Предлагат нови зони за паркиране в София
Предлагат нови зони за паркиране в София   

Центърът за градска мобилност оповести параметрите на трите зони за паркиране в столицата, които работната група по проблема е разработила и предлага за обсъждане.

В централната "синя зона" ще попаднат улиците между булевардите "Христо Ботев", "Патриарх Евтимий", "Васил Левски" и "Сливница".

Според проекта на работната група там паркирането ще е най-скъпо и за най-много два часа.

Във втората "зелена зона" се предлага да влизат улиците и булевардите, заключени между булевардите "Пенчо Славейков", "Евлоги и Христо Георгиеви", "Ген. Данаил Николаев", улиците "Константин Стоилов", "Козлодуй", "Дунав", "Будапеща", "Веслец", Централна гара", бул. "Кн. Мария Луиза", ул. "Опълченска", бул. "Ген. Тотлебен".

Предложението е в тази зона паркирането да е за най-много три часа и на цена на час - по-ниска от тази на "синя зона".

В доклада се предлага приоритетно да се въвежда "жълта зона" в ж.к. "Яворов", в частта на ж.к. "Гео Милев" между бул. "Цариградско шосе" и бул. "Шипченски проход", както и в района между бул. "Цариградско шосе", бул. "М. Еминеску", бул. "Ситняково", бул. "Ген. Д. Николаев", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", в долната част на ж.к. "Лозенец", ж.к. "Иван Вазов", ж.к. "Кривата река", ж.к. "Сердика", ж.к. "Зона Б-5", ж.к. "Зона Б-19", ж.к. "Зона Б-18", ж.к. "Банишора".

Тази зона обхваща по-голяма част и от търговските центрове тип "мол", изградени в столицата, като по този начин се цели да се регулира паркирането около тях.

Цената на паркиране в "жълтата зона" трябва да е най-ниската в сравнение с другите две, а освен това времето за паркиране ще е до четири часа, предвижда проектът.

В предложението за "жълта зона" са включени още кв. "Изток", кв. "Гео Милев", кв. "Подуяне", ж.к. "Сухата река", ж.к. "Хаджи Димитър", ж.к. "Фондови жилища", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Гевгелийски", ж.к. "Илинден", ж.к. "Разсадника", ж.к. "Красна поляна - 3", ж.к. "Сердика", ж.к. "Лагера", ж.к. "Белите брези", ж.к. "Хиподрума", ж.к. "Стрелбище", ж.к. "Гоце Делчев", ж.к. "Лозенец", районът около Южния парк, част от кв. "Хладилника".

В тези райони "зоната" ще бъде въведена най-късно.

Паралелно с концепцията за паркиране се очаква да бъде внесено и предложението за увеличаване на цените за репатриране и за поставяне на скоби на нарушителите на кратковременното паркиране.

Според изчисленията на Центъра за градска мобилност реалната цена за репатриране на автомобил на наказателен паркинг е близо 76 лв., а сумата, която се събира от нарушителите в момента е 20 лв.

Разходите по поставянето на скоба на автомобил са близо 17 лв., а заплащаната сума в момента е по-малко от 10 лв.

Колкото до трайното паркиране по постоянен адрес, предлага се сумата да е еднаква за всички зони. Според Центъра за градска мобилност тя трябва да бъде между 170 и 200 лв. за година.

Сумата за служебен абонамент също ще се увеличи, а стойността й трябва да бъде предложена от администрацията и да бъде утвърдена от Столичния общински съвет.

Центърът за градска мобилност разработва нова система за заплащането на времето за кратковременно паркиране.

Идеята е чрез системите за интернет плащания желаещите да могат да преведат на сметката на центъра определена сума, като заявят регистрационните номера на автомобилите, които ще използват услугата.

Впоследствие при всяко паркиране в зоните от депозираната сума ще се отчислява времето за престой, като то ще се закръгля до половин час.

В момента това се прави с отпечатаните на хартия талони.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Саркофаг върху четири лъва: Тайната на костницата под Паметника на свободата

Саркофаг върху четири лъва: Тайната на костницата под Паметника на свободата

България Преди 1 час

Едно от най-сакралните места в Паметник на свободата е неговата крипта, където са положени тленните останки на над 300 воини, загинали в боевете на Шипка. Там е поставен мраморен саркофаг, легнал върху четири мраморни лъва

Магията на българската музика завладя сцената на “Като две капки вода”

Магията на българската музика завладя сцената на “Като две капки вода”

Любопитно Преди 4 часа

Иво Димчев трогна всички в образа на Емил Димитров и завоюва втора поредна победа

Странен обрив се забелязва по врата на американския президент Доналд Тръмп

Какво е това? Странен обрив по врата на Тръмп разтревожи САЩ

Свят Преди 4 часа

В изявление личният лекар на Тръмп заяви, че обривът е причинен от крем, който президентът е използвал като „превантивно кожно лечение“. Не се уточнява какъв е кремът или защо Тръмп се е нуждаел от кожното лечение

Ормузкият проток

Иран: Ормузкият проток е затворен! Ще запалим всеки кораб

Свят Преди 5 часа

През протока преминава около една пета от ежедневните доставки на петрол в света

Мелания Тръмп председателства Съвета за сигурност в ООН

Мелания Тръмп влезе в историята: Първата дама, която оглави Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Нейните изказвания бяха съсредоточени върху ролята на образованието за деца за „напредъка на толерантността и световния мир“

Иран удари американски посолства в Близкия изток

Иран удари американски посолства в Близкия изток

Свят Преди 6 часа

Министерството на отбраната на Саудитска Арабия потвърди атаката, заявявайки, че е причинила „ограничен пожар и незначителни материални щети“