Насилието отново завладя Киев

П етима цивилни и двама милиционери са загинали при избухналото отново насилие в украинската столица Киев, съобщи украинската милиция, цитирана от АФП.

По-рано опозицията съобщи за три жертви и няколко души в тежко състояние, които се намират в окупирания от протестиращите Дом на офицера, а властите не допускат до там лекарска помощ.

Най-малко 150 души са ранени, 30 от които – тежко, предаде агенцията, като се позова на данни на опозиционна медицинска служба. Милицията пък съобщи за 37 ранени служители на органите на реда, като петима военнослужещи от вътрешните войски са получили огнестрелни рани.

Насилието избухна днес край сградата на парламента, но бързо се разпростря по улиците на града.

Привечер протестиращите срещу правителството успяха да си върнат контрола върху кметството на Киев, което освободиха само преди два дни. Входът на кметството се пази, а около 30 активисти са установили пунктове за оказване на първа помощ в сградата. Опозиционерите напуснаха кметството в неделя след споразумението за амнистия с управляващите.

По-късно милицията започна щурм срещу демонстрантите, съобщава Франс прес.

Протестиращите изстрелват фойерверки срещу силите за сигурност, а частите за борба с безредиците се насочват към позициите на опозиционерите. 

Очакваше се днес парламентът да разгледа конституционна реформа, ограничаваща президентските правомощия.

Лидерите на опозиционните партии обаче не успяха да получат регистрация на своя законопроект за възстановяване на конституцията от 2004 г., предаде ИТАР-ТАСС. По думите на председателя на парламентарната група на партията „Баткившчина“ (Отечество) Арсений Яценюк поредните преговори с председателя на Върховната рада (парламента) Володимир Рибак са приключили днес без резултат. Според друг депутат от тази партия днес е имало преговори по темата и с президента Виктор Янукович, за чиито резултати ще бъде съобщено по-късно.

Пред сградата на Радата милицията употреби

шумови гранати и стреля с гумени куршуми срещу протестиращите,

след като те замеряха с павета кордона на милицията около парламента. Камиони блокираха достъпа до Върховната рада в радиус от стотина метра, отбелязва Ройтерс.

Привърженици на опозицията изтласкаха милицията от ул. „Грушевски“ и заеха позициите ѝ. Улицата беше блокирана от автомобили, а участниците в протеста призоваваха за връщане на конституцията от 2004 г. Чуваха се да избухват шумови гранати, съобщи ИТАР-ТАСС. На няколко места недалеч от стадион „Динамо“ протестиращи са запалиха автомобилни гуми.

Около 20 хил. предимно мирни привърженици на опозицията се насочиха към сградата на парламента. Към подразделенията на вътрешните войски край Върховната рада беше изпратено подкрепление от спецчастите „Беркут“. Милицията постоянно призоваваше чрез високоговорители протестиращите да не нарушават обществения ред и напомнят, че за престъпване на закона ще им бъде потърсена отговорност.

Имаше съобщения, че група демонстранти е окупирала офиса на управляващата „Партия на регионите“ и е взела двама заложници, включително милиционер, а част от сградата е в пламъци, след като стотици протестиращи са хвърляли камъни и коктейли „Молотов” по нея.

Министерството на вътрешните работи и Службата за сигурност в Украйна заявиха, че протестиращите в Киев трябва да прекратят акциите си в града до 18 ч. местно време (и наше време), предаде ИТАР-ТАСС.

„Ако в 18 ч. безчинствата не спрат, ще бъдем длъжни да въведем ред с начините, предвидени от закона“,

се казва в изявлението.

Властите в Киев затвориха метрото в града, а силите за борба с безредиците се приближават към основния антиправителствен протестен лагер на площад „Независимост“, съобщиха официални източници. Пътната полиция е блокирала входните артерии на Киев. От три-четири ленти е отворена една, пътните полицаи спират автобусите, камионите, съобщи ИТАР-ТАСС. Журналисти на АФП на площада съобщиха, че протестиращите укрепват барикадите, а служители на силите за борба с безредиците се струпват близо до укрепленията им.

Завръщането към насилието в Украйна е резултат от политиката на западните страни,

които насърчават ескалацията на напрежението, се посочва в изявление на руското министерство на външните работи, цитирано от световните агенции. „Това, което става сега, е пряк резултат от политиката на снизходителност на западните политици и на европейските структури, които от началото на украинската криза си затварят очите за агресивните действия на радикалните сили в Украйна, като насърчават по този начин ескалацията и провокациите срещу законната власт“, се посочва в документа, цитиран от АФП. В изявлението руското външно министерство призовава украинската опозиция да се въздържа от заплахи и ултиматуми и да установи траен диалог с властите, чиято цел ще бъде изваждането на страната от дълбоката криза, предаде Ройтерс.

Във Върховната рада по-рано днес

трибуната и президиумът бяха блокирани от петдесетина депутати от опозицията,

тъй като парламентът отказваше да регистрира предложени от опозицията законопроекти.

Местна телевизия съобщи, че председателят на парламента Володимир Рибак е получил хипертонична криза след разговорите с ръководителите на парламентарните фракции и е била извикана „Бърза помощ“. Ръководителят на парламентарната фракция на „Партията на регионите“ Александър Ефремов обаче опроверга тази информация.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността

Катрин Аштън разкритикува остро „новата тежка ескалация“ на насилието в Киев.

„Дълбоко съм разтревожена от новата тежка ескалация в Киев и съобщенията за жертви“, заяви Аштън в комюнике и допълни, че осъжда „всякаква употреба на сила, включително срещу държавни или партийни сгради“. „Призовавам лидерите на Украйна да се насочат към коренните причини за кризата“, допълни Аштън и призова за незабавно връщане на парламентарния процес. „Политическите лидери сега трябва да поемат споделената си отговорност за възстановяване на доверието и за създаване на условията за ефективно решение на политическата криза“, отбелязва тя. „Решението трябва да включва сформирането на ново обхватно правителство, напредък по конституционната реформа и подготовка на прозрачни и демократични президентски избори. ЕС е готов да помогне на Украйна в този процес“, допълни Аштън.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дипломация в Анкара: Тръмп събира Зеленски, Ердоган и Аш Шараа на срещата на НАТО

Дипломация в Анкара: Тръмп събира Зеленски, Ердоган и Аш Шараа на срещата на НАТО

Свят Преди 2 часа

Американският президент ще разговаря с Володимир Зеленски в сряда на срещата на НАТО в Анкара. Висш служител на САЩ обяви, че Тръмп вижда „замръзване на бойното поле“ и изпитва истинско чувство за неотложност да спре кръвопролитията

.

Нов скандал в Лондон: Разследват Найджъл Фараж за укрити доходи и милиони от криптодарения

Свят Преди 3 часа

Лидерът на „Реформирай Обединеното кралство“ е заплашен от второ разследване за скрити доходи, свързани с криптоинвеститори. Ако се докаже нарушение, Фараж може да бъде отстранен от Камарата на общините и да се стигне до нови избори

Зеленски поиска от Макрон допълнителни системи за противовъздушна отбрана

Зеленски поиска от Макрон допълнителни системи за противовъздушна отбрана

Свят Преди 5 часа

Украинският президент информира Еманюел Макрон за дипломатическите перспективи и ситуацията на бойното поле. В разговор с френския си колега Зеленски подчерта нуждата от допълнителни системи за ПВО и засилване на европейския натиск спрямо Русия

Мощно изригване на вулкана Етна спря полетите до Сицилия

Мощно изригване на вулкана Етна спря полетите до Сицилия

Свят Преди 6 часа

Вулканът изхвърли високи стълбове от пепел и дим над района

.

Песков: ЕС се превръща във военно-политически блок и усложнява конфликта в Украйна

Свят Преди 6 часа

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Запада в пряка подкрепа при насочването на удари срещу руски обекти. Той предупреди за възможни провокации от страна на Киев преди срещата на върха на НАТО в Анкара на 7 и 8 юли

Без проповеди и аудиенции до края на юли: Папа Лъв ХІV излезе в лятна ваканция

Без проповеди и аудиенции до края на юли: Папа Лъв ХІV излезе в лятна ваканция

Любопитно Преди 7 часа

Светият отец Лъв XIV ще прекара остатъка от юли в апостолическия дворец на Ватикана южно от Рим. За разлика от него, предшественикът му Франциск нито веднъж не използва замъка „Гандолфо“ за почивка по време на своето управление

Аномалия в океана: Уловиха оранжева акула с бели очи

Аномалия в океана: Уловиха оранжева акула с бели очи

Любопитно Преди 7 часа

Двуметровата акула-кърмачка е уловена в Карибско море и комбинира албинизъм с ксантоза. Според експертите от Тексаския университет това е първият документиран случай в света на подобно оцветяване, което обаче не пречи на хищника да ловува

,

Откриха секретни документи на голяма британска военна база в сметище

Свят Преди 7 часа

Разкрити графици за смяна на охраната, локации на оръжейни складове и протоколи за извънредни ситуации бяха намерени от гражданин на общинско бунище. Кралската военна полиция разплита случая с безпрецедентния пробив в сигурността

Русия обяви масирани удари по летища и енергийна инфраструктура в Украйна

Русия обяви масирани удари по летища и енергийна инфраструктура в Украйна

Свят Преди 8 часа

Руското министерство на отбраната съобщи за мащабни удари по военни летища, горивно-енергийни обекти и складове за дронове в Украйна. Според ТАСС противовъздушната отбрана на Москва е неутрализирала 282 безпилотни апарата и ракета „Нептун“

Русия и Китай започват мащабни военни маневри в Тихия океан

Русия и Китай започват мащабни военни маневри в Тихия океан

Свят Преди 8 часа

Министерството на отбраната в Пекин обяви старта на учението „Съвместно море-2026“. Двете ядрени сили ще патрулират заедно в Тихия океан в отговор на предизвикателствата пред сигурността и в знак на безпрецедентно близките си отношения

Идентифицираха тялото на алпинист, останало 30 години на Еверест

Идентифицираха тялото на алпинист, останало 30 години на Еверест

Свят Преди 8 часа

Той е идентифициран като индиеца Дордже Моруп, член на експедицията от 1996 г.

Снимката е илюстративна

Автомобил се вряза в заведение на „Тракия“

България Преди 8 часа

Произшествието е станало в района на 73-ия километър на магистралата

,

Драстичен спад на река Дунав край Лом: Има ли опасност за корабоплаването

България Преди 8 часа

Появиха се пясъчни острови, а водата се отдръпна от защитните диги

.

Инцидент в Русе: Паднало дърво смачка две коли и блокира улица в центъра

България Преди 9 часа

Инцидентът на улица „Църковна независимост“ се размина без пострадали граждани, но нанесе материални щети върху два автомобила. Екип на пожарната своевременно обезопаси района, отстрани дървото и възстанови блокираното движение

Никола Цолов

Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"

Любопитно Преди 9 часа

След като вчера беше най-бърз в спринта на легендарната писта, днес българинът доминира с перфектна тактика и се откъсна на върха в генералното класиране. Той вече има 141 точки, докато конкурентът му за първото място Габриеле Мини е със 124

Кой изхвърли мазута по Черноморието? Експерти посочиха т. нар. „сенчест флот“

Кой изхвърли мазута по Черноморието? Експерти посочиха т. нар. „сенчест флот“

България Преди 10 часа

Мазутните топчета най-вероятно са стари тежки фракции, които са лежали на морското дъно с години и са били издигнати на повърхността вследствие на лошо време навътре в морето