Военната операция на Запада в Либия е обречена на неуспех, заяви синът на либийския лидер Сейф ал Ислам, цитиран от Ройтерс.
Сейф ал Ислам каза в интервю за френската телевизия Те Еф 1, че баща му няма намерение да напуска страната като част от сделка с бунтовниците за спиране на конфликта.
Попитан дали има послание за френския президент Никола Саркози, който е една от движещите сили на западната военна кампания в Либия, ал Ислам отговори:
"Няма да спечелите. Нямате шанс, никакъв шанс да спечелите войната тук."
Ако сте ни ядосани, защото не купуваме самолетите "Рафал", би трябвало да говорите с нас, заяви той, имайки предвид френските самолети, които Париж се опитваше да продаде на Триполи, преди да избухне възстанието в Либия.
"Ако сте ни ядосани, защото петролните сделки не вървят добре, би трябвало да говорите с нас. Бунтовниците няма да ви дадат нищо, защото няма да спечелят", каза синът на Кадафи.
Той подчерта, че либийските власти са готови да направят някои отстъпки към исканията на Запада, но че ще се бият за страната си.
"Искате демокрация? Готови сме. Искате избори? Готови сме. Искате нова конституция? Готови сме. Прекратяване на огъня? Готови сме. Но другата страна през цялото време отказва", заяви той.
"Да казвате обаче на баща ми да напусне страната - това е смешно.
Ние никога няма да се предадем. Ще се бием.
Това е нашата страна. Ние трябва да се бием за нашата страна и вие ще бъдете законни мишени за нас", каза Сейф ал Ислам.
Турция скъса дипломатическите си връзки с Либия на Кадафи и отзова посланика си, съобщи турският Държавен вестник, цитиран от агенция Ройтерс.
Решението бе взето след като турският външен министър Ахмет Давутоглу посети Бенгази и обяви, че Анкара ще предостави на Преходния национален съвет още 200 млн. долара помощ като допълнение към обявените през юни 100 млн. долара.
Време е лидерът Муамар Кадафи да напусне Либия, каза Давутоглу, обявявайки, че
Турция признава Преходния национален съвет за легитимен представител
на либийския народ.
Давутоглу се срещна в Бенгази с председателя на ПНС Мустафа Абдел Джалил.
"Тук съм, за да изразя солидарност с либийския народ. Неговото законно право би трябвало да се осъществи, би трябвало да има трайно решение на кризата, което е възможно само чрез политическо решение, основаващо се на исканията на либийския народ", заяви Давутоглу на пресконференция.
Ние разглеждаме ПНС като легитимен представител на либийския народ за постигане на неговите цели, каза той.
Турция имаше близки отношения с Либия, но след избухването на въстанието срещу режима на Муамар Кадафи се дистанцира от либийския лидер.
Същевременно либийските бунтовници
отхвърлиха изготвеното от Африканския съюз рамково споразумение за Либия,
защото според тях то би позволило на Муамар Кадафи да остане на власт, предаде Франс прес.
"Отхвърлихме го, защото не включва напускането на Кадафи, синовете и близкото му обкръжение. Многократно повтаряхме това наше искане", заяви бунтовническият говорител Абдел Хафиз Гога.
На срещата си на върха в Малабо африканските лидери приеха рамково споразумение, което бе предложено на страните по либийския конфликт.
В него се предвижда Кадафи да не участва в преговорите за изваждане на Либия от кризата, както и изпращане на мироопазващи сили в страната.
В документа на Африканския съюз обаче не се отправя призив към Муамар Кадафи да отстъпи властта, противно на искането на либийските бунтовници.
Освен това държавите от Африканския съюз решиха да не съдействат за изпълнението на издадената от Международния наказателен съд заповед за арест на Кадафи с аргумента, че тя усложнява решаването на кризата.
Африканският съюз е един от редките посредници на либийския конфликт, които Кадафи приема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!