Президентът и премиерът с обща позиция за Сирия
Източник: БГНЕС

Б ългария категорично осъжда извършената на 21 август атака с химически оръжия в предградията на Дамаск.

Това се казва в съвместна позиция на министър-председателя Пламен Орешарски и на президента Росен Плевнелиев по кризата в Сирия, публикувана от правителствената пресслужба.

"Тази атака е нарушение на международното право и престъпление срещу човечеството. Категоричен отговор от страна на международната общност ще потвърди неприемливостта на подобни действия и ще съдейства за предотвратяване на евентуално следващо използване на химически оръжия, както и на тяхното разпространение.

Следим с внимание предприетите в рамките на ООН действия, включително представянето на доклада на екипа на ООН/ОЗХО за атаката на 21 август.

Недвусмисленото тълкуване на този доклад ще съдейства за ефективни действия от страна на международната общност и за предприемането на по-нататъшни мерки", се казва още в изявлението.

"Присъединяваме се към предприетите усилия, насочени към фокусирането на вниманието на международната общност върху въпроса за неупотребата на химически оръжия, както и заявената решимост да бъде предотвратено използването на такива оръжия в бъдеще.

Възприемаме тези усилия като доказателство за наличието на воля за възобновяването на мирния процес. Оценяваме положително поставянето под международен контрол на химическите оръжия на Сирия.

Инициативата трябва да осигури прозрачност и контрол от страна на международната общност и да даде необходимите гаранции за неизползване в бъдеще на химически оръжия в тази страна. Тя следва да постигне реален резултат, а не да бъде използвана за печелене на време от страните в конфликта.

В този контекст оценяваме високо постигнатите в Женева договорености между държавния секретар Кери и външния министър Лавров по отношение на количествата на притежаваните от сирийското правителство химически оръжия и сроковете за тяхното унищожаване. Тези договорености следва да бъдат бързо изпълнени, както и така приетата обща рамка за решаването на проблема бъде конкретизирана и подкрепена от ООН, обвързваща страните по конфликта и предвиждаща санкции в случай на нейното неизпълнение", продължава изявлението.

"Като страна по Конвенцията за забрана на химическото оръжие, България е готова да даде своя принос в практическото им прилагане. Като потвърждава заявената от ЕС на 7 септември т.г. във Вилнюс обща позиция на страните-членки, България се присъединява и към Съвместната декларация на Г-11 от Санкт Петербург. Политическо решение може да сложи край на кризата в Сирия.

ООН може и следва да поеме водещата роля и да изпълни своята отговорност за намирането на политически изход от кризата. Дипломатическите усилия следва да бъдат насочени към реализирането на инициативата за втора мирна конференция в Женева. Едно мирно решение на конфликта ще предотврати нови жертви и ще предостави възможност бежанците да се завърнат по родните си места", се казва още в съвместната позиция на Росен Плевневлиев и Пламен Орешарски.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Володимир Зеленски пристигна в Йордания

Володимир Зеленски пристигна в Йордания

Свят Преди 8 минути

Зеленски търси подкрепата на страни от Персийския залив и Близкия изток за войната с Русия на фона на несигурните западни военни доставки

Пакистан посредничи между САЩ и Иран за Близкия изток

Пакистан посредничи между САЩ и Иран за Близкия изток

Свят Преди 1 час

Пакистан се утвърждава като важен посредник между Техеран и Вашингтон, като предава послания между двете страни на фона на продължаващия конфликт

Ким Чен-ун наблюдава тест на двигател на ракета, способна да порази континенталната част на САЩ

Ким Чен-ун наблюдава тест на двигател на ракета, способна да порази континенталната част на САЩ

Свят Преди 2 часа

Максималната мощност на двигателя е 2500 килотона, в сравнение с около 1970 килотона, отчетени при подобен тест на двигател с твърдо гориво през септември

Трайчо Трайков и германският посланик обсъдиха енергийна сигурност и контрола над цените у нас

Трайчо Трайков и германският посланик обсъдиха енергийна сигурност и контрола над цените у нас

България Преди 2 часа

В хода на разговора беше откроена ролята на енергийната свързаност като ключов фактор за устойчивостта на енергийните системи в региона и Европа

Надежда Нейнски и ръководителят на турския СтратКом обсъдиха дезинформацията в Истанбул

Надежда Нейнски и ръководителят на турския СтратКом обсъдиха дезинформацията в Истанбул

България Преди 2 часа

Надежда Нейнски и проф. Бурханеттин Дуран обсъдиха въпросите, свързани със стратегическите комуникации, противодействието на дезинформацията и развитието на сътрудничеството в областта на публичната дипломация

Ученици от Велико Търново създадоха приложение за промоциите в магазините

Ученици от Велико Търново създадоха приложение за промоциите в магазините

България Преди 2 часа

Атанас и Калоян от Велико Търново са автори на онлайн приложението "ПромоМания"

Финландия съобщи за навлизане на дронове във въздушното ѝ пространство

Финландия съобщи за навлизане на дронове във въздушното ѝ пространство

Свят Преди 3 часа

Те са били засечени в югоизточната част на страната

Рецепта за нежен лимонов кейк, който се приготвя „за миг“

Рецепта за нежен лимонов кейк, който се приготвя „за миг“

Любопитно Преди 3 часа

Този елегантен лимонов кейк ще внесе много настроение на вашата трапеза и ще се превърне в една от онези любими рецепти, към които ще се връщате често

Легендарният румънски треньор Мирча Луческу е получил инфаркт

Легендарният румънски треньор Мирча Луческу е получил инфаркт

Свят Преди 3 часа

Той е един от най-успешните специалисти в европейския футбол

Земетресение разлюля гръцкия остров Кефалония

Земетресение разлюля гръцкия остров Кефалония

Свят Преди 3 часа

Епицентърът му е бил на около 1 километър североизточно от Ска̀ла

Жената, намушкала четирима в София: Не харесвам германци

Жената, намушкала четирима в София: Не харесвам германци

България Преди 4 часа

Софийската градска прокуратура внесе в съда искане за задържане под стража спрямо нея

Унищожават близо 6 тона негодни храни в Димитровградско

Унищожават близо 6 тона негодни храни в Димитровградско

България Преди 4 часа

Инспекторите от БАБХ са открили месни продукти с изтекъл срок на годност

Крадците стават все по-изобретателни: Как да защитим дома си

Крадците стават все по-изобретателни: Как да защитим дома си

България Преди 4 часа

За година в София са разкрити 50% повече домови кражби

За да се улесни гласуването: ЦИК обмисля в кои секции ще бъдат поставени по две машини

За да се улесни гласуването: ЦИК обмисля в кои секции ще бъдат поставени по две машини

Над 60 хиляди са вече подадените заявления за гласуване извън страната