Мария Димитрова: Липсата на приемственост бави образователната реформа
Източник: netinfo

Мария Димитрова е човекът в нюзрума на Нова, който отразява всичко в областта на образованието. Заради поредицата си от репортажи, свързани с висшето образование в чужбина, е носител на наградата „Златен талант”. Автор е на филма в две части –„Истината за Чернобил”, който прави за 25-та годишнина от аварията в атомната централа, както и на много други материали, част от „Темата на Нова”. Мария е завършила политически науки със специализация в международните отношения.

- Наскоро родители се обявиха срещу учебник по история за трети клас с искане за промяна. Подкрепиха ги и утвърдени български историци, които също не скриха притеснението си, че има проблем със списването на учебниците по история. Какъв точно е проблемът и защо всяка година се сблъскваме с подобни казуси?

- Проблемите не са само с учебниците по история. Наистина, през последните няколко години се сблъскахме десетки пъти с абсурдните съдържания на учебниците. В момента системата работи по следния начин: авторските колективи към издателствата пишат учебниците, а след това Министерството на образованието одобрява три от тях, а всяко училище избира по кой от трите да се учи. Така се оказва, че на няколко нива, от които зависи какво ще научат децата на България, не се упражнява нужният контрол. Ако имаше контрол, нямаше да бъде допуснато години наред учениците да учат за "делата на Симеон Велики, които не са оставили трайни следи в историята ни", или текстове на песни в учебника по музика с неприлични текстове.

Сега трябва да бъде помислено не само за ревизия на съдържанието на учебниците по история, но под лупа да бъде погледнато и на другите предмети. Защото утре друг родител възмутено ще осъзнае, че системата, на която е доверил детето си, всъщност му дава знания, но за смет – и този родител ще бъде абсолютно прав.

- Настоява се за бързи мерки от страна на доц. Румяна Коларова в образователната система. Ще успее ли според теб служебното правителство да осъществи някакви промени?

Когато се говори за бързи мерки, трябва да сме наясно, че желанието е нещо много хубаво, но всъщност времето обикновено не стига. Поне такава е ситуацията последните няколко години в образованието. Едно служебно правителство няма времето, за да направи съществени промени. Не само няма време, но за някои от нещата и законът не позволява те да се случат. Така че трябва да се гледа реално на нещата и да се решават проблемите, които в момента са най-належащи, като ситуацията с училищата в наводнените райони на държавата.

- Със старта на новата учебна година, кои са най-наболелите и неотложни проблеми в образователната система, които все още чакат своето разрешаване?

Наболелите проблеми са твърде много, за да мога да обхвана всички. Въпреки това ще спомена някои от тях.

Един от тях е материалната база в училищата ни. Да, последните години наистина се отделят средства за ремонти, но за съжаление те не са достатъчни и определено не стигат за всички. Всяка година ние показваме ремонтирани училища и сме стигнали дотам, че да се радваме на санираните сгради и подменените чинове в 10 училища например, а в същото време все още у нас има училища, в които тоалетната е външна. Има и други учебни заведения, в които санитарните възли не са външни, но са в толкова окаяно състояние, че децата предпочитат да не стъпват в тях, което води до други проблеми.

Трябва да бъдат направени нови учебни програми, но и трябва да се помисли много спешно за децата със специални образователни потребности (СОП). Нашата система не е адаптирана за тях. Примерите на Запад за това как трябва да се работи с тези деца са стотици. Ние за съжаление сме далече от този начин на мислене.

Така например, на 30 деца със специални потребности в едно училище им се падат петима ресурсни учителя. Друг пример – дете с дислексия учи в частно училище, там всеки тест се печата отделно за него с по-големи или в различни цветове букви, за да не се затруднява. Учителят е немец и на него му е обяснено как да работи с такива деца. Как тогава искаме тези деца да бъдат в системата, когато ние не им помагаме да станат част от нея. Не на последно място, остава проблемът със заплатите на учителите, които по мое мнение са далече от това, което би трябвало да получават хората, които образоват нацията ни.

- Сред най-често споменаваните проблеми е разминаването между образователната ни система и нуждите на пазара, и целите на бизнеса. Продължава ли да съществува този проблем и какво според теб трябва да се направи, за да се доближат тези две неща?

Проблемът става все по-явен и това личи от все по-крещящите нужди на бизнеса. Хубавото е, че от тази година ще започне да работи дуалната система, или т.нар. още учене чрез работа. Тоест, учениците в професионалните гимназии ще имат шанса да прилагат това, за което учат, на практика, а не само да бъде възприето като суха теория. Тук идва и въпросът ще може ли обаче бизнесът у нас да плаща на тези ученици и ще им предложи ли временни работни места. Все още рейтинговата система за висше образование у нас показва, че продължава да се бълват кадри от университетите, от които пазарът ни няма нужда. След това отчитаме колко са младите безработни или как голяма част от висшистите не работят по специалността си.

Пазарът ни има огромна нужда от IT специалисти, а в същото време от университети излизат висшисти, които са завършили икономика, право, социология или публична администрация и остават без работа, защото пазарът не се нуждае от тях. Ще дам и друг пример – млади хора, които завършват педагогика, се отказват от учителската професия, само като чуят какво е заплащането, защото съгласете се, но с 500 лева се живее много трудно.

- Каква е причината, поради която реформата в образованието все не се случва – липса на бюджет, на политическа воля, и в действителност доколко образованието е приоритет за управляващите?

Истината е, че всеки, който идва на власт последните години поставя образованието сред приоритетите си. Истината също е, че близо 10 години се готви новият Закон за училищното образование. Този закон обаче все още не е факт. И така времето си минава, а системата продължава да чака своята реформа.

Основният проблем за мен не са толкова липсата на средства, колкото фактът, че образованието трябва да бъде надпартийно. Тоест, да не се губи време в създаването на нови предложения за промени, а да се действа по вече създадените, които чакат зелена светлина, за да станат факт и които от години се обсъждат.

Липсва приемственост, което бави реформата в образователната система. Колкото повече се бавят промените, толкова повече машината започва да зацикля и в един момент, ако не бъде смазана, проблемите ни ще станат наистина сериозни. Създава се усещане, че образованието е приоритет само на думи, а в действителност политическият интерес е в други сфери.

- Създава ли днешната образователна система изгубено поколение?

Изгубено поколение е силна квалификация. Според мен по-скоро проблемът е, че образователната система в момента е горе-долу такава, каквото е била преди 10-15 години. Проблемът е, че младите хора вече търсят и намират информацията по друг начин. Системата, която те кара да назубряш урока, вече не работи и трябва да се търси новият метод. Проблемът не е в учениците, затова не те трябва да се адаптират към системата, а образованието – към техните нужди.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ники и Цецо, Ивелина и Герман и Залия и Деян са големите финалисти в „Един за друг“ 6

Ники и Цецо, Ивелина и Герман и Залия и Деян са големите финалисти в „Един за друг“ 6

Любопитно Преди 44 минути

Гласуването за трите двойки вече е отворено в приложението NOVA PLAY

Оставка в Швеция след скандал с гей снимки

Оставка в Швеция след скандал с гей снимки

Свят Преди 2 часа

Премиерът Улф Кристерсон призна „системна грешка“

<p>Цеков: Предложението на Радев е противоконституционно</p>

Борислав Цеков: Предложението на Радев за референдум е противоконституционно

България Преди 5 часа

Той цитира "ключов акцент" от решението на Конституционния съд

Нов протест на „Правосъдие за всеки” срещу корупцията

Нов протест на „Правосъдие за всеки” срещу корупцията

България Преди 6 часа

Според организаторите у нас все повече се засилва влиянието на партии и политици, които ни отдалечават от ценностите на ЕС

Кюрдската работническа партия се разпуска

Кюрдската работническа партия се разпуска

Свят Преди 7 часа

я уточни, че са взети „решения от историческо значение“

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Любопитно Преди 8 часа

Сетивата и страховете на влюбените определят тяхното бъдеще в любовната надпревара

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Свят Преди 8 часа

На борда бяха намерени около 300 килограма кокаин

Робърт Кенеди-младши

Робърт Кенеди-младши: Убиецът на баща ми е друг

Свят Преди 8 часа

Когато 71-годишният Кенеди-младши препоръча на Калифорнийския съвет за условно освобождаване Сирхан да бъде освободен условно през 2021 г. - 16-ият път, когато се изправя пред съвета – шест от неговите братя и сестри, водени от майка им, остро осъдиха решението

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Свят Преди 8 часа

Украйна е задържала двама предполагаеми унгарски шпиони

Джеймс Фоли

Почина режисьор на „50 нюанса сиво“

Любопитно Преди 9 часа

Той режисира продълженията на хитовия филм и клипове на Мадона

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

Свят Преди 9 часа

Кая Калас: Няма място за безнаказаност

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Любопитно Преди 9 часа

В разговор с Митко Павлов в подкаста „Разкошно“, изпълнителят сподели лични размисли за посоката на творчеството си и живота

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

България Преди 9 часа

Лидерът на "Възраждане" сподели снимки от парада в Москва, на които се вижда, че е сред публиката на събитието

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

България Преди 9 часа

Михайлов: Избирателите на "Възраждане“ имат "неотложна нужда“ нещо да се случи с правителството

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

България Преди 9 часа

За членове на комисията бяха избрани Василка Рангелова, Ивайло Станев, Цветана Червенякова-Илиева, Цветелин Софрониев

<p>Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си</p>

Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си заради множествената склероза

Любопитно Преди 10 часа

„Първото нещо, което чувам от хората, е как го получихте? Това означава, че трябва да съм направила нещо лошо в живота си, за да имам това заболяване, че сам съм си го причинила", споделя актрисата