Който върне уличните детски игри, той печели всички избори в България
Източник: netinfo

П оловин час преди полунощ трудно се разминавам с хората на улицата. Вярно, че е събота, но през останалите дни пак е пълно. Градчето, с население колкото Бургас, се намира в Испания; не бих казал, че се отличава с нещо уникално, освен многото палми, над 10 хиляди.

Още няколко минути и ще мине полунощ, а уличките продължават да са пълни с деца - на тумби - момчета и момичета, малчугани и тийнейджъри, щастливи са. Играят футбол, скачат на въже, говорят си, други тичат и се смеят. Този смях, който бях забравил, усмихва целия град. Шумно е, децата на улицата ме учат на скромен испански - кога се употребява чико, кога чика и кога чикас.

По-надолу питам тайфа с футболна топка в колко е мачът с “Барселона”, майка-орлица бързо идва от съседна маса, за да провери какво става. Децата казват – този е “инглес, инглес”, спокойно, и тя се връща на масата. Очевидно е изненадана, че някакъв възрастен си говори с децата, непознат и чужденец. За какво да си говори - та децата тук не пречат на никого, какво като вдигат шум?

Невероятно е. Малко след един часа през нощта и в хотела има малка тумба от 7-8 годишни, които тичат из алеите на двора. Спукват се от смях. Момчетата дърпат момичетата, те пък бягат. След малко ще са по леглата щастливи, изморени от игра, не от компютърни игри.

Не видях някое от децата да пита каква е паролата за (иначе безплатния) интернет, къде да си зареди айпада, коя е най-популярната игра в съответния магазин на Apple или Google.

Не очаквайте да се разплача по отминалите социалистически дни, когато подобно нещо се случваше и тук, тъкмо напротив. Тия дечица добре знаят, че живеят в 2014 година. На училище ходят с хубави униформи, имат смартфони, знаят каква е разликата между Snapchat и Viber, но честно казано, хич не им пука за тази разлика. Те общуват, така както би трябвало да се общува, и това им помага да си легнат с усмивка, а после да се събудят с още по-голяма усмивка.

На следващата сутрин нарушавам интернет спокойствието и взимам паролата. Виждам, че за последен път съм бил във фейсбук и туитър преди седмица. Влизам за малко, докато пиша тази статия, за да видя, че във фейсбук и туитър не се случва нищо. Докато навън, две преки от хотела, кафетата започват да се пълнят. Четат вестници, говорят на висок глас, дечицата вече са с фланелките на местния тим, който след няколко часа ще играе с “Барселона”.

Преглеждам какво се случва с предизборната кампания в България. Сигурен съм, че нито един от претендиращите за място в европейския парламент български политик не е казал (разбирай - излъгал), че негов приоритет е да върне децата на улицата. Спирам да преглеждам какво се случва с предизборната кампания.

Търся доклади и книги за детската игра. Открих скорошен такъв, от две години. Автор е доктор Дейвид Уайтбред от университета в Кеймбридж. Уайтбред пише, че детската игра е едно от най-важните съвършенства на човека. Някои биха оспорили, че това е работата, но неговите дългогодишни изследвания доказват обратното. Уайтбред нарежда детската игра до езиците и културата, като най-висша форма на развитие на човека. “Без играта,” пише той, “нито едно от тези постижения на човека нямаше да е възможно.” След истинската детска игра в живота на човека се случват доброто емоционално състояние и професионалните постижения. Но едва след играта.

Един от участниците в моето обучение в Испания е българин. Разказва ми как миналото лято, на почивка в Турция, попаднали в малко градче. Събрали се няколко български семейства, повечето с деца. Единственото забавление за децата в малкото градче било да си играят заедно, но тая работа не се получила. Нямало готови игри (като на айпада), трябвало да ги измислят сами. Големите каки и батковци, техните майки и бащи, всички отрасли на улицата, се шашнали от липсата на култура на уличната игра. Децата не можели да си играят и това е. Дай им по един айпад - всички се изолирали, всеки в своята игра. Дай им възможност да тичат на воля до късно през нощта - играта не се получавала, просто не знаели как да има игра. И вместо желаното “синьо лято” родителите получили едно “тягостно лято”.

Днес заместваме детската игра с извинението, че нови изследвания показват колко е важно децата да учат от най-ранна възраст. На много места по света е така - да тръгват по-рано на училище или да посещават други форми на обучение, защото там програмите били направени така, че хем децата ще учат, хем ще се забавляват. Покрай това обаче забравяме, че най-важната съставка за здраво дете - физически и интелектуално - е обикновената, проста, улична игра с приятели.

Вчера отидох и до близкото училище във въпросния испански град Елче, малко преди осем часа, за да видя какво се случва. Случваше се нещо невероятно, а всъщност толкова обикновено - родителите караха децата с автомобили, други идваха пеша, но не видях превзетите целувки като в родното школо, тъпите закачки и онази смахната родителска показност.

Липсата на джипове, джипообразни родители и лигави ученици - това прави покъртително впечатление. Струва ми се, че съм на друга планета, в друго измерение. Децата се смееха, родителите - също. Да - имаше задръстване, да - всички бързаха за работа, но това бързане не беше онова бързане.

По-късно вечерта, игрите започваха пак. Бяха всякакви игри (по класификацията на доктор Уайтбред) - физически, с предмети, символични, социо-драматични, игри с правила. Реших да проверя колко детски площадки има само в квартала около хотела, не можах да се справя с броенето. А, както добре знаем, в Испания обичат блоковете. Но се оказа, че обичат и детските площадки.

Не си представяйте, че съм попаднал в градче, откъснато от модерния свят. Точно обратното - тук има стартъпи, има високотехнологични компании, има университет, прогресивни химици, класически обущари, всякакви хора.

Но има и още нещо, което в скучните документи на ООН, Европейската комисия, ЮНЕСКО и подобните организации стои красиво на хартия, но в повечето градове не значи нищо: “Страните признават правата на децата на почивка и забавление, на игра и развлекателни дейности, подходящи за възрастта на детето.” И още, в по дебелите книги пише, че трябвало да се стремим към “…свят, където децата могат спокойно и сигурно да живеят, играят, учат, развиват своя пълен потенциал и да се възползват максимално от наличните възможности.” Колко хубаво, особено хубаво е, че видях място, в което през 2014 година това не стои само на хартия в някой прашасал шкаф, а реално се случва.

И колко хубаво, че навярно за първи път от всички избори досега, може и да не гласувам. Така и не чух някой да обещае (разбирай - излъже), че иска повече деца в българските градове, които да играят на улицата. Този път наистина не искам да се връщам в България.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 1 минута

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 19 минути

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 32 минути

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

11 кандидати ще се борят за президентския пост в Румъния

Свят Преди 53 минути

Сред тях са четирима независими и седем, издигнати от партии

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 1 час

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 1 час

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 1 час

Подробности четете в следващите редове

<p>Глобиха TikTok с 530 милиона евро</p>

TikTok е глобен с 530 милиона евро за нарушение на лични данни

Свят Преди 1 час

На TikTok е разпоредено да приведе дейността си в съответствие с регламента в срок от шест месеца

<p>Обявиха АзГ за крайнодясна екстремистка организация&nbsp;</p>

Германската разузнавателна служба обяви АзГ за крайнодясна екстремистка организация

Свят Преди 1 час

Шолц призова към предпазливост по отношение на евентуална забрана на АзГ

Ръсел Бранд се яви в съда по обвинения в сексуално насилие

Ръсел Бранд се яви в съда по обвинения в сексуално насилие

Свят Преди 1 час

49-годишният комик беше официално обвинен чрез призовка

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

България Преди 1 час

В болницата остава за лечение един последен пациент – 21-годишен мъж, който е в стабилно състояние и продължава възстановяването си

Снимката е илюстративна

Кораб с хуманитарна помощ за Газа е бомбардиран от безпилотни самолети

Свят Преди 2 часа

Корабът се е насочвал към палестинската територия

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Дрогата била скрита в хладилен камион с турска регистрация

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Къща на ужасите:</span></strong> деца видяха слънцето за първи път от 4 години</p>

Къща на ужасите: деца видяха слънцето за първи път от 4 години

Свят Преди 2 часа

В емоционален изблик те започнали да хипервентилират и се хвърлили на моравата, за да погалят тревата

<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 2 часа

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.