Плевнелиев: Да правим разлика между Русия и Кремъл
Източник: БГНЕС

"Да правим разлика между Русия и Кремъл", призова президентът Росен Плевнелиев в интервю за предаването "Панорама" по БНТ тази вечер.

"Насилствено присъединяване от една държава на части от територията на друга независима държава чрез нарушаване на международното право, това се случи пред очите на целия свят. Ние всички видяхме как Русия изпрати войски. Под зоркия поглед на руските войници бе организиран незаконен локален референдум, на база на който Русия анексира част от територията на независима Украйна", заяви Плевнелиев.

"Европейският дневен ред се базираше на това, че след Втората световна война всеки знаеше какво другият няма да направи, имаше червени линии. Сега Русия знае какво ние няма да направим, но ние не знаем Русия на какво още е способна", допълни държавният глава.

Росен Плевнелиев беше категоричен, че позицията му е базирана на международното право. Той изтъкна, че трябва да си даваме сметка, че

България има своето семейство – ЕС.

"Българското малцинство и българите, където и да са по света, ще бъдат най-защитени тогава, когато България е силна и интегрирана в един силен Европейски съюз", подчерта президентът. Той допълни: "За мен е повече от важно да кажем, че

България няма да признае анексирането на Крим, че Крим е част от Украйна, а Украйна е Европа".

Плевнелиев беше категоричен, че българският народ ще оцени честната позиция на българските политици. "Ние не можем да стоим в ъгъла на европейската политика, да се крием, да се снишаваме, да чакаме да премине поредната буря, защото някога ще ни се наложи да крещим", заяви президентът.

"Притеснен съм, че някои български депутати, които обявиха, че България никога няма да се кара с ЕС и никога няма да се кара в Русия, като че ли още не са разбрали, че ние си имаме семейство и от 7 години сме член на Европейския съюз", категоричен бе държавният глава.

"Питам се, ако руското малцинство в Латвия, което е 25%, спретне два-три протеста, обадят се на Москва, оттам изпратят войски и анексират част от територията на Латвия, която е член на нашето семейство, тогава пак ли няма да се караме? Ще седим ли в ъгъла, поставени в собствения си исторически срам - да не защитаваме ценностите, законността и да се разхождаме с екселски таблици кой и колко, и защо, когато става въпрос за твоето семейство и твоите ценности", допълни още Плевнелиев.

Междувременно Би Би Си излъчи интервю с българския държавен глава Росен Плевнелиев за предаването "Хардтолк". Плевнелиев е разговарял с журналистката Зейнаб Бадауи по време на своето посещение във Великобритания.

В разговора с водещата родният президент говори предимно за отношенията между Запада и Русия и за мерките срещу Москва. Пред Би Би Си Плевнелиев заявява категорично:

"Крим е и ще бъде украинска земя. А Украйна е и ще бъде Европа". (Вижте цялото интервю на Зейнаб Бадауи с Росен Плевнелиев тук).

Борбата за надмощие в ЦИК

Относно скандала с Централна избирателна комисия (ЦИК) Плевнелиев заяви, че

категорично няма да промени указа си.

По-рано днес Сергей Станишев заяви по време на пресконференция, че "най-разумното е президентът да промени своя указ, да спази закона и на тази основа и политическите партии в парламента да изберат още един заместник-председател на ЦИК.

При назначаване на членовете на ЦИК държавният глава назначи по един член на ЦИК, номиниран от "Атака" и ДПС, петима, номинирани от Коалиция за България, и шестима, номинирани от ГЕРБ. В съответствие с Изборния кодекс двама от назначените членове на ЦИК са номинирани от партии и коалиции, които не са представени в НС, но имат представителство в Европейския парламент - един от НДСВ и един от Синята коалиция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ето срещу кои отбори ще се изправят волейболистите ни на Евро 2026

Ето срещу кои отбори ще се изправят волейболистите ни на Евро 2026

България Преди 54 минути

България ще приеме Европейско първенство по волейбол при мъжете за пети път

Кметът на Царево опроверга твърденията за отпуснати 43 млн. лв. за почистване на реки и дерета

Кметът на Царево опроверга твърденията за отпуснати 43 млн. лв. за почистване на реки и дерета

България Преди 2 часа

"Бяха отпуснати средства за възстановяване на мостове, но не и средства за почистване и корекция на коритото на река Черна, Нестинарка, дерето в Ахтопол, Лозенец, Арапя и други"

Свлачища, мълнии и наводнения в Непал, има десетки жертви

Свлачища, мълнии и наводнения в Непал, има десетки жертви

Свят Преди 3 часа

Най-тежки са последиците в планинския източен окръг Илам, където свлачища пометоха няколко села

<p>Няколко ислямски държави приветстваха мирния план на Тръмп за Газа, ето кои&nbsp;</p>

Ислямски държави: Планът на Тръмп е реален шанс за мир в Газа

Свят Преди 3 часа

Министрите призоваха за незабавно започване на преговори за изработване на механизми за прилагането на плана на Тръмп

<p>&quot;Поредният умишлен терор срещу цивилни в Украйна&quot;</p>

Зеленски: Русия атакува Украйна с над 50 ракети и близо 500 дрона

Свят Преди 3 часа

При руската атака тази нощ бяха убити най-малко петима души, сочат данни на украинските власти

<p>Мощна буря парализира части от Европа</p>

Мощна буря парализира части от Европа - предизвика прекъсвания на тока и повали дървета

Свят Преди 3 часа

Очаква се електроподаването да бъде възстановено постепенно

Мащабни шествия в Европа в подкрепа на Палестина

Мащабни шествия в Европа в подкрепа на Палестина

Свят Преди 3 часа

Според полицията около 70 000 души излязоха на улиците в Барселона в рамките на един от няколкото пропалестински протеста, които се проведоха в Испания

<p>Какво е състоянието на пострадалите при рали инцидента във Варна</p>

Д-р Юлиян Начев: Пострадалата жена при рали инцидента във Варна е в много тежко състояние

България Преди 4 часа

В болницата има пациенти със счупени долни крайници

<p>Нови подробности за състезанието във Варна, при което рали състезател се вряза в публиката</p>

Рали състезанието във Варна: Тази част, в която е станал инцидентът, е забранена за публика

България Преди 4 часа

“Пилотът е в добро състояние, но се е уплашил много”, съобщи Слави Славов, който е директор на състезанието Планинско изкачване „Аладжа манастир“ – Варна 2025

История на Великденския остров – от заселването до колапса

История на Великденския остров – от заселването до колапса

Любопитно Преди 4 часа

Преди приблизително 750 000 години три вулкана се слели, за да образуват Великденския остров, наричан още Рапа Нуи

Бедственото положение на територията на община Несебър остава в сила

Бедственото положение на територията на община Несебър остава в сила

България Преди 5 часа

Коритата на реките Бяла и Хаджийска са изцяло почистени, каза кметът Николай Димитров

Протестиращи в Грузия се опитаха да нахлуят в президентския дворец

Протестиращи в Грузия се опитаха да нахлуят в президентския дворец

Свят Преди 6 часа

"Никой няма да остане ненаказан", заяви грузинският премиер Иракли Кобахидзе

Кола се вряза в публиката на рали във Варна, има загинал и ранени

Кола се вряза в публиката на рали във Варна, има загинал и ранени

България Преди 6 часа

Един от състезателните автомобили е изпуснал завой

Военни със специализирана техника помагат за разчистването в района на "Елените"

Военни със специализирана техника помагат за разчистването в района на "Елените"

България Преди 6 часа

Личен състав от ВМС участва и в кризисния щаб, който действа в района на град Свети Влас