Издирването на изчезналия малайзийски самолет продължава
Източник: ЕПА/БГНЕС (архив)

С амолет на виетнамските военноморски сили засече предмет, който може би е от изчезналия вчера малайзийски пътнически самолет с 239 души на борда, предаде Ройтерс.

Виетнамската гражданска авиация съобщи, че е било твърде тъмно, за да се установи със сигурност дали предметът е част от изчезналия самолет и че към водите южно от виетнамския бряг ще бъдат изпратени още самолети.

Кадър, заснет от екипажа на виетнамски самолет, показва отломка, вероятно от изчезналия Боинг
Кадър, заснет от екипажа на виетнамски самолет, показва отломка, вероятно от изчезналия Боинг Източник: ЕПА/БГНЕС

По-рано днес малайзийските власти съобщиха, че при издирването, в което участват 34 самолета и 40 кораба, не са намерени отломки. Издирвателната операция се води съвместно от Виетнам, Малайзия, Сингапур, Китай и Филипините, с участието на военни кораби, самолети и хеликоптери.

Следователите насочват внимание към хипотезата, че самолетът се е разпаднал във въздуха, съобщи анонимен малайзийски източник, цитиран от Ройтерс. С Боинга била изгубена връзка, когато той летял на височина около 10 000 метра, по маршрут Куала Лумпур-Пекин.

Семейството на китайски пътник от изчезналия "Боинг" е установило контакт с мобилния му телефон и малайзийските власти се опитват да използват сигнала, за да локализират самолета, съобщи днес китайска телевизия, цитирана от ДПА.

Телевизия "Пекин" обяви, че също се е обадила на телефона на мъжа и е успяла да се свърже, преди връзката да прекъсне.

Самолетът излетял от Куала Лумпур за китайската столица Пекин след полунощ в събота и изчезнал от екраните в 2:40 часа местно време - 19 минути след излитането. По данни на агенция Синхуа връзката е загубена, докато самолетът е летял над Виетнам. На борда е имало 154-ма пътници от Китай, 38 малайзийци, 7 индонезийци, шестима австралийци, петима индийци, четирима французи, трима граждани на САЩ, по двама новозеландци, украинци и канадци, по един от Русия, Италия, Холандия и Австрия.

Въздушна снимка на следи в океана около Виетнам, за които се предполагаше, че са от маслото на изчезналия самолет
Въздушна снимка на следи в океана около Виетнам, за които се предполагаше, че са от маслото на изчезналия самолет Източник: ЕПА/БГНЕС

Търсенето на самолета продължава. Част от роднините на изчезналите пътници на лайнера са настанени в хотел "Лидо" в Пекин, в очакване на новини.

Китайските военни кораби "Цзинганшан" и "Мянян" ще вземат участие в издирването на изчезналия самолет. Както съобщава агенция Синхуа, към района са се отправили и група водолази.

На борда на десантния кораб "Цзинганшан" се намират два хеликоптера, спасително оборудване, средства за подводно наблюдение и медицински персонал.

Междувременно САЩ изпращат в Малайзия група служители на Федералното бюро за разследване (ФБР), които ще вземат участие в изясняването на причините за изчезването на пътническия самолет на "Малайзийски авиолинии".

Решението е било взето, тъй като на борда на пътнически самолет има и американци, както и за да се установи дали случаят няма връзка с тероризъм. Такива подозрения се появиха, след като се установи, че на борда на самолета на път към Пекин не са били двама души – италианец и австриец, които били регистрирани за полета. В същото време техните паспорти според властите на Австрия и Италия, са били откраднати преди време. Както беше отбелязано от медиите, двамата сега са в безопасност у дома.

За сега не са установени данни за тероризъм, посочват представители на американската администрация. Това обаче не е окончателното заключение, твърде рано е да се каже със сигурност, че няма такава връзка, посочват те.

От своя страна малайзийският транспортен министър Хишамудин Хюсеин заяви, че четирима пътници са летели с чужди документи на борда на изчезналия лайнер.

Междувременно стана ясно, че пътническият самолет “Боинг 777-200” на компанията "Малайзийски авиолинии", който изчезна край бреговете на Виетнам, през 2012 г. е минал през ремонт поради повреда на дясното крило. Това съобщи в събота във френското радио предаването "Европа 1" експертът по авиацията Бернар Шабер.

"През 2012 г. с този самолет имаше инцидент на летището в Шанхай, Китай", каза френският експерт. Тогава лайнерът се сблъскал на пистата с друга машина, принадлежаща на Южните китайски авиокомпании. "За да бъде приведен в ред, се наложи да бъде извършена сериозна работа, по-специално трябваше да се замени част от дясното крило", уточни той. Шабер обаче

Той посочи, че в случая не може да се говори за пряка връзка между този случай и настоящия инцидент.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун изпрати днес съболезнователно послание до семействата на пътниците и екипажа на изчезналия Боинг на Малейжа еърлайнс, предаде Франс прес.

"Бан Ки-мун е дълбоко наскърбен от гибелта на толкова много хора в катастрофата. Той изпрати съболезнования до всички опечалени семейства", посочва в Туитър офисът на говорителя на ООН.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Тръмп обяви „икономическа война“ срещу Иран

Свят Преди 11 минути

Американският президент предупреди държавите и компаниите, които оказват финансова помощ на Техеран, за тежки последици

Щатски долари (USD)

За първи път в историята: Държавният дълг на САЩ надхвърли $40 трилиона

Свят Преди 31 минути

Американският държавен дълг нарасна с още $1 трилион само за пет месеца

,

Пристрастени към екрана: Учени откриха най-простия начин да намалим времето на телефона

Любопитно Преди 48 минути

Ново изследване разкрива, че поставянето на лични, самостоятелно избрани ограничения за екранно време е най-ефективният начин да намалим употребата на смартфона. Методът помага за съкращаване на висенето в мрежата с близо час всеки ден

,

Жената, която спаси 2500 деца от ада: Невероятната история на Ирена Сендлер

Любопитно Преди 49 минути

Историята на полската хуманитарка Ирена Сендлер, която рискува живота си, за да изведе 2500 еврейски деца от Варшавското гето. Изтезавана от Гестапо и осъдена на смърт, тя не предава тайната си и се превръща в един от най-големите герои на Втората световна война

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

Девет са вече отровените лешояди в „Централен Балкан“

България Преди 8 часа

Случаят е сериозен удар върху колониите на застрашените птици в цяла България

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

Жалба за заплахи и натиск срещу скандален свещеник

България Преди 8 часа

Свещеникът е отправял неколкократни заплахи по телефона

Тийнейджъри използват смарт очила, за да тормозят и унижават в училище

Тийнейджъри използват смарт очила, за да тормозят и унижават в училище

Свят Преди 8 часа

Установени са голям брой видеа, заснети със смарт очила в основни и средни училища в САЩ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

България Преди 10 часа

Реакция на статията на "Файненшъл таймс" дойде и от НАТО

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

Катастрофа с жертва между два автомобила край Плевен

България Преди 10 часа

Сезирана е Окръжната прокуратура в Плевен

Пожарът край Рупите отново се разгоря

Пожарът край Рупите отново се разгоря

България Преди 10 часа

При евентуално разпространение огънят ще достигне до Хераклея Синтика

ООН критикува Русия за „Яблоко“

ООН критикува Русия за „Яблоко“

Свят Преди 12 часа

Върховният комисар призовава властите да зачитат свободата на словото

Военният министър за Иран: Заплаха няма

Военният министър за Иран: Заплаха няма

България Преди 13 часа

България е потърсила информация от Обединеното кралство след статията във "Файненшъл таймс"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

България Преди 13 часа

На територията на парка е имало няколко пожара

Частните събития в столичните паркове са позволени, но организаторите трябва предварително да ги заявят и да почистят след тях.

Парти в столичен парк без разрешение може да ви струва до 255 евро

Парите ни Преди 13 часа

Частните тържества са позволени, но трябва да бъдат заявени предварително в Столичната община

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

Любопитно Преди 13 часа

Чуждестранни журналисти и туристи останаха омагьосани от яркочервените води и черната кал край Бургас, определяйки ги като достъпен СПА рай на открито

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

България Преди 14 часа

Става въпрос за лекарства, които се изписват със зелена рецепта.