ГЕРБ провали заседанието на НС за изборния референдум
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС

П арламентът няма да заседава поради липса на кворум днес. 

При втория опит за започване на заседанието в пленарната зала се регистрираха 112 народни представители. 

Не присъстваха депутатите от ГЕРБ и „Атака“. 

Днес Народното събрание трябваше да дебатира по референдума за изборните правила, предложен от президента Росен Плевневлиев и подкрепен от ГЕРБ. Инициативен комитет събра 570 хиляди подписа в подкрепа на допитването. ГРАО обаче обяви над 100 хиляди от тях за невалидни

В края на месец май Миков отказа да включи обсъждането на референдума в програмата на НС, но след като лидерът на БСП Сергей Станишев се обяви в подкрепа на задължителното гласуване, отношението му към казуса се промени.

Следващото заседание на Народното събрание ще е утре от 9 ч. 

Доста странно е, че колегите от ГЕРБ, които искаха да се включи точката за референдума в дневния ред, провалиха заседанието, коментира Миков. 

Зам.-председателят на НС Алиосман Имамов каза, че заседание на НС ще има, но извънредно, най-вероятно другата седмица, за да се компенсира това, което днес ще се пропусне. 

Като точка първа в програмата за НС за петък – 13 юни, е определено гласуване на вот на недоверие към правителството на Пламен Орешарски.

Хората, които искаха референдум, не дойдоха да си го гласуват,

коментира пред журналисти депутатът от „Коалиция за България“ Антон Кутев по повод днешното провалено заседание на Народно събрание.

Парламентът трябваше да обсъжда днес две предложения за произвеждане на национален референдум по изборни въпроси - едното внесено от президента Росен Плевнелиев, а другото от инициативен комитет. 

Няма нищо общо със здравата политическа логика да искаш референдум, когато дойде време да бъде обсъждан и насрочен, теб да те няма, коментира Кутев. По думите му това означава или раздвоение на личността, или подла политическа спекулация. 

„Нямам представа докога ще работи това Народно събрание,

ние сме заявили позиция за възможно най-бързи избори, но нали, за да станат избори, трябва да се решат няколко ключови въпроса“, коментира още депутатът от левицата. 

„Дори за да разпуснеш нещо, трябва да има някаква политическа култура, която да го направи, другото е варварство“, добави Кутев. 

ГЕРБ не бламира инициативния комитет за референдум за изборните правила, но ще влезе в залата при ясни дата за предсрочен вот и закони, с които се синхронизира нашето право с това на ЕС –  така зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни пред журналисти в Народното събрание тактиката на групата в рамките на този Парламент. 

"На всички е ясно, че

този Парламент е изчерпал абсолютно всякакъв потенциал

за каквато и да е законодателна дейност, а кворумът трябва да се осигурява от управляващите“, повтори тезата на ГЕРБ Цветан Цветанов. 

На въпрос дали утре, когато трябва да бъде гласуван вотът на недоверие, поискан от тях заради фискалната политика, депутатите от опозицията ще са в залата, той отговори, че ГЕРБ всяка сутрин са в парламента в 9 ч. 

Според заместник-председателя на Народното събрание Мая Манолова ГЕРБ не искат произвеждане на референдум, а искат хаос, безредици, нестабилни институции

Нашият лидер каза, че е "за" задължителното гласуване, така че сме готови да подкрепим референдум по тази тема, заяви Манолова пред журналисти в Народното събрание.

Тя обаче не подкрепя идеята за дистанционно електронно гласуване, защото нямало смислени аргументи за гарантирането на свободното волеизявление на гражданите при гласуване от разстояние.

Според нея този тип гласуване създавал сериозни притеснения за тайната на вота. По думите й когато гражданинът не е в тъмната стаичка в избирателната секция, а е някъде другаде, много по-лесно ще се купуват гласове и ще се контролира вот, гласоподавателят може да бъде натискан и от брокери, и от работодатели. Според нея тези, които искат дистанционно електронно гласуване, искат да направят изборите пазар.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 1 час

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 2 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 4 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 4 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 5 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 5 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 6 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 6 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 6 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 7 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 7 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 8 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 8 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 8 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 8 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва