Станишев иска бърза оставка на МС и избори юли
Сергей Станишев на форума днес   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС

Н ай-нормалното действие е министрите и премиерът да си подадат оставките незабавно след преодоляване на вота на недоверие, каза председателят на БСП Сергей Станишев при откриването на Националния съвет на партията, на което присъства и премиерът Пламен Орешарски.

"Нито министрите, нито премиерът заслужават да носят самостоятелно отговорността за държавата в условията на липса на политическа подкрепа и парламентарна нестабилност. Затова, най-коректното и отговорно действие е незабавно да си подадат оставката, веднага след преодоляване на вота на недоверие", заяви Станишев.

Предсрочни избори до края на юли са възможен и реалистичен вариант и това е най-добрият вариант за страната,

смята Станишев, според когото честната позиция е изборите да са незабавно. "Хората трябва да дадат сила, независимо на коя партия, за да постигнат резултати, за да има промяна. При наличието на политическа воля и отговорност на президента и на основните парламентарни и извънпарламентарни сили предсрочни избори през юли, до края на юли са възможен и реалистичен вариант и това е най-добрият вариант за страната. Възможно е и спешно да се приемат промени в срокове и законодателство, за да се отпуши тази възможност", добави Станишев.

След като нашият партньор от ДПС заяви своята позиция, не можем да носим сами отговорността за управлението на правителството, каза още лидерът на БСП. Пред пленума той призна, че

не е очаквал от Движението точно този ход - да излязат с присъда на кабинета „Орешарски".

Никой няма да размахва пръст на БСП, защото социалистите имат всичко основания да имат самочувствие, а само със самочувствие могат да постигнат успех, каза Станишев.

Той се върна към кампанията и евроизборите, които БСП загуби и призна, че изборите за ЕП са били тест за БСП и тя се е представила зле. Определи загубата като болезнена, но допълни, че е вложил сърце и душа в изминалата кампания. След това поиска от пленума да му даде доверието отново да бъде начело на партията в предстоящата кампания и предстоящия вот:

„За съжаление в БСП искането на оставки се превърне не в търсене на решение, а в прехвърляне на отговорност. Аз обаче, нямам намерение да позволявам на никого да ме използва за изтривалка и да се крие зад моя гръб. Нито ще се превърна в индулгенция за несвършената работа, в това число на всеки един от цялата партия. За това днес искам да получа отговор от Националния съвет - имам ли доверие и мандат да организирам предстоящите избори с всички необходими промени и действия, искам ясно произнасяне на пленума".

Бяхме лоялен и честен партньор, но се оказахме неумели и нерешителни в упражняването на властта, посочи Станишев.

„Да не говорим, че сами си пречехме. За колко кадрови промени, политики имахме коренно различни мнения. За това сме си виновни само и единствено ние. За първи път водим кампания на два фронта. АБВ доведе до парализа на част от твърдите ни избиратели”, заяви Станишев.

Загубата на изборите можеше да бъде компенсирана единствено с повече сила на БСП в управлението. Тази идея не се прие с ентусиазъм.

Настоях за дискусии как да стабилизираме управлението. В момента, когато официалните разговори между БСП и ДПС тези въпроси предстояха, точно тогава дойде пресконференцията. След изборите на всички ни стана пределно ясно, че трудно кабинетът ще издържи до края на мандата”, посочи той.

Не очаквах този ход от ДПС -

да излязат с присъда към кабинета, каза Станишев.

На изборите за ЕП БСП се представи зле, ние загубихме тези избори, призна лидерът на БСП и ПЕС Сергей Станишев. Но болката, обидата и охулването няма да унищожат БСП, няма да допусна моята партия да бъде поставена на колене, заяви той.

Когато всички си мислят, че сме най-слаби, трябва да покажем силата си, отбеляза той. БСП има хъс да се бори, да отстоява достойнството си, каза Станишев. По думите му никой не може да размахва пръст на БСП.

Слабост е възгордяването, смирението е мъдрост, коментира той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна интернета

Иран пусна интернета

Свят Преди 1 час

Данните в реално време показват частично възстановяване

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Свят Преди 3 часа

Новият рекорд надмина предишния, поставен само ден по-рано

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Свят Преди 4 часа

Президентът на Европейската комисия обеща засилени усилия за справяне със заплахата

Москва иска Чехия да освободи свещеник, хванат с дрога

Москва иска Чехия да освободи свещеник, хванат с дрога

Свят Преди 4 часа

Чешката полиция е открила контейнери с бяло вещество в автомобила на руския митрополит Иларион

Турция не признава българските лични карти без срок

Турция не признава българските лични карти без срок

България Преди 4 часа

Ако безсрочният документ е по-стар от 10 години, турските гранични власти няма да го признаят

Президентът Илияна Йотова се срещна с Iron Maiden

Президентът Илияна Йотова се срещна с Iron Maiden

Любопитно Преди 5 часа

Йотова: Впечатлена съм, че тези метъл легенди и титани на сцената са изключително земни хора

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

България Преди 5 часа

Построен през далечната 1857 година с дебели, красиво изписани стени и с общите усилия на местните жители, този храм е видял всичко: възход, пепелища, войни и чуждо преклонение

<p>КС образува дело за автомобилните застраховки</p>

Конституционният съд образува дело за автомобилните застраховки

България Преди 6 часа

Оспорва се служебното прекратяване на регистрацията на пътни превозни средства без застраховка

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Любопитно Преди 6 часа

Седем години след смъртта на Карл Лагерфелд завещанието му остава мистерия, обгърната в данъчни битки и семейни тайни. Какво се случи с милионите на дизайнера и как живее днес Шупет – най-известната котка в света на висшата мода?

Лили Иванова одобри актрисата, която ще я изиграе

Лили Иванова одобри актрисата, която ще я изиграе

Любопитно Преди 7 часа

Актрисата Виолина Доцева ще изиграе ролята на естрадната прима

Енрико Карузо

Историята зад шедьовъра „Карузо“: Как повредена лодка роди вечната песен за любовта и смъртта

Любопитно Преди 7 часа

Как една случайна авария в морето вдъхнови Лучо Дала да напише в същата стая, където великият тенор Енрико Карузо прекарва последните си дни, най-вълнуващата италианска изповед, превърнала се в мост между земната болка и безсмъртието

Издирват две деца, брат и сестра, от Варна

Издирват две деца, брат и сестра, от Варна

България Преди 7 часа

Децата са обявени за общодържавно издирване

Опасна двойна игра в премиерния сериал „В името на сина ми“ по DIEMA FAMILY

Опасна двойна игра в премиерния сериал „В името на сина ми“ по DIEMA FAMILY

Любопитно Преди 7 часа

Не пропускайте драматичната турска поредица от 8 юни всеки делничен ден в 20:00 ч.

Нетаняху влезе в болница

Нетаняху влезе в болница

Свят Преди 8 часа

Нетаняху е обявен за здрав, след като е крил проблема си по време на войната в Иран