Великобритания експулсира всички дипломати от режима на Муамар Кадафи и затваря либийското посолство, предадоха АП и Ройтерс.
През последните месеци няколко представители на мисията вече бяха принудени да напуснат кралството, но днес сутринта либийският шарже д'афер* е бил информиран, че всички осем останали служители и техните подчинени трябва да си тръгнат до три дни.
Тази стъпка на Великобритания отразява решението от срещата в Истанбул на 15 юли, на която над 30 страни признаха главната либийска опозиционна група (Преходният национален съвет – ПНС) за легитимно правителство на страната.
Освен това британският външен министър Уилям Хейг обяви, че
Лондон размразява либийски авоари от петрол
на стойност 91 млн. британски лири (150 млн. долара), за да помогне на ПНС.
"Това решение отразява нарастващата легитимност, компетентност и успех на ПНС сред либийците в цялата страна - отбеляза Хейг. - Каним съвета да назначи нов либийски дипломатически пратеник, който да поеме либийското посолство в Лондон".
На въпрос дали Муамар Кадафи трябва да остане в Либия, Хейг заяви: "Най-доброто решение за него е да напусне, но либийският народ е този, който решава".
Великобритания беше
една от първите страни, признали ПНС.
На 10 март Лондон и Париж излязоха с обръщение, призоваващо Европа да признае бунтовниците.
През май Хейг заяви, че съветът е легитимният представител на либийския народ. Той повтори тази позиция на Лондон през юни, при посещението си в Бенгази, и днес, заявявайки, че Великобритания разглежда ПНС като "легитимната управляваща власт в Либия".
Зам.-външният министър на Джамахирията Халед Каим окачестви решението на Лондон да признае опозиционния ПНС като
"безотговорно и незаконно".
По думите на Каил тази стъпка "нарушава британските и международните закони". Либийските власти смятат "да предприемат необходимите мерки" в рамките на международното право във връзка с това решение на британското правителство, добави зам.-министърът.
-----
*Шарже д'афер (от френски език - натоварен със задачите, въпросите) е титла на два класа дипломати, които оглавяват дипломатически мисии временно. Постоянен пратеник - chargé d'affaires en pied има същите функции като посланика, а chargés d’affaires ad interim временно отговаря за дипломатическата мисия в отсъствието на акредитирана глава на мисията.
Лондон изгони либийския посланик Омар Джелбан още в началото на май заради опожаряването на британското посолство в Триполи.
Мисиите на Великобритания и Италия, американското консулство и офисът на ООН бяха атакувани от тълпи от гневни либийци след новината за убийството на най-малкия син на Кадафи – Сейф ал Араб. В резултат ООН започна да изтегля своите служители от Триполи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!