Без изненади: Мартин Шулц оглави Европейския парламент
Мартин Шулц   
Източник: ЕПА/БГНЕС

О чаквано кандидатът на социалистите и демократите Мартин Шулц беше избран по време на учредителна сесия на Европейския парламент в Страсбург за председател на институцията в следващите две години и половина. 

През втората част от мандата на ЕП, парламентът ще бъде оглавен от представител на Европейската народна партия – такава е договореността между двете най-големи групи в Европейския парламент. 

В избора на председател сега участваха 723 депутати. Изискваното абсолютно мнозинство се равняваше на 307 гласа, а

Шулц бе подкрепен от 409 евродепутати. 

Останалите претенденти за поста бяха Пабло Иглесиас (Европейска обединена левица, Испания), Саяд Карим (Европейски консерватори и реформатори, Великобритиния) и Улрике Луначек (Зелени, Австрия). 

При поемането на поста Шулц отбеляза, че е първият председател на ЕП с втори мандат – той беше начело на институцията във втората половина от мандата на предходния парламент. 

Той открои сред акцентите в предстоящата работа на ЕП преговорите със САЩ по търговското споразумение, защитата на човешките права в цифровата ера, въпросите на миграцията и убежището, равенството на половете, заетостта, икономическия растеж, осигуряването на повече справедливост, независимост в енергийната политика на ЕС. 

Шулц добави, че съюзът трябва да има независима енергийна политика, която осигурява сигурност на доставките и достъпни цени на енергоносителите. 

Тези, които искат да търгуват с ЕС, трябва да приемат върховенството на закона, а не да изповядват правото на по-силния, заяви Шулц. 

Той се обяви в защита на човешкото достойнство без значение на произход, пол, сексуална ориентация, етническа и религиозна принадлежност. 

Източник: ЕПА/БГНЕС

Преди две седмици Шулц беше избран за председател на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, макар и само временно.

Сега обаче въпросът за нейния председател отново става открит. 

Лидерът на Партията на европейските Социалисти Сергей Станишев вече обяви, че се отказва от националния си мандат и през следващите пет години ще бъде евродепутат. Смята се обаче, че той има по-големи амбиции от това да е само член на ЕП. 

58-годишният Шулц е роден в бедно семейство, а неговите родители, отглеждали пет деца, едвам свързвали двата края. 

На 19-годишна възраст влиза в Социалдемократическата партия, а след няколко години става един от най-младите кметове в Германия. 

През 1994 г. е избран за депутат в Европарламента, а през 2004 г. оглавява групата на социалдемократите там. През 2012 г. Мартин Шулц беше избран за председател на ЕП.

В сряда евродепутатите ще обсъдят с председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия резултатите от заседанието на държавните и правителствените ръководители на ЕС от 26 и 27 юни, когато бе решено

Жан-Клод Юнкер да получи мандат за преговори с ЕП по повод определянето на следващия председател на ЕК. 

Предвижда се кандидатурата на Юнкер да бъде подложена на гласуване на следващата сесия на ЕП в Страсбург, насрочена за 14-16 юли. 

Също в сряда ЕП ще гласува числения състав на своите постоянни комисии. 

Председателите и заместник-председателите на постоянните комисии в ЕП ще бъдат избрани на учредителните заседания на комисиите в Брюксел на 7 юли. 

В сряда ЕП ще се запознае с приоритетите на италианското председателство на Съвета на ЕС, представени от италианския премиер Матео Ренци, както и с постиженията на приключилото гръцко председателство, изложени от премиера на Гърция Андонис Самарас. 

Предвижда се Италия да води председателството с приоритет върху повишаването на икономическия растеж и заетостта, управлението на миграционните потоци, климатичната и енергийната политика на ЕС, единния европейски цифров пазар, отбранителната политика и финансовите услуги. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Нобелов лауреат за мир призовава да бъде спрян &quot;лудият&quot;&nbsp;Тръмп</p>

Нобелов лауреат за мир: Тръмп може да превърне Близкия изток в "огнено кълбо"

Свят Преди 1 минута

Мохамед ел Барадей отправи призив към ООН, Китай, Русия и ЕС

Пролетта показва характер - топло време, но с кратки валежи

Пролетта показва характер - топло време, но с кратки валежи

България Преди 1 час

Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°

Мисията „Артемис II”: НАСА показа още кадри, заснети от Космоса

Мисията „Артемис II”: НАСА показа още кадри, заснети от Космоса

Любопитно Преди 9 часа

С каква гледка се събужда екипажът на четвъртия ден

Силни земетресения бяха регистрирани край Тайван и в Австралия

Силни земетресения бяха регистрирани край Тайван и в Австралия

Свят Преди 9 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Емил Дечев призова да се подават сигнали за купуване на гласове

Емил Дечев призова да се подават сигнали за купуване на гласове

България Преди 11 часа

България има нужда от смели граждани, гласи видео публикувано от Емил Дечев във Facebook

Католиците в България посрещат Възкресение Христово

Католиците в България посрещат Възкресение Христово

България Преди 11 часа

В град Раковски се намира една от най-големите католически общности у нас

.

Край на заявленията: Който не се е записал, няма да може да гласува по настоящ адрес

България Преди 12 часа

Два важни срока, свързани с изборите, изтекоха днес

Откриха златно находище, смятано за най-голямото в света

Откриха златно находище, смятано за най-голямото в света

Любопитно Преди 13 часа

Геолози в Китай откриха златни жили на 2 километра дълбочина, чиито запаси могат да достигнат 1000 тона, надминавайки легендарните мини в Южна Африка

,

Иран атакува с дрон израелски кораб в пристанище в Бахрейн

Свят Преди 14 часа

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция пое отговорност за нападението срещу кораба „Ишика“, докато независими източници все още проверяват информацията за пожара в пристанище „Халифа бин Салман“

Нова атака срещу енергетиката на Украйна: Русия удари газови обекти в Полтава

Нова атака срещу енергетиката на Украйна: Русия удари газови обекти в Полтава

Свят Преди 14 часа

От началото на годината компанията е била мишена на повече от 40 нападения, обяви директорът на „Нафтогаз“ Серхий Корецки, след като поредните удари предизвикаха пожари в енергийната мрежа

,

Тревожна статистика: Възрастните в България вече са значително повече от младите

България Преди 14 часа

През 2024 г., когато са отбелязани последните данни в статистиката, делът на младите хора спада до 17.1%, а на възрастните над 65-годишна възраст се увеличава до 24%

Загадката на най-древния ген: Защо някои хора имат нужда от повече месо, за да спасят паметта си?

Загадката на най-древния ген: Защо някои хора имат нужда от повече месо, за да спасят паметта си?

Любопитно Преди 15 часа

Нови проучвания разкриват, че необработеното месо може да предпази носителите на рискови гени от Алцхаймер. Междувременно японски учени доказаха, че дори рядкото готвене у дома намалява риска от деменция с близо 30%, стимулирайки мозъчната дейност

,

Мелони обсъди енергийната криза с емира на Катар

Свят Преди 15 часа

Мелони пристигна в Катар след посещение в Рияд, където се срещна с престолонаследника на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман

,

Арестуваха един от най-опасните италиански мафиоти в Амалфи

Свят Преди 16 часа

Роберто Мацарела е открит в луксозна вила на Амалфийското крайбрежие

,

Съоснователят на "Телеграм": Опитът на Русия да спре VPN блокира банките и метрото

Свят Преди 16 часа

Павел Дуров обяви, че милиони руснаци се обединяват срещу „абсурдните ограничения“, докато властите в Москва се опитват да наложат държавното приложение МАКС и обвиняват „Телеграм“ в съучастие с тероризма