11

Н аближава ли краят на пандемията от COVID-19? Близо две години след нейното избухване, много държави в момента са в плен на доминиращия вариант Омикрон.

Въпреки това все повече експерти смятат, че коронавирусът съвсем скоро може да се превърне в ендемична инфекция, която, подобно на сезонния грип, да засяга редовно определени райони или части от населението.

Регионалният директор на Световната здравна организация за Европа Ханс Клуге наскоро отбеляза, че на Стария континент „пандемията върви към своя край“.

Един от въпросите, който вълнува много хора, е как ще се промени обществото ни, когато това се случи. Редица експерти смятат, че почти няма да има сектор, който да остане незасегнат. Историята обаче показва нещо друго.

Сигурни признаци, че сте прекарали COVID-19

Пандемията от Испански грип например, която отнела живота на около 50 млн. души, довела до някои промени в градското планиране, както и до подобряване на общественото здравеопазване. Въпреки това, психологическите и социалните последици далеч не били толкова тежки, колкото се предполагало първоначално (според повечето учени, основната причина е, че пандемията избухнала по време на Първата световна война и до известна степен останала в сянката на ужасите, преживени от милиони хора по време на глобалния конфликт).

Самият Зигмунд Фройд определил Испанския грип като „странично събитие“, въпреки че болестта отнела живота на една от дъщерите му.

Какви прогнози могат да бъдат направени за края на пандемията от COVID-19? Според някои учени, ефектите ще са предимно негативни. Те се фокусират върху последици като икономическите сътресения, на които ставаме свидетели, растящото неравенство и психическите проблеми, които много хора изпитват заради стреса, предизвикан от разпространението на болестта и наложените ограничителни мерки. Други, обаче, са оптимисти. Те са на мнение, че пандемията ще ни научи да ценим повече някои неща, които преди това сме приемали за даденост.

Между солидарността и неравенството

Някои учени смятат, че предизвикателствата, пред които се изправи човечеството в условията на продължаващата пандемия, ще ни направят по-съпричастни към проблемите на околните. Според психолога от Харвардския университет Кати Маклафлин, „това е отлична възможност да започнем да се подкрепяме повече и да си помагаме взаимно“.

Сходно е и мнението на социолога от университета във Флорида Моника Арделт. „Подобни глобални събития изискват да бъдат взети единни мерки и да действаме като задружна световна общност“, отбелязва тя.

В същото време, пандемията от COVID-19 нагледно демонстрира колко сериозен проблем е нарастващото неравенство между бедни и богати. Редица експерти предупреждават, че през последните години тази пропаст се е увеличила драстично. Показателни в това отношение са няколко факта:

  • Богатството на десетте най-заможни хора в света се е удвоило след избухването на пандемията;
  • Най-богатите 10 процента от населението на планетата контролират около 76 процента от световното състояние. В същото време, най-бедните 50 процента от хората притежават едва 2 на сто от богатството;
  • По данни на международната асоциация „Оксфам“, неравенството между богати и бедни допринася за смъртта на приблизително 21 300 души всеки ден;

Психологът Айше Юскюл от университета в Кент отбелязва, че е оптимистично настроена. Според нея, всичко това помага на повече хора да осъзнаят колко сериозна е темата за неравенството. „Вярвам, че това ще ни накара да подходим към проблема глобално, вместо да се интересуваме единствено от това какво се случва в страната, в която живеем“, смята тя.

Нуждата да общуваме

Пандемията промени живота на милиони хора. Тя ограничи възможността ни да се срещаме с нашите близки и приятели, което накара мнозина да погледнат по нов начин на самото общуване, смятат психолози. Проф. Дашър Келтнер от университета „Бъркли“ в Калифорния прави следното обобщение: „Пандемията ще ни научи колко важно е да можем да комуникираме с други хора лице в лице. Вярвам, че когато тя приключи, взаимоотношенията ни ще имат много по висока стойност“. На същото мнение е и психологът Дъглас Кенрик, според когото „по-здравите семейни връзки ще бъдат най-положителното последствие от тази пандемия“.

Нашата способност да общуваме е изиграла важна роля за развитието ни като вид. Тя ни е помогнала да се справим с редица заплахи и предизвикателства. По тази причина наложените ограничителни мерки във връзка с пандемията от COVID-19 представляват огромно изпитание за много хора. Чувството за самота, което те изпитват, е сериозен стресов фактор.

Резултатите от изследване, проведено наскоро в 21 държави, са красноречиви – колкото по-дълго време прекарват хората в социална изолация, толкова по-тежки са последиците за тяхната психика. По тази причина експертите са единодушни, че трябва да бъдат създадени повече центрове за оказване на психологическа подкрепа на хора, страдащи от подобни проблеми.

Предразсъдъци, расизъм и политика

Според редица изследователи, пандемията има още едно негативно последствие – хората започват да се „затварят“ в по-тесни групи и да стават все по-подозрителни към околните. Инчеол Чой, който е професор по психология от Националния университет в Сеул, отбелязва, че „стереотипите и предразсъдъците спрямо представителите на други социални и етнически групи вероятно ще нараснат през следващите месеци и години“.

Лиса Фелдман Барет, която също е професор по психология, добавя, че „хората все по-често започват да се делят на „наши“ и „чужди“, виждайки в почти всеки непознат потенциална заплаха“.

Как COVID пандемията промени свалките

Подобно разделение няма как да не окаже влияние и върху политиката. Един от потенциалните резултати е нарастването на популярността на различни популистки и радикални формации. Според Пол Блум от Масачузетския технологичен институт, по-голямото недоверие към „външните групи“ се усеща както в отделните държави, така и в международен план, тъй като „страните редовно се обвиняват помежду си, че не полагат достатъчно усилия за справянето с кризата или не проявяват единство с останалите“.

Психологът Дилип Джест на свой ред добавя, че се забелязва една притеснителна тенденция – все по-често за победители и губещи се определят не само кандидатите за даден пост, но и техните поддръжници. Това означава, че „политическата поляризация, която наблюдаваме в последно време в САЩ, вероятно ще се засили в глобален мащаб“, предупреждава Джест.

Вижте още:

Превръщат ли ни ваксините срещу COVID-19 в зомбита?

Как Бил Гейтс предсказа избухването на пандемията от COVID-19

Мит vs реалност: Има ли графенов оксид във ваксините срещу COVID-19?

Как да сме сигурни, че ваксините срещу COVID-19 нямат дългосрочни странични ефекти

Как една статия за ваксините срещу COVID-19 доведе до лавина от оставки и вълна от възмущение

Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>Тайните на древните металурзи: Ето какво поставя началото на бронзовата епоха</p>

<p>&nbsp;</p>

Тайните на древните металурзи: Ето какво поставя началото на бронзовата епоха

Любопитно Преди 21 минути

Технологичният напредък на бронзовата епоха е улеснил разрастването на най-могъщите цивилизации в древния свят

Какво е състоянието на децата, получили хранително натравяне в Сливен

Какво е състоянието на децата, получили хранително натравяне в Сливен

България Преди 1 час

Още в петък от РЗИ са взели проби на персонала от детската градина

От понеделник: Оптимизира се движението на влаковете през гара София-Север

От понеделник: Оптимизира се движението на влаковете през гара София-Север

България Преди 4 часа

Промените в движението се правят с цел да се облекчи натовареността в самата гара

<p>Стартира удостоверяването на машините за гласуване&nbsp;</p>

Министърът на електронното управление: Стартира удостоверяването на машините за гласуване

Избори 2 в 1 Преди 4 часа

Не съществува риск да няма машинно гласуване, категоричен е той

Герои на четири лапи: Обучават кучета за действия при разрушителни земетресения

Герои на четири лапи: Обучават кучета за действия при разрушителни земетресения

България Преди 4 часа

Винаги щом кучето открие човека, то получава награда – първо чува искреното "Браво!", а после започва игра с любимата му играчка

<p>Алпаките имат странен сексуален живот</p>

Уникални сред бозайниците: Как се размножават алпаките

Любопитно Преди 5 часа

Това може да изглежда странен метод на размножаване, но има еволюционни ползи за любопитните камили

Орландо Блум и Кейти Пери

Орландо Блум: Влюбих се в Катрин от Санта Барбара, не в Кейти Пери

Любопитно Преди 5 часа

Холивудската звезда Орландо Блум "открехна вратата" към личния си живот

<p>Къде е най-интензивен трафикът по граничните пунктове?</p>

Трафикът по границите: Къде е най-натоварено в събота

България Преди 5 часа

Трафикът е нормален на всички гранични пунктове с Турция и Република Северна Македония

Изи след Hell’s Kitchen: Не си правете изводи за Гърдева от предаването!

Изи след Hell’s Kitchen: Не си правете изводи за Гърдева от предаването!

Любопитно Преди 5 часа

Изабел сподели пред водещия на подкаста Станислав Иванов, че е очаквала да бъде сред първите изгонени

<p>&quot;Най-дългото хоро&quot; се извива пред НДК (ВИДЕО/СНИМКИ)</p>

"Най-дългото хоро" се извива пред НДК

България Преди 6 часа

Според танцьорите хорото е символ на приятелство и обединение

<p>Светла събота е!&nbsp;Какво повелява традицията</p>

Светла събота е! Почитаме паметта на светите солунски братя Кирил и Методий

Любопитно Преди 7 часа

Те създали азбука на славянския език и направили първи преводи на най-нужните християнски книги

<p>Мисията на ООН в Ирак се изтегля от страната, ето защо&nbsp;</p>

До края на 2025: Ирак призова за изтегляне на мисията на ООН от страната

Свят Преди 7 часа

Това се казва в писмо, адресирано до Съвета за сигурност на ООН, от премиера на Ирак Мохамед Шия ас Судани

Илон Мъск

Ще познаете ли какво бъдеще очаква човечеството според Илон Мъск?

Теми в развитие Преди 7 часа

Милиардерът отново захвана любимата си тема - изкуствения интелект

Готов за 10 минути: Чийзкейк с ягоди без печене

Готов за 10 минути: Чийзкейк с ягоди без печене

Любопитно Преди 7 часа

Възползвайте се от сезона на ягодите и направете обикновен чийзкейк в чаша, който ще бъде готов за нула време

Обрат с времето: Слънце и без дъжд в съботния ден

Обрат с времето: Слънце и без дъжд в съботния ден

България Преди 7 часа

Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София – около 18°