метрото на София

Първите проучвания и планове за строителство на подземен транспорт в София са осъществени в края на 60-те години на XX век. Бързо нарастващото население на София налага необходимост от ефективен обществен транспорт. Макар и открито 135 години след първото в света, метрото на София може да бъде наречено една от "сбъднатите мечти" на столицата.

- Името на града

Сердика, Улпия Сердика, Средец, Триадица, София. Дали днешната Българска столица е кръстена на църквата "Св.София", построена на най-високото място в стария град, или на светата мъченица София и трите и дъщери Вяра, Надежда и Любов умрели за Христовата вяра, или всички те носят името на едно велико нещо?

- Историята на София - 8000 години

София е съхранила безброй свидетелства за исторически превратности и съдбовни катаклизми. Земетресенията, ужасяващите бомбардировки от годините на Втората световна война и социалистическитe разбирания за градоустройствен план са оставили следи по днешния облик на столицата. Но след всички погроми и градежи - човешки и природни - София продължава да е на своето място. Запазил очертанията си в мъглата на времето градът продължава да е жив заради хората, които го населяват и променят вече осем хиляди години.

Създателите на поредицата

Идеята за проекта "5 минути София" се заражда в мислите и представите на един софиянец - актьора, продуцент и режисьор Камен Воденичаров. Той е двигателят, мозъкът на поредицата. Практическият реализатор и душата на малките серии става друг човек роден в София - аниматорът, режисьорът и постпродукционният специалист Мишо Ланджев.

Двамата са състуденти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов"от златните години на бурното развитие на медиите, независимите нови продукции и компании непосредствено след падането на Берлинската стена. Двамата са от създателите на първото независимо студентско предаване "Ку-ку" в българския телевизионен ефир.

С написването на сценариите и събирането на огромната по обем информация се заемат младите сценаристи Таня Илчева, Светла Стайкова и Станислав Пенев.

Опитът и класата в кратката форма на повествованието идват с включването в екипа на Георги Милков един от най-добрите журналисти в България.

Прецизността и точността на фактите и легендите екипът дължи на консултанта на проекта главния експер в Музея за история на София Марияна Маринова.

Зад камерата застава Радослав Георгиев - Багера. Привлечени са още трима оператори Николай Илиев, Борислав Христов и Юлиан Рачев.

С 3D анимациите на антична и средновековна Сердика се заема група от шестима аниматори от една от най-добрите филмови къщи в страната - Мирамар филм.

Музиката създават певеца и композитор Любо Киров, руските композитори Константин Савин и Тихомир Гаврилов и български лейбъл за елактронна музика.

Кастинг директорът Милен Николов организира филмовите възстановки, в които се включват актьори, статисти и специалисти в отделни области. Архивните кадри поредицата дължи на сътрудничеството с Българската национална филмотека и Българската национална телевизия.

"5 минити София" е реализиран благодарение на усилията на повече от 49 души екип и личната подкрепа на приятели и съмишленици.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Тя се приготви за Страстната седмица, но за съжаление мъжът и така и не замина в командировка...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Технологии Преди 50 минути

Платформата не ги поддържаше, но имаше начини ограниченията да се заобиколят

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Любопитно Преди 7 часа

Седмичното изпитание за жените свали всички маски във Вилата на любовта

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Свят Преди 9 часа

Ван: Китай решително се противопоставя на всички клевети и обиди

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

Свят Преди 11 часа

Хенрихман, обвини АзГ в „измяна и предателство на германския народ“

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

България Преди 11 часа

Людмила Петкова става председател на два съвета – Съвета за икономически анализи и Съвета за административната реформа

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Свят Преди 12 часа

Партидата ще бъде доста ограничена

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 13 часа

Още пет области са с нови управители

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

България Преди 13 часа

АБРО с официална позиция във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта

Българските 15-годишни са с по-ниски очаквания от връстниците им по света

Българските 15-годишни са с по-ниски очаквания от връстниците им по света

България Преди 13 часа

Проучването на ОИСР представя изводи по пет ключови области

<p>&quot;Скриването на тялото беше трудна задача&quot;: Учителка призна хладнокръвно убийство</p>

"Раздвоена личност”: Начална учителка признава, че е убила приятеля си

Свят Преди 13 часа

"Все още действията ми ме преследват. Понякога ми се налага да си спомням какво съм направила”, коментира обвиняемата пред съда

Унижение

Коя е най-силната психическа травма за човек?

Любопитно Преди 14 часа

Според специалистите, отговорът е само един.

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Свят Преди 14 часа

Ахлам Албашир и част от задържаните обвиняеми присъстваха на заседанието

Зеленски: Радиацията не признава граници

Зеленски: Радиацията не признава граници

Свят Преди 14 часа

Зеленски: Дълг на целия свят е да окаже натиск върху Русия

<p>Как е реагирал Георги Блажев на новината, че ще става баща</p>

Георги Блажев: Да си добър родител не облагодетелстваш само твоето дете, ти си в плюс на обществото

Любопитно Преди 14 часа

Това сподели от личен опит писателят и панелист в „На кафе“ Георги Блажев в подкаста „Ох, на мама! Podcast”, който е и баща на две деца

Задържаха две жени, ощетили държавата с над 100 000 лв.

Задържаха две жени, ощетили държавата с над 100 000 лв.

България Преди 15 часа

Те използвали фалшиви решения на ТЕЛК

Аварирал камион причини километрично задръстване

Аварирал камион причини километрично задръстване

България Преди 15 часа

От полицията съобщиха, че към мястото на инцидента пътуват екипи