П рез 1988 г. Тодор Живков вече искал не просто реформа на социализма, а смяна на системата, твърди сегашният министър на икономиката на Бавария Фридрих-Вилхелм Ротенпилер, придружавал навремето Щраус в България.

Министърът на икономиката на Бавария Фридрих-Вилхелм Ротенпилер е бил в делегацията на тогавашния баварски лидер Франц-Йозеф Щраус, посетил за пореден път България в късното лято на 1988 г., само седмица преди смъртта си.

На какво се дължат специалните връзки между Бавария и тогавашна комунистическа България?

"Поради географското си положение Бавария по традиция винаги е поддържала много добри отношения със средно- и югоизточноевропейските държави. В този смисъл и България десетилетия наред е наш много добър партньор.

Франц-Йозеф Щраус много се интересуваше от политическата проблематика на конфликта Запад-Изток по време на тогавашната Студена война. Той много искаше да се преодолее този конфликт, да се преодолее и разделението на Европа като резултат от този конфликт.

В интерес на истината тъкмо в това отношение

България беше важен събеседник,

разказва министърът на икономиката на Бавария Фридрих-Вилхелм Ротенпилер.

Неговият тогавашен шеф Франц-Йозеф Щраус, една от най-ярките фигури в западногерманската политика, поддържа добри лични контакти с българския лидер Живков и също особено залага на икономическите връзки.

"Още тогава съществуваха икономически връзки, макар и в скромен обем. За Щраус икономическите и политическите отношения не бяха в противоречие, той гледаше на икономиката като средство за придвижване напред в политиката. По онова време България беше ключова страна за отношенията на Бавария с югоизточноевропейското пространство."

И все пак, разговорите са между държавен глава на комунистическа страна, която се смята за най-верния съюзник на СССР, и един западен политик, когото московската пропаганда обявява за опасен ястреб. Попитахме министър Ротенпилер за тона на тези разговори.

Щраус: "Комунизмът не подлежи на реформиране"

"Много вежливи бяха тези отношения, макар че Щраус винаги ясно и недвусмислено изказваше мнението си за комунистическата система по принцип и за комунистическата система под ръководството на Живков в България - в частност.

Нека го кажа пак: по-недвусмислено не можеше. В последния им разговор към края на лятото 1988 година, малко преди смъртта си, Щраус каза на Живков право в очите, че комунизмът не подлежи на реформиране, че само смяна на системата може да отвори нови пътища към бъдещето.

За огромна наша изненада Живков не отхвърли тази критика, а каза, че наистина трябва да се поеме по нови пътища. Върхът на всичко беше, когато Тодор Живков попита Франц-Йозеф Щраус: "Какво трябва да направи моята страна, за да влезе в ЕС?" През 1988 година това беше направо революционен въпрос в устата на един лидер от Източния блок.

Щраус първоначално помисли, че има грешка в превода и попита: "Имате предвид по-тясно сътрудничество, така ли?" Тодор Живков ясно му отговори:

"Моята страна трябва да стане член на ЕС"

По онова време, още преди политическите сътресения и промените в Германия и в цяла Средна Европа това си беше направо революционно изявление.

След това двамата започнаха да размишляват над немислимото: как може да изглежда пътят на една комунистическа страна, напускаща комунизма и отправяща се към ЕС. Но от тези размишления не последва никакъв политически резултат, защото седмица по-късно Щраус почина."

По онова време в СССР е в ход перестройката, докато Живков се "снишава". Какво са очаквали политици като Щраус от българския лидер? Дали са били подготвени за някакъв рязък политически обрат? Фридрих-Вилхелм Ротенпилер си спомня:

"Това изречение на Тодор Живков ни изненада. За нас то беше изненадващо, не зная дали други са били по-добре информирани от нас. Анализът, че с икономическата система на комунизма не може да се върви към бъдещето ? той за нас беше очевиден. Голямата изненада за нас обаче беше фактът, че комунистически лидер е готов да върви към смяна на системата."

В края на разговора попитахме министъра дали знае подробности за кредитите, които през 80-те години България получи от ФРГ и за предполагаемото участие на неговия тогавашен шеф Франц-Йозеф Щраус в договарянето им. Отговорът беше лаконичен:

"По въпроса не мога нищо да кажа."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

Задържаха близо 48 кг кокаин за 4.4 млн. евро на "Капитан Андреево"

България Преди 16 минути

Камионът пътува от Белгия през България за Турция

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

UDIH демонстрира реални AI решения за комуналния сектор в партньорство с Фондация Konrad Adenauer, BESCO и Института за икономическа политика

Любопитно Преди 20 минути

По време на панела участниците демонстрираха в реално време създаването на работеща платформа за подаване на сигнали от граждани

<p>Беларус започна&nbsp;учения за използване на ядрено оръжие</p>

Беларус започна учения за използване на ядрено оръжие с участието на Русия

Свят Преди 55 минути

В маневрите участват ракетните войски и военната авиация

Прокуратурата разследва пенсионер, стрелял по деца от терасата си във Велико Търново

Прокуратурата разследва пенсионер, стрелял по деца от терасата си във Велико Търново

България Преди 1 час

Две деца са с леки наранявания, назначена е психиатрична експертиза

Мисия „Евровизия“: Готова ли е България за домакинството през 2027 г.?

Мисия „Евровизия“: Готова ли е България за домакинството през 2027 г.?

България Преди 1 час

Зали, хотели, милиони евро бюджет и „Евровизионни селища“ – какво всъщност означава за страната ни да бъде домакин на най-голямото шоу в света

Румен Радев назначи четирима нови заместник-министри в кабинета

Румен Радев назначи четирима нови заместник-министри в кабинета

България Преди 1 час

Промените засягат транспортното, регионалното, социалното и външното министерство

Доналд Тръмп

Тръмп „взриви“ мрежите с фалшива снимка на арестувано извънземно

Свят Преди 1 час

Президентът пусна кадри от изкуствен интелект веднага след като Пентагонът разсекрети досиетата за НЛО. Потребителите се питат дали това е истинско разкритие, или просто най-големият трол в историята

Сърцераздирателен момент на "Евровизия": Певецът Сам Батъл бил оставен сам на британското сепаре

Сърцераздирателен момент на "Евровизия": Певецът Сам Батъл бил оставен сам на британското сепаре

Свят Преди 1 час

Британският участник в "Евровизия" бе забелязан да седи сам в огромната арена във Виена, което предизвика вълна от реакции и въпроси защо останалата част от британската делегация не е с него

Новата супердвойка: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият

Новата супердвойка: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият

Любопитно Преди 1 час

Романтичен следобед със сърф в Малибу и първата им обща снимка в социалните мрежи изкараха наяве дълго пазената тайна. Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият от обективите, а медиите говорят за новата гореща двойка

Победителят на Евровизия 2026 DARA

Тайната на „Евровизия“: Глобални продуцентски картели и лагери за хитове диктуват победителите

Любопитно Преди 1 час

Зад блясъка, конфетите и триминутните изпълнения на сцената се крие една от най-строго пазените и печеливши тайни на модерната музикална индустрия – международните фабрики за хитове

Казусът „Израел срещу Русия“: „Евровизия" е изправена пред трудни въпроси относно участието на страните

Казусът „Израел срещу Русия“: „Евровизия" е изправена пред трудни въпроси относно участието на страните

Свят Преди 1 час

Разследване на „Ню Йорк Таймс“ разкри кампания на Израел за узурпиране на вота, докато EBU се оправдава пред обществените медии защо е изгонил Русия, но не и Тел Авив

Неловкият селфи момент на Илон Мъск с китайски милиардер в Пекин

Неловкият селфи момент на Илон Мъск с китайски милиардер в Пекин

Свят Преди 2 часа

Няколко секунди неловкост между Илон Мъск и Лей Дзюн, основател на технологичния гигант Xiaomi, взривиха социалните мрежи в Китай. Потребителите съзряха лична драма и ожесточено съперничество зад кадрите от държавния банкет в Пекин

Руски дрон удари китайски кораб в Черно море

Руски дрон удари китайски кораб в Черно море

Свят Преди 2 часа

Плавателният съд е превозвал товар за пристанище в Украйна

Мъж е задържан за палеж на пет автомобила и валяк в Белослав

Мъж е задържан за палеж на пет автомобила и валяк в Белослав

България Преди 2 часа

Полицията във Варна разследва умишлен пожар с тежки щети Белослав

<p>DARA:&nbsp;Няма магия - има по 9 часа работа на ден и никаква омраза</p>

DARA след историческия триумф на „Евровизия“: Няма магия – има по 9 часа работа на ден и никаква омраза

България Преди 2 часа

Тя сподели, че ако не е бил съпругът ѝ, е нямало да участва в конкурса

Пищна сватба: 16-годишната дъщеря на Тайсън Фюри се омъжи в рокля с 15-метров шлейф

Пищна сватба: 16-годишната дъщеря на Тайсън Фюри се омъжи в рокля с 15-метров шлейф

Любопитно Преди 2 часа

Най-голямата дъщеря на боксовата легенда Тайсън Фюри, Венецуела, каза „Да“ на годеника си Ноа Прайс. Пищната церемония на остров Ман събра куп знаменитости, 18 шаферки, екип на Netflix и завърши с екстравагантно парти въпреки дъждовното време