Р уският президент Дмитрий Медведев съобщи, че Москва признава независимостта на двете грузински сепаратистки области Абхазия и Южна Осетия, предадоха световните агенции.

"Подписах указите, с които Русия признава независимостта на Южна Осетия и Абхазия.

Русия призовава другите държави да последват примера й

Това не е лек избор, но е единствената възможност да се защити животът на хората", заяви Медведев в обръщение по руската телевизия.

Президентът направи изказването си след заседание на руския Съвет за сигурност в черноморската резиденция в Сочи. На него бе разгледана декларацията на двете камари на руския парламент, в която се призовава Медведев да признае двете грузински сепаратистки области.

На заседанието присъстваше и предшественикът на Медведев и сегашен премиер Владимир Путин.

Абхазия и Южна Осетия са международно признати като части от територията на Грузия.

Президентът припомни, че Москва е "проявила сдържаност и търпение", предаде ИТАР-ТАСС.

"Ние нееднократно призовавахме да се върнем на масата за преговори и не променихме позицията си дори след едностранното провъзгласяване на независимостта на Косово.

Но нашите настойчиви предложения към грузинската страна да се сключи с Абхазия и Южна Осетия споразумение за неизползване на сила останаха без отговор.

За жалост те бяха пренебрегнати и в НАТО, а даже и в ООН. Сега е ясно, че мирното решение на конфликта не е влизало в плановете на Тбилиси. Грузинското ръководство методично се готвеше за война, а политическата и материалната подкрепа от външни покровители само подсилваше усещането за безнаказаност", заяви Медведев.

Русия не се страхува от нищо, в това число от перспективите за нова Студена война със Запада,

каза още руският президент.

Ние обаче не искаме да се стига до Студена война и в тази ситуация всичко ще зависи от позицията на нашите партньори от международната общност и на нашите партньори на Запад, допълни Медведев, цитиран от Асошиейтед прес и Франс прес.

Ако те искат да запазят добрите отношения на Русия със Запада, те ще разберат какво е мотивирало решението ни да признаем независимостта на Абхазия и Южна Осетия, заяви руският държавен глава.

По повод критиките, че признавайки независимостта на двете грузински сепаратистки републики Москва не изпълнява ангажиментите по плана за мир в Грузия, договорен с френското посредничество, Медведев каза, че страната му е изпълнила всички свои задължения, произтичащи от шестте точки на плана, предаде ИТАР-ТАСС.

Признаването на Южна Осетия и Абхазия за независими държави е

равносилно на анексиране на грузинска територия от страна на Русия,

заяви заместник-външният министър на Грузия Гига Бокерия като реакция на подписаните от Медведев укази, предаде Ройтерс.

Това е неприкрито анексиране на тези територии, подчерта Бокерия.

Признаването на Абхазия и Южна Осетия от Москва няма "никаква юридическа стойност" и ще има "тежки политически последици" за Русия. Това заяви секретарят на грузинския Съвет за национална сигурност Александър Ломая, цитиран от Франс прес.

Решението на руския президент е отговор на политическите спекулации, че Русия се стреми към придобиване на нови територии, заяви постоянният представител на Русия в НАТО Дмитрий Рогозин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Признаването на независимостта представлява отказ на Русия да анексира Южна Осетия и Абхазия, подчерта той.

На пресконференция в Москва Рогозин обяви, че

Русия смята да отложи посещенията на висши представители на НАТО,

както и съвместните военни учения с алианса.

Планираното посещение на генералния секретар на Северноатлантическия съюз Яп де Хоп Схефер също ще бъде отложено, добави Рогозин.

Руският представител каза също, че е уместно да се прекрати поне за шест месеца всякакво сътрудничество с НАТО в областта на мироопазването, но добави, че засега Русия ще продължи да си сътрудничи с алианса в Афганистан.

В момента страните от НАТО ползват въздушен коридор за презареждане над руската територия. Сътрудничеството на това ниво обаче ще продължи да бъде държано под наблюдение.

В интервю за РБК Рогозин каза, че политическата атмосфера в Европа в момента напомня на

напрежението, което е съществувало в навечерието на Първата световна война

По думите му грузинският президент Михаил Саакашвили е потенциален катализатор за конфликта и заяви, че Русия и Западът трябва да поставят отношенията си на по-прагматична база.

"Сегашната атмосфера ми напомня положението в Европа през 1914 г..., когато заради един терорист, водещите световни сили започнаха въоръжени действия. Надявам се, че Михаил Саакашвили няма да влезе в историята като новия Гаврило Принцип", казва Рогозин.

"Силна Русия плаши американците и техните клиенти. Слаба Русия също ги плаши. Логичното заключение е, че ще бъде по-добре изобщо да няма Русия", коментира още Рогозин.

"Доброто представяне на нашата армия в Осетия вече впечатли нашите партньори. Ние трябва да направим всичко възможно да запазим това впечатление и да прекратим веднъж завинаги всяко желание на нашите партньори да разрешават проблемите със сила", каза още той.

Лидерите на Абхазия и Южна Осетия изразиха задоволство от решението на Русия да признае независимостта им и

определиха тази стъпка като историческа,

съобщи агенция Интерфакс.

"Това е исторически ден за нашия народ. Благодарен съм на руските държавници и на руския народ за тази голяма стъпка да признаят независимостта на Абхазия", заяви президентът на сепаратистката република Сергей Багапш.

Лидерът на Южна Осетия Едуард Кокойти допълни: "Това е голям ден в историята на нашата страна и нашия народ. Русия ни спаси от геноцид и ни позволи да се развиваме и да живеем в нашата земя".

Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер отхвърли днешното решение на Русия да признае независимост на отцепилите се Южна Осетия и Абхазия, предаде Ройтерс.

Това е пряко нарушение на редица резолюции на Съвета за сигурност

на ООН за териториалната цялост на Грузия - резолюции, одобрени и от Русия, се казва в декларация, прочетена от говорителка на Схефер.

"Действията на Русия през последните седмици поставят под въпрос ангажимента й да зачита мира и сигурността в Кавказ. НАТО твърдо подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Грузия и настоява Русия също да спазва тези принципи", се казва в декларацията, цитирана от Ройтерс.

ЕС продължава да подкрепя териториалната цялост на Грузия,

заяви Кристина Галах, говорителката на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана.

По думите й ще е необходимо да се оцени ситуацията в пълния й обем. Това ще стане другата седмица, когато в Брюксел ще се състои извънредна среща на върха на ЕС, уточни тя.

Държавният секретар на САЩ

Кондолиза Райс нарече "достойно за съжаление" решението на Русия

да признае грузинските сепаратистки области.

На пресконференция в Рамала, на Западния бряг на река Йордан, където е на посещение, Райс каза, че САЩ ще продължат да гледат на Абхазия и на Южна Осетия като на част от международно признатите граници на Грузия.

Американският държавен секретар предупреди, че САЩ ще използват правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, за да блокират всеки опит на Русия да промени статута на Абхазия и Южна Осетия.

Райс заяви още, че руският президент Дмитрий Медведев не е изпълнил поетите от Русия ангажименти при подписването на споразумението на Москва с Тбилиси за прекратяване на огъня.

Също като "достойно за съжаление" бе окачествено руското решение и от страна на Франция.

Припомняме, че държим на своята позиция в подкрепа на териториалната цялост на Грузия, подчерта на брифинг говорителят на дипломатическото ведомство на Франция Ерик Шевалие.

Германският канцлер Ангела Меркел потвърди

правото на Грузия да запази териториалната си цялост

- малко преди руският президент Дмитрий Медведев да съобщи, че Москва признава независимостта на двете грузински сепаратистки републики, предаде АФП.

Смятаме, че признаването на Южна Осетия и Абхазия е в разрез с международното право, подчерта Меркел на пресконференция в Талин. Тя добави, че принципът за териториалната цялост е един от стълбовете на международните отношения и ЕС ще се придържа към него.

Британското правителство отхвърли категорично

признаването от Русия на независимостта на Абхазия и Южна Осетия и потвърди суверенитета на Грузия върху двете сепаратистки области.

Това противоречи на задълженията на Русия, поети многократно в резолюции на Съвета за сигурност, и така по никакъв начин не се подобряват перспективите за мир в Кавказ, изтъкна говорител на британското външно министерство.

Ние заставаме зад целостта на Грузия, много сме разтревожени,

заяви говорителят на нашето МВнР Димитър Цанчев.

България потвърждава подкрепата си за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Грузия в нейните международно признати граници, се казва в официално разпространеното изявление на говорителя на външното ведомство.

"Тази позиция бе нееднократно заявявана от заместник-министър председателя и министър на външните работи Ивайло Калфин. Тя бе споделена и от всички страни членки на НАТО и ЕС, които призоваха Русия незабавно да изтегли войските си от територията на Грузия и се ангажираха да окажат хуманитарна и друга помощ на населението", добавят от МВнР.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 48 минути

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

Протест срещу Сарафов пред Съдебната палата в София

България Преди 1 час

Акцията е в подкрепа на искането на служебния правосъден министър Янкулов

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 2 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 2 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 3 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 3 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 3 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 4 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 4 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 4 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 4 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Любопитно Преди 4 часа

Учени доказаха, че мистериозната козметична процедура е била символ на красота във Виетнам още преди 2000 години

Интензивен, пулсиращ и безкомпромисен: Benjiiiiiiiiiiiiii и Eva Lea с новия хит "Low"

Интензивен, пулсиращ и безкомпромисен: Benjiiiiiiiiiiiiii и Eva Lea с новия хит "Low"

Любопитно Преди 4 часа

"Low" притежава онази рядка комбинация от силна продукция, ясна концепция и естествена химия между изпълнителите, която кара слушателя да натисне бутона Replay

A$AP Rocky изненада Риана с незабравимо парти за 38-ия ѝ рожден ден

A$AP Rocky изненада Риана с незабравимо парти за 38-ия ѝ рожден ден

Любопитно Преди 5 часа

A$AP Rocky организира грандиозно парти изненада за 38-ия рожден ден на Риана в Giorgio Baldi, а влиятелната двойка продължава да гради щастливо семейство с трите си деца

<p>Кокаин и злато, удар за над 1,4 млн. евро на &quot;Капитан Андреево&quot;</p>

Откриха кокаин и злато за над 1,4 млн. евро на "Капитан Андреево"

България Преди 5 часа

Наркотикът, златните отливки, шофьорът и превозното средство, послужило за извършване на престъплението, са задържани