Китай официално призна Преходния национален съвет (ПНС) за управляващия орган в Либия и за легитимен представител на либийския народ, предаде държавната информационна агенция Синхуа, като се позова на говорител на министерството на външните работи в Пекин.
"Китай уважава избора на либийския народ, придава голямо значение на статуса и ролята на ПНС и поддържа близък контакт с него", отбеляза говорителят Ма Чжаосюй в писмено изявление.
Той обеща Китай да работи с политическия орган на бившите либийските бунтовници за стабилен и плавен преход в северноафриканската държава и за развиване на двустранните отношения.
Ма Чжаосюй
изрази надежда всички договори, сключени между Китай и Либия, да останат в сила
и да бъдат изпълнявани сериозно.
По данни на китайското министерство на търговията при сваления режим на Муамар Кадафи страната е изпълнявала в Либия около 50
големи проекта.
Наскоро от документи, открити в Триполи, стана ясно, през юли Китай е предложил на режима на Кадафи да достави през Алжир или Южна Африка огромно количество оръжие на стойност най-малко 200 млн. долара.
ПНС се закани да използва юридическите възможности, международните съдилища, както и самата ООН спрямо "няколкото страни" и служители на разузнавания снабдявали Кадафи с оръжие. Китай бе една от малкото държави, които не бяха признали ПНС
за новата либийска власт. Първите признаци за промяна на политиката към ПНС се появиха, когато Китай се съгласи да участва на международната конференция за Либия в Париж в началото на септември. Тогава Пекин подчерта "значителната роля" на Преходния национален съвет на Либия за възстановяването на страната, без обаче да признае официално политическия орган на бунтовниците.
Крачка по-напред беше Русия, която в деня на срещата призна политическия орган на либийските бунтовници за легитимната власт в страната.
След началото на бунта срещу Кадафи, Китай евакуира през февруари и март от северноафриканската държава 36 хил. свои граждани, работещи в петролната промишленост, строителството, железопътния транспорт и телекомуникациите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!