Цачева: Парламентът ще бъде разпуснат вероятно на 14 или 15 март
Цачева: Парламентът ще бъде разпуснат вероятно на 14 или 15 март   
Източник: БГНЕС

Председателят на 41-вото Народно събрание Цецка Цачева коментира, че е осъзнала, че балансът между финансовата дисциплина и политиката за създаване на работни места е нарушен, когато хората излезли на протест срещу монополите и високите сметки за ток.

В интервю по БНР тя подчерта, че в последните дни от работата на парламента е важно да се свършат неотложните задачи, свързани със законодателната дейност.

Недовършени обаче ще останат законопроектите за водите, за службите, за предучилищното и училищното възпитание.

Липсата на време и липсата на доверие в този парламент са причините, според Цецка Цачева, които няма да позволят приемане на исканите от протестиращите промени в Изборния кодекс.

Тя прогнозира, че разпускането на парламента ще е вероятно на 14-и или 15-и март, което става, според Конституцията, с указ на очаквания утре служебен кабинет.

Цецка Цачева смята, че еврокомисар Кристалина Георгиева допуска възможността страната ни да вземе заем, с който да се повишат доходите,

но не от служебното правителство,

а от правителството, съставено след предстоящите парламентарни избори.

Тя очаква служебният кабинет да успокои гражданите и да следи за точното изпълнение на бюджета, както и да подготви и да проведе избори, които да не бъдат оспорвани.

По време на мандата си 41-то Народно събрание е приело 554 закона,

568 решения и 12 обръщения и декларации. Това сочи справка за периода от 14 юли 2009 г. до 11 март 2013 г., подготвена от парламентарния пресцентър и правна дирекция на Народното събрание.

Парламентът е имал 487 пленарни заседания, като 35 от тях са били извънредни. В 41-то Народно събрание са постъпили общо 940 законопроекта, като 515 от тях са внесени от Министерски съвет. От 14 юли 2009 г. до 11 март 2013 г. са били внесени 678 проекторешения, от които 589 от народни представители, както и 35 проекта за обръщения и декларации.

В 41-то Народно събрание са зададени 4020 въпроса и са отправени 685 питания.

Парламентарен контрол е провеждан в 145 пленарни заседания. Използваното парламентарно време за осъществяването на контролната функция на Народното събрание е 493 часа и 40 мин. По време на мандата са използвани пет форми на парламентарен контрол - въпроси и питания, разисквания по питания, вот на недоверие, вот на доверие, изслушвания.

За периода са проведени 14 разисквания по питания, отхвърлени са 4 вота на недоверие и е гласуван един вот на доверие, проведени са 8 изслушвания и са раздадени 98 доклада от изслушвания в комисии. От зададените въпроси 1901 са били с писмен отговор, а 2119 - с устен. При питанията 619 са били с устен отговор, а 66 с писмен. Отговорено е на 3496 въпроса и на 496 питания, а 148 въпроса и 26 питания са оттеглени.

По време на мандата на 41-то Народно събрание от ПГ на ПП ГЕРБ са отправили 170 въпроса и 48 питания, от ПГ на Коалиция за България - 2216 въпроса и 422 питания, от ПГ на ДПС - 150 въпроса и 30 питания. От ПГ "Синята коалиция" са задали 803 въпроса и са отправили 57 питания, от ПГ на партия АТАКА - 437 въпроса и 52 питания, от ПГ на РЗС - 22 въпроса и 5 питания и от независимите народни представители - 186 въпроса и 72 питания.

По брой на отговорените въпроси и питания министрите се подреждат така: министрите на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев и Лиляна Павлова - 517; министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов - 491; министрите на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и Делян Добрев - 390; министрите на здравеопазването Божидар Нанев, Анна - Мария Борисова, Стефан Константинов и Десислава Атанасова - 389; вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков - 379; вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов - 315; министърът на околната среда и водите Нона Караджова - 239.

По брой зададени въпроси и питания първите тринадесет народни представители се подреждат така: Димчо Михалевски - 356; Иван Николаев Иванов - 314; Мая Манолова - 216; Корнелия Нинова - 216; Ваньо Шарков - 190; Антон Кутев - 159; Михаил Миков - 141; Пенко Атанасов - 137; Лъчезар Тошев - 132; Яне Янев - 130; Петър Курумбашев - 125; Ангел Найденов - 110; Димитър Горов - 103.

По време на мандата на 41-то Народно събрание

бяха отхвърлени 4 вота на недоверие и гласуван един вот на доверие.

На 1 октомври 2010 г. 76 народни представители от ПГ на КБ и ДПС внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов "заради провала на политиката му в сферата на здравеопазването". На 8 октомври 2010 г. "за" вота гласуваха 70 депутати, 144 бяха "против" вота и подкрепиха кабинета, един депутат се въздържа.

На 10 юни 2011 г. 68 народни представители от ПГ на Коалиция за България и ДПС внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов "заради провала на антикризисната политика на правителството и тежките последици за хората". На 17 юни 2011 г. вотът беше отхвърлен, като за вота гласуваха 70 депутати, 124 бяха против вота и подкрепиха кабинета, двама депутати се въздържаха.

На 18 юли 2011 г. 73-ма народни представители от ПГ на ДПС и Коалиция за България внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов "за провала на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенгенското пространство, полицейщината и нарушаването на основните човешки права." Вотът беше отхвърлен на 26 юли 2011 г., като 143 народни представители бяха против вота, "за" бяха 91 депутати, един се въздържа.

На 6 април 2012 г. 48 народни представители от ПГ на КБ и Атака внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов за "спиране изграждането на АЕЦ "Белене" и провалената енергийна политика на България". Разисквания не бяха проведени и вотът не беше гласуван, тъй като 8 народни представители от ПГ на Атака оттеглиха подписите си.

На 19 юли 2012 г. 74 народни представители от ПГ на КБ, ДПС и независим народен представител внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов за "провала на правителството в областта на правосъдието и вътрешните работи". На 26 юли 2012 г. вотът беше отхвърлен със 72 гласа "за", 136 "против" и двама "въздържал се".

В 41-то Народно събрание беше гласуван един вот на доверие по цялостната политика на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов. Предложението, проектът за решение и мотивите бяха внесени на 19 януари 2011 г. Разискването и гласуването на доверие на МС бяха проведени на 20 януари 2011 г., като 140 народни представители подкрепиха кабинета, 60 бяха против, а 14 се въздържаха.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 12 минути

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 1 час

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 3 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 3 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 4 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 4 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 5 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 5 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 6 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 6 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 7 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 7 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 7 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 7 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун