Борисов отрича роднинство с професор, избран за ректор на Медицинския университет
Източник: БГНЕС

С 235 гласа "за" беше избран нов ректор на Медицинския университет - проф. Виктор Златков, който е бивш шеф на "Майчин дом". По-рано от поста беше свалена проф. Вихра Миланова, като за отстраняването й гласуваха 263-ма.

Избора на проф. Златков премиерът Бойко Борисов определи като скандален и непрозрачен. Министър-председателят се разграничи от публикации, които го свързват с него. Според тях професорът е негов шурей - брат на бившата съпруга на Борисов. 

"Поради появилата се в медиите информация

за избирането на нов ректор на Медицинския университет в София, искам категорично да заявя, че нямам абсолютно никаква роднинска връзка с въпросния човек. Нещо повече, намирам избора му за скандален и непрозрачен. Който ме познава, знае добре, че от повече от 30 години не съм имал никакъв контакт с въпросната фамилия", написа във "Фейсбук" премиерът.

В общото събрание за избор на нов ректор участваха 320 души, а за да има кворум, бяха достатъчни 267. Охраната изгони директора на Александровска болница Костадин Ангелов още преди началото на заседанието. Журналисти не бяха допуснати. Заседанието на Общото събрание продължи близо 4 часа.

"Става въпрос за една вътрешна борба, в която МОН няма право по закон

да се намесва, но споровете ще продължат и това ще разтърси из основи авторитета на нашето най-старо и уважавано висше медицинско заведение". Това каза министърът на образованието Меглена Кунева по повод избирането на проф. Виктор Златков за ректор на Медицинския университет и отстраняването на досегашния ректор Вихра Миланова в предаването „Още от деня” по БНТ. „Това, което се случва в Медицинска академия, не е нормално, отблъскващо е. Това е най-старото ни и уважавано висше училище по медицина”, посочи тя.

Проф. Златков управлява "Майчин дом" в продължение на 7 години (в периода 2009 - 2016 г.), през които лечебното заведение не е натрупало просрочени задължения, отчита свършеното директорът в оставка, припомня Клуб Зет. За сметка на това през последните пет години "Майчин дом" е увеличил собствения си капитал от 5 730 370 лв. на 7 190 920 лева. Годишните приходи са средно 15 942 хил. лв., а разходите - около 17 877 хил. лв., което формира средна печалба от приблизително 450 хил. лв. годишно. По години единствено 2011-а е приключила със загуба от 125 хил. лв., което се дължи на неблагоприятно завършили съдебни дела за минал период от време с общ размер от 917 081 лв., част от които са изплатени, а други се плащат разсрочено и в момента, уточнява проф. Златков. 

Отделно в болницата са били инвестирани над 11,5 млн. лв., от които 7,7 млн. лв. са предоставени от Министерството на здравеопазването. Останалите са собствени средства, усвоени пари от еврофондовете, сътрудничества с Медицинския университет в София и външни дарения. 

Скандалите около Медицинския университет започнаха преди седмица,

когато бе публикуван одитният доклад на Министерството на образованието, който разкрива злоупотреби от страна на бившия вече ректор проф. Ваньо Митев. 
В доклада проф. Митев е упрекнат, че приема чуждестранни студенти без изпит по биология и химия, а само с матура. Установени са и сериозни разлики в заплатите - шофьорът на ректора получавал над 1800 лв., а заплатата на заместник-ректорите доста по-ниска. Скъпо излязла, според министерството, и колата за ректора - почти 180 хиляди лева. Командировките - също, но по думите на Митев си заслужавали - или за привличане на студенти, или за трупане на опит.

Разследват бивш ректор на Медицинския университет в София

Сезираха ДАНС заради Медицинския университет в София

Обвиненият в злоупотреба със служебно положение обаче заяви, че при напускането му в банковите сметки на учебното заведение е имало 100 млн. лв. „Персонална атака има срещу мене. Доста от високо трябва да е, за да стане това мълниеносно прокурорско разследване. Може и по-високо от министър да бъде”, заяви проф. Митев. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Българка е арестувана в сърцето на Виена, издирвана за десетки престъпления в Германия

Българка е арестувана в сърцето на Виена, издирвана за десетки престъпления в Германия

Свят Преди 22 минути

Охраната на магазин на улица „Грабен“ задържа жената, след като друга клиентка съобщи за кражба на чанта с голяма сума пари

.

9-те звезди от “Капките” заедно часове преди големия финал

Любопитно Преди 1 час

Всичките 9 участници от Сезона-Слънце влизат в специален епизод на “Капките Podcast” часове преди големия финал, за да разкажат за емоциите, приятелствата и моментите, които никога няма да забравят

<p>Академичен трус в Истанбул след указ на Ердоган</p>

"Билги" спира работа след указ на турския президент

Свят Преди 1 час

Вузът беше поставен под държавен контрол заради разследване за пране на пари

„Азбука на доброто“ в „Темата на NOVA”

„Азбука на доброто“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 1 час

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

НСО въвежда мерки за сигурност за честванията на 24 май в София

НСО въвежда мерки за сигурност за честванията на 24 май в София

България Преди 1 час

Достъпът до зоната около Националната библиотека ще става през два пункта за проверка, а полетите с дронове ще бъдат забранени

Smart Face отбеляза успешен старт по NOVA

Smart Face отбеляза успешен старт по NOVA

Любопитно Преди 2 часа

Премиерата на най-новия формат на медията е безапелационният избор на зрителите в активна възраст (18-59 г.) снощи

Мечка нападна и рани мъж в Румъния

Мечка нападна и рани мъж в Румъния

Свят Преди 2 часа

Няколко екипа на Спешна помощ са пристигнали на мястото на инцидента, а пострадалият е бил открит в съзнание, но с множество наранявания

<p>Ани Заркова: Ако съм на Радев, бих издала заповед хвалбите за абсолютната власт да спрат</p>

Журналистката Ани Заркова в „Телеграфно подкастът“: Ако съм на Радев, бих издала заповед хвалбите за абсолютната власт да спрат

България Преди 2 часа

Известната журналистка изрази тревога от риска новата власт да повтори старите модели на управление и олигархичният модел просто да смени лицата си

.

Кибератаките не подбират според размера на бизнеса. Всеки трябва да е подготвен

Любопитно Преди 2 часа

Росен Христов, старши мениджър "Корпоративни продажби“ във Vivacom

Иран: 35 кораба са преминали през Ормузкия проток през последните 24 часа

Иран: 35 кораба са преминали през Ормузкия проток през последните 24 часа

Свят Преди 2 часа

Иранските въоръжени сили казаха, цитирани от държавната телевизия, че става въпрос за петролни танкери и товарни кораби

Столичната полиция издирва 74-годишната Тоня Папукчиева - Бодурова

74-годишната Тоня Папукчиева - Бодурова изчезна край Панчарево, виждали ли сте я?

България Преди 2 часа

Хората, които разполагат с информация за изчезналата, могат да сигнализират на тел. 112, 029825310, 029827310 или в най-близкото поделение на МВР

КНСБ се обяви против намаляването на бюджетните разходи за заплати с 10%

КНСБ се обяви против намаляването на бюджетните разходи за заплати с 10%

България Преди 2 часа

Синдикатът изрази сериозни опасения пред финансовия министър Гълъб Донев за секторите със средни възнаграждения от 1000 евро и настоя за единен подход при доходите

<p>Фон дер Лайен ще приеме&nbsp;Радев в Брюксел, ето кога</p>

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен ще приеме министър-председателя Румен Радев в Брюксел следващата седмица

България Преди 2 часа

Това ще бъде първата среща на Фон дер Лайен с премиера Радев от неговото избиране за премиер

Полицията в Русе залови два пъти за 12 часа шофьор след употреба на наркотици

Полицията в Русе залови два пъти за 12 часа шофьор след употреба на наркотици

България Преди 3 часа

32-годишният мъж е хванат с положителни проби за бензодиазепин и амфетамин

„Събуди се“ празнува 24 май със специално издание

„Събуди се“ празнува 24 май със специално издание

Любопитно Преди 4 часа

Проследете удължения ефир на предаването тази неделя по NOVA – на живо от три локации