Френски вестник: Руската пропаганда в България струва 10 млн. евро
Руският президент Владимир Путин   
Източник: ЕПА/БГНЕС
217

25 години след падането на Берлинската стена съперничеството между Великите сили продължава на Балканите – този беден и неспокоен регион, пише под заглавие „Голямата игра на Москва и Запада на Балканите“ Жан-Батист Ноде във френското издание „Нувел Обсерватьор“.

От 90-те години на ХХ век в мълчаливата и много често тайна война на Балканите,

включително в България, се изправят от една страна Русия, а от другата американците и европейците. Залозите в тази игра са големите газови проекти и политическото доминиране в този стратегически важен регион, служещ като коридор между Европа и Изтока.

Москва залага на историческите връзки в региона, на „братството“ между православните народи, на своите огромни природни ресурси и внедряването на своите тайни служби. Европейците и американците притежават огромна финансова ударна сила, кибервъзможности и мощта на НАТО.

В навечерието на присъединяването на България към Европейския съюз руският посланик в Брюксел

Владимир Чижов откровено заяви: „България ще стане нашият троянски кон в ЕС!“

Струва си да отбележим, че Москва едва скрива своята игра в София. За Владимир Путин европейската интеграция на България се превърна в нетърпимо историческо оскърбление: отношенията между Русия и България датират отдавна и са дълбоки. Националният празник на българите е освобождението на страната от турското робство през 1878 г., извършено от Русия. Но от момента, когато получават своята свобода българите непрестанно правят опити да се освободят от прегръдката на своите освободители. 

Днес Кремъл се стреми да поддържа близки контакти с най-предания си съюзник от епохата на СССР благодарение на тесните си връзки с бившите комунисти. Последните запазват своята власт в сферата на икономиката и медиите. Те са се превърнали в „червена олигархия“, тясно свързана с руския бизнес.

България почти напълно зависи от Русия при доставката на енергийни ресурси. Русия също така е представена достатъчно широко в други сектори на българската икономика, като туризма и недвижимите имоти. 

Според бившия полковник от КГБ Олег Гордиевски щатът на руските тайни служби в България наброява най-малко 120 офицери, което потвърждава интереса на Кремъл към тази страна. По данни на добре информирания източник,

Москва ежегодно харчи за пропаганда в България над 10 млн. евро.

Но през 2014 г. на Москва бе нанесен сериозен удар. България спря изграждането на руския газопровод „Южен поток“, по който страните от Южна Европа щяха да получават директно руски газ без да зависят от транзита през Украйна. Но руската енергийни империя контраатакува: тя не крие своето намерение и превърна своя проект „Южен поток“ в „Турски поток“, използвайки факта, че бързо развиващата се турска икономика се нуждае от енергия. САЩ се противопоставят на това и се обявяват в подкрепа на изграждането на Трансадриатическия газопровод, по който ЕС ще получава синьо гориво от Азербайджан. Баку е политически, военен и икономически съюзник на САЩ, сътрудничещ си с НАТО

Коментари 217
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

217 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Фаворит от ресторант със звезда Мишлен напусна Hell’s Kitchen

Фаворит от ресторант със звезда Мишлен напусна Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Шеф Ангелов изпрати вкъщи Венелин след поредица грешки в Кухнята на Ада

Млада жена застреля три деца и трима възрастни в САЩ

Млада жена застреля три деца и трима възрастни в САЩ

Свят Преди 6 часа

Нападателката е била убита от полицията

ЕС: Санкции при разполагане на ядрено оръжие в Беларус

ЕС: Санкции при разполагане на ядрено оръжие в Беларус

Свят Преди 11 часа

Фон дер Лайен ще пътува до Китай заедно с президента на Франция Еманюел Макрон

Събев: Няма официален документ от Румъния за задържаните рибари

Събев: Няма официален документ от Румъния за задържаните рибари

България Преди 11 часа

Събев: Добрата новина е, че капитаните на корабите са вече в България

Ердоган: Турция ще „излекува раните“

Ердоган: Турция ще „излекува раните“

Свят Преди 12 часа

Ердоган посочи, че властите планират в рамките на година да бъдат построени 319 000 жилища

Откриха взривно устройство в училище в Сърбия

Откриха взривно устройство в училище в Сърбия

Свят Преди 12 часа

Учениците и персоналът на училището са били незабавно евакуирани

Шакира

Майката на Пике ударила шамар на Шакира пред децата

Любопитно Преди 12 часа

The Sun разкрива предателство на свекървата на певицата

Дженифър Анистън

Дженифър Анистън: Светът има нужда от повече смях

Любопитно Преди 12 часа

Актрисата участва заедно с Адам Сандлър във филма "Убийствена мистерия 2"

Допълнителна мобилизация в Укарайна

Заради заплахата от Беларус: Възможна е допълнителна мобилизация в Украйна

Свят Преди 12 часа

Това е свързано с обявеното от руския президент Владимир Путин разполагане на тактически ядрени оръжия на територията на северната съседка на Украйна

Порои в Турция: Наводнени улици и къщи

Порои в Турция: Наводнени улици и къщи

Свят Преди 12 часа

Преди 2 седмици 21 души станаха жертва на наводнения

58 досъдебни производства за престъпления против политическите права

58 досъдебни производства за престъпления против политическите права

Избори 2023 Преди 12 часа

Това обобщиха от Върховна касационна прокуратура

Египетска археологическа експедиция откри гръцко-римски храм на Зевс в Тел ел Фарама в Северен Синай

2000 мумифицирани глави на овни бяха намерени в храм в Египет

Любопитно Преди 12 часа

Американска археологическа мисия направи впечатляващи открития в района на храма на фараона Рамзес II в Абидос, Египет

Капки за очи причиниха смъртни случаи в САЩ

Капки за очи причиниха смъртни случаи в САЩ

Свят Преди 13 часа

Осем души са загубили зрението си, а в други четири случая се е наложило хирургично отстраняване на поне едно око

Стоянов: Няма как да дадем боеприпаси на Украйна

Стоянов: Няма как да дадем боеприпаси на Украйна

България Преди 13 часа

Стоянов: Към момента няма риск от използване на ядрено оръжие

Фаворити в Hell’s Kitchen застрашени от елиминация в епизода на шоуто тази вечер

Фаворити в Hell’s Kitchen застрашени от елиминация в епизода на шоуто тази вечер

Любопитно Преди 13 часа

Поне още един готвач ще напусне най-горещото кулинарно състезание в ефира

Споразумение за помиряване между Саудитска Арабия и Иран

Външните министри на Саудитска Арабия и на Иран планират споразумение за помиряване

Свят Преди 14 часа

Външните министри на Саудитска Арабия и на Иран планират среща по време на мюсюлманския свещен месец рамазан