Убиецът на Яна получи доживотен затвор
Николай Русинов-Чеци   
Източник: Боби Тошев/БГНЕС

Н иколай Русинов-Чеци получи доживотна присъда за смъртта на Яна Кръстева в Борисовата градина.

Софийският градски съд произнесе присъдата, която бе поискана от прокуратурата.

Прокуратурата поиска доживотен затвор при първоначален строг режим за Николай Русинов-Чеци, обвинен за смъртта на Яна Кръстева в Борисовата градина, съобщи агенция „Фокус“.

Най-тежкото наказание бе поискано заради жестокостта на убийството,

заради неговия умисъл и защото Яна е била жива достатъчно време преди да почине от задушаване и да изпита, по думите на прокурора, „нечовешка болка и страдание“.

Съдебният състав с председател Снежанка Кьосева призна Чеци за виновен в това, че умишлено по особено жесток начин е убил Яна в Борисовата градина. Той присъди и

кръвнина от 300 хил. лв. за двамата родители на момичето.

Присъдата на СГС не е окончателна. Адвокатът на Русинов Иво Найденов вече обяви, че ще я обжалват. След като чу присъдата той каза, че съдът е постановил това, което защитата отдавна смятали, че ще направи. "Не на базата на доказателства, а на базата на емоции", каза защитникът и дори заяви, че ще му е интересно да види какви мотиви ще напише съдът към присъдата.

Според неговото становище дори явно съдебният състав се е успокоил след датата 5 октомври. Двете лица, които все още са неустановени по това дело, според него никога и няма да бъдат установени. Материали са отделени, но адвокатът не смята, че нещо ще се случи с тях.

"В крайна сметка общественото мнение на този етап е задоволено. Постановен е един тежък обвинителен акт", каза той и дори изтъкна, че му е било ясно много преди това, че този съдебен състав е притеснен. Адвокатът вярва, че на втората инстанция магистратите са съдии с опит и ще съдят по доказателствата. Той похвали САС, че е доказал и в много по-тежки времена, че "не може да бъде натискан".

Адвокатът на родителите Григор Вълков определи присъдата като правилна и законосъобразна и каза, че почива на събраните доказателства.

Родителите на Яна не дойдоха днес в съдебна зала, защото според техният представител много трудно са могли психически да изживеят връщането към онзи миг, когато Яна е била умъртвена.

До пледоарии по делото се стигна, след като съда отмени назначената преди няколко заседания ДНК експертиза.

Тялото на 28-годишната Яна бе открито в Борисовата градина в София на 10 юли 2011 г. Младата жена е била удушена часове след рок концерт на стадион Българска армия предната нощ.

Николай Русинов - Чеци, бе задържан по случая на 26 юли 2011 г. от граничните власти на летище София след пристигането му с редовен полет от Истанбул, но по-късно бе освободен.

През април т.г. той бе повторно задържан и му бе повдигнато обвинение за убийството на базата на резултати от експертиза, която пристигна от Австрия.

През август СГС прецени, че обвиненията срещу него са разколебани и го пусна на свобода срещу 15 000 лева. На 9 август, седмица по-късно, Софийският апелативен съд реши Русинов да остане в ареста.

Първоначално полицията задържа Пламен Трифонов, заподозрян в съучастие за убийството, тъй като по тялото на убитата Яна са намерени следи с неговото ДНК.

Процесът срещу Русинов започна на 31 януари 2013 г. Според прокуратурата той умишлено е умъртвил Яна в съучастие с неизвестни лица.  

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извънредна ситуация край Париж: Евакуираха 300 души заради кола с оръжие близо до синагога

Извънредна ситуация край Париж: Евакуираха 300 души заради кола с оръжие близо до синагога

Свят Преди 14 минути

Около 300 души бяха спешно евакуирани в парижкото предградие Сарсел заради подозрителен автомобил близо до синагога. Вътрешният министър Лоран Нуниез съобщи, че в превозното средство е открито военно оръжие и се води разследване

,

След атаката в Ормузкия проток: Кипър разследва нападението срещу контейнеровоза „Галакси“

Свят Преди 2 часа

Министерството на корабоплаването на Кипър започна разследване на иранската атака срещу контейнеровоза „Галакси“ в Ормузкия проток. Екипажът е евакуиран в съседна държава, но един от индийските моряци остава в неизвестност.

,

Прокуратурата иска постоянен арест за шофьора на тира, причинил тежката катастрофа на „Тракия“

България Преди 3 часа

Илиев е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта на един човек и средни телесни повреди на двама от пътуващите в ударените автомобили

,

Силен порой удари София, екипи проверяват критични точки в града

България Преди 4 часа

Подадени са 12 сигнала за паднали дървета по време на бурята в София

,

Отбелязваме 35 години от приемането на Конституцията на Република България

България Преди 4 часа

Върховният закон, който утвърди принципите на правовия ред, разделението на властите и защитата на основните права и свободи на гражданите

,

МОН предлага нови правила при определяне на таксите за студентите

България Преди 4 часа

Едно от основните предложения е минималният праг за таксите при платено обучение да бъде намален от 60% на 50% от средствата за издръжка на обучението

.

Напрежение в Японско море: Сеул поиска помощ от Пхенян за изчезнал на север моряк

Свят Преди 5 часа

Южна Корея официално поиска съдействие от Пхенян за хуманитарна спасителна операция. Призивът идва, след като южнокорейски матрос изчезна тази сутрин по време на патрул и се отклони на север от де факто морската граница между двете страни

Войната се разраства: Масирани удари между САЩ и Иран, Ормузкия проток е затворен

Войната се разраства: Масирани удари между САЩ и Иран, Ормузкия проток е затворен

Свят Преди 5 часа

САЩ и Иран си размениха ожесточени удари с ракети и дронове. Техеран обяви, че затваря Ормузкия проток и атакува американски бази в региона, което подтикна президента Доналд Тръмп да прекрати временното споразумение за примирие.

Мащабни рокади в Украйна: Зеленски сменя премиера и шефове по сигурността

Мащабни рокади в Украйна: Зеленски сменя премиера и шефове по сигурността

Свят Преди 5 часа

Украинският президент Володимир Зеленски обяви предстояща смяна на премиера Юлия Свириденко и промени в ръководството на правоохранителните органи. Той благодари на Свириденко за работата и загатна, че тя ще поеме нова важна сфера.

Рекорд за Спешната помощ по въздух: Медицинските хеликоптери с 5 мисии за 48 часа

Рекорд за Спешната помощ по въздух: Медицинските хеликоптери с 5 мисии за 48 часа

България Преди 5 часа

Екипите на Спешната помощ по въздух извършиха пет успешни акции за броени часове в страната. Хеликоптерите транспортираха ранени деца и младежи до София и Бургас след тежки катастрофи на пътя и инцидент на Рилските езера

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

Борисов: Само общ кандидат на десницата може да спечели президентските избори

България Преди 6 часа

Лидерът на ГЕРБ заяви, че разделението между партиите от център-дясно ще ги лиши от шанс за победа и повтори, че формацията няма да подкрепи проектобюджета в сегашния му вид

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

Заради завишени нива на арсен: Забраниха за пиене чешмяната вода в няколко села в Монтанско

България Преди 6 часа

Пробите показват почти двойно по-висока концентрация от допустимата

Червен килим под земята: Как легендарен хотел посрещал президенти тайно

Червен килим под земята: Как легендарен хотел посрещал президенти тайно

Любопитно Преди 6 часа

Под легендарния хотел „Уолдорф Астория“ се намира малко известният Track 61 – подземен железопътен коловоз, използван през годините от президенти, генерали и други високопоставени гости

МВР с масови проверки: Санкционираха 32-ма шофьори на камиони в София само за ден

МВР с масови проверки: Санкционираха 32-ма шофьори на камиони в София само за ден

България Преди 7 часа

Нарушенията са различни – от използване на телефон зад волана до нередовни документи и опасно техническо състояние на тежкотоварните автомобили

Русия с нова масирана атака срещу Украйна, има жертви и ранени

Русия с нова масирана атака срещу Украйна, има жертви и ранени

Свят Преди 8 часа

При ударите са избухнали пожари и са нанесени щети по инфраструктурата в няколко украински града