ЕК продължава мониторинга и не налага предпазна клауза
ЕК продължава мониторинга и не налага предпазна клауза   
Източник: Архив
Ео опейската комисия продължава мониторинга върху България и Румъния в правосъдието и вътрешните работи и не налага предпазна клауза на двете страни.

Това стана известно, след като днес бяха разгласени редовните доклади за България и Румъния, подготвени в изпълнение на наложения от Европейската комисия механизъм за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешните работи. (пълният текст на доклада на europe.bg)

Следващото лято ще бъдат подготвени и представени нови доклади по механизма за сътрудничество, заяви ръководителят на Групата говорители на Европейската комисия Йоханес Лайтенбергер, който разгласи съдържанието на докладите.

Документите бяха изготвени от експерти в службата на генералния секретар на Европейската комисия, на зам.-председателя на комисията Жак Баро, отговарящ за правосъдието, свободата и сигурността. Съдействие е оказала и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

В доклада за България се посочва, че

корупцията по високите места и организираната престъпност

са особено сериозен проблем пред страната ни.

Отбелязва се също, че убийствата на обществени места в България продължават, че известни престъпници или не са съдени, или получават леки присъди, или намират начини въобще да не стигнат до затвора.

Други критики са свързани с реформата в съдебната система, с Наказателния кодекс и с Наказателно-процесуалния кодекс. На критика е подложен и Висшият съдебен съвет заради кадровата му политика. Настоява се българските съдилища да публикуват решенията си в интернет.

Предлага се на Комисията за изземване на незаконно придобити доходи и имущества да бъдат дадени повече правомощия, да се разследва и наказва последователно прането на пари, да се засили борбата с корупцията в областта на здравеопазването и образованието.

Посочени са и някои постигнати резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Изтъква се също промяната към по-открит и честен подход от страна на българските власти през последната година.

В заключение се казва: "На техническо равнище са били предприети някои действия в отговор на препоръките, направени в доклада на Комисията от юли 2008 г. Даден бе тласък и първите резултати от него вече са налице. Нужни са обаче по-съществени резултати в разследването, съдебното преследване и произнасянето на присъди по дела за корупция по високите етажи и дела, свързани с организираната престъпност, за да се постигне трайна промяна в България.

Все още не е започнала задълбочена реформа на съдебната власт. За тази цел е необходим дългосрочен и категоричен политически ангажимент. Според Комисията механизмът действа като средство за подпомагане, което е необходимо да бъде запазено, докато тези реформи бъдат постигнати.

Затова Комисията ще направи оценка на по-нататъшния напредък през лятото на 2010 г".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 4 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 6 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 6 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 8 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 10 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 10 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 10 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 10 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“