Дават 25 млн. долара за главата на Башар Асад
Башар Асад   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Свободната сирийска армия определи награда от 25 млн. долара за главата на сирийския президент Башар Асад.

В изявление пред Анадолската агенция опозиционният командир Ахмед Хиджази каза, че сумата ще бъде осигурена и изплатена от сирийски бизнесмени, които поддържали финансово сирийската свободна армия в Сирия и в чужбина.

С обявената награда се цели да бъдат провокирани

хората от обкръжението на Асад да го предадат.

Струва си да бъдат дадени 25 млн. долара, че и повече за Башар Асад, независимо дали ще бъде предаден жив или мъртъв, но ние успяхме да съберем толкова, каза Хиджази.

Според телевизия "Ал Арабия" сестрата на Асад – Бушра, е напуснала Сирия заедно с децата си. По данни на медията 51-годишната Бушра Асад се намира в Дубай - най-големия град на Обединените арабски емирства.

Съпругът й Асеф Шаукат, който бе зам.-министър на отбраната, отговарящ за сигурността, загина на 18 юли в Дамаск при атентата в сградата на службата за сигурност, извършен от бойци на Свободната сирийска армия.

Междувременно

броят на сирийските бежанци в лагерите в Турция надхвърли 83 хил.

души, съобщи турската Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации, цитирана от ИТАР-ТАСС.

Те са настанени в лагери в шест окръга в страната (Хатай, Газиантеп, Килис, Шанлъурфа, Кахраманмараш и Османие) в палатки и фургони, получават топла храна по три пъти на ден и могат да посещават училища, джамии, търговски и медицински центрове. В лагерите работят полицейски служители, изградени са детски площадки, се казва в съобщение на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации.

От началото на конфликта в Сирия през пролетта миналата година на турска територия са преминали близо 123 хил. сирийци, но 38,8 хил. от тях са се върнали в родината си.

Напрежението в страната обаче се прехвърли и по границите.

Части на сирийската армия и сирийски бунтовници влязоха в

сблъсъци в района на ГКПП Тел Абяд на границата с Турция.

Няколко къщи в град Акчакале (окръг Шанлъурфа) от турската страна на границата бяха улучени от заблудени куршуми, а трима души бяха ранени, предаде Ройтерс, като се позовава на турски представител.

Източникът е посочил, че бунтовниците се опитват да поемат под контрол граничния пункт Тел Абяд.

Звук от картечници и снаряди се чуваше от турската страна на граница. От кметството в град Акчакале призоваваха по високоговорители гражданите да стоят далече от границата, съобщи АФП, като се позовава на Анадолската агенция.

Сирийските бунтовници контролират от края на юли най-малко три от общо седем сирийски гранични пункта с Турция - Баб ал-Хауа, Ал Салама и Ярабулус, които представляват основните пунктове за преминаване между двете страни, отбелязва АФП.

Боеве имаше и на ливанско-сирийската граница.

В района на град Арсал ливански войници влязоха в бой със сирийски бунтовици, съобщи ливанската телевизия Ел Би Си, цитирана от ИТАР-ТАСС. По данни на телевизията бунтовниците наброяват около 150 души.

Вчера в тази планинска местност сирийски хеликоптери бомбардираха лагер на въоръжената опозиция на ливанска територия, разположен на 500 км от границата със Сирия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е във Вашингтон за преговори с Тръмп

Зеленски е във Вашингтон за преговори с Тръмп

Свят Преди 8 минути

Двамата лидери ще обсъдят доставките на ракети „Томахоук“

Кои са най-умните нации в света?

Кои са най-умните нации в света?

Любопитно Преди 1 час

Класацията показва как различните страни развиват уменията за мислене на своите граждани и използват знанието, за да стимулират икономическото и социалното си развитие

Москва: Почваме подготовка за среща на Путин и Тръмп

Москва: Почваме подготовка за среща на Путин и Тръмп

Свят Преди 9 часа

Ушаков: Владимир Путин повтори позицията си, че ракетите „Томахоук“ няма да променят ситуацията на бойното поле

Тръмп заплаши да избие "Хамас"

Тръмп заплаши да избие "Хамас"

Свят Преди 9 часа

Командващият Централното командване на САЩ адмирал Брад Купър също призова "Хамас" да спрат екзекуциите в Газа

ЕК обяви план за укрепване на европейската отбрана

ЕК обяви план за укрепване на европейската отбрана

Свят Преди 10 часа

ЕК: Русия представлява трайна заплаха в обозримо бъдеще

ФСБ: Опит за преврат в Русия

ФСБ: Опит за преврат в Русия

Свят Преди 10 часа

ФСБ образува наказателно дело срещу участниците в Антивоенния комитет на Русия

Франция арестува четирима заподозрени в заговор срещу руски дисидент

Франция арестува четирима заподозрени в заговор срещу руски дисидент

Свят Преди 10 часа

Френските прокурори отказаха да идентифицират руския дисидент

Автоморга се запали в Сливен

Автоморга се запали в Сливен

България Преди 11 часа

Седем противопожарни автомобили гасят огъня

Номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 12 часа

Новина за нов съквартирант ще шокира участниците

Кола помете мъж и малко дете на пешеходна пътека в Пловдив

Кола помете мъж и малко дете на пешеходна пътека в Пловдив

България Преди 12 часа

Лекият автомобил е бил управляван от 44-годишна жена

Тръмп говори с Путин, ще се срещнат в Будапеща

Тръмп говори с Путин, ще се срещнат в Будапеща

Свят Преди 13 часа

Зеленски ще се срещне утре с Тръмп

Израел върна телата на 30 палестинци в Газа

Израел върна телата на 30 палестинци в Газа

Свят Преди 13 часа

Късно снощи "Хамас" предаде още две тела на Израел

Пускат под гаранция обвиняем за цигарената фабрика край Момково

Пускат под гаранция обвиняем за цигарената фабрика край Момково

България Преди 13 часа

Стойчо Захариев Иванов е с повдигнато обвинение, заедно с още четирима души, за държане на акцизни стоки в големи размери

Русия изпрати военноморски сили в Южнокитайско море

Русия изпрати военноморски сили в Южнокитайско море

Свят Преди 14 часа

Ходът идва на фона на напрежението между Китай, САЩ и съюзниците им в региона