"Файненшъл таймс": Гръцките банки са на ръба на фалита
Източник: ЕПА/БГНЕС
65

Г ръцките банки са на ръба на фалита - тегленето на депозити се засилва, а възможностите за финансиране на Гърция се изчерпват, посочва в. "Файненшъл таймс".

Публикацията изброява ограничените варианти пред силно затруднената гръцка банкова система.

Всяко евро, изтеглено от банкоматите (пред които се извиха дълги опашки - бел.ред.), се подкрепя от спешното финансиране на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Без продължаване на гръцката спасителна програма обаче, тези извънредни заеми от ЕЦБ са поставени под съмнение, обяснява изданието.

Два са начините Гърция да подкрепи банките: да обяви банкова ваканция или капиталов контрол.

В първия случай ще се спре изтичането на пари от банките, но на много висока цена за икономиката. За разлика от това, капиталовият контрол ще позволи теглене на пари от банкоматите и някои плащания, но с известни ограничения.

За въвеждането на тези ограничения обаче са необходими най-малко три дни, а банките се нуждаят от налични пари, за да посрещнат търсенето, макар и по-ограничено.

Възможно е днес да бъде свикано телеконферентно заседание на управителния съвет на ЕЦБ, за да се обсъди евентуален капиталов контрол от утре.

Най-вероятно обаче премиерът Алексис Ципрас няма да може да задържи банките отворени до референдума на 5 юли, както искаше.

Според информирани източници банките още имат пари в брой, но не достатъчно,

за да се справят с очакваното теглене, а ЕЦБ в най-добрия случай ще остави сегашното равнище на спешно финансиране.

Единният надзорен механизъм на ЕЦБ може да отнеме лиценз на банка, която не успее да отговори на търсенето, но не може да я закрие.

Това е отговорност на гръцката централна банка, но трябва да се има предвид, че Гърция още не е приела европейския закон за закриване и възстановяване на банки.

Що се отнася до вероятността от финансови сривове в чужбина, "Файненшъл таймс" отбелязва, че експозицията на банките от ЕС към гръцката финансова система е ограничена.

Гръцките банки обаче имат клонове в Албания, България, Кипър, Румъния, Сърбия, Турция и Македония.

Някои предпазни мерки вече са взети от властите в тези страни, но регулаторите се опасяват от последиците от евентуален гръцки дефолт.

"Файненшъл таймс" се опитва да даде отговор и на въпроса кой ще пострада най-много от въвеждането на капиталов контрол или от банков фалит.

Изданието припомня, че депозитите са на най-ниското равнище от 10 години. Над 100 млрд. евро са изтеглени от 2010 г. и сега са останали по-малко от 130 млрд. Оставащите вложители са потребители и малки и средни предприятия.

Банките казват, че супер богатите отдавна са си изтеглили парите. Ако бъдат наложени ограничения, най-вероятно ще бъдат засегнати най-много тези извън Гърция, предполага "Файненшъл таймс".

Коментари 65
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

65 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Пеевски: Руската църква да бъде отворена за вярващите

Пеевски: Руската църква да бъде отворена за вярващите

България Преди 2 часа

Като светска власт, ние ще осигурим необходимото за дейността на храма, заяви народният представител от ДПС

Стрелба в Косово: Има убит полицай, а друг е ранен

Стрелба в Косово: Има убит полицай, а друг е ранен

Свят Преди 2 часа

Напрежението в бившата сръбска провинция се покачи след сблъсъци през месец май

Зеленски с кратка визита в Полша, с кого се срещна

Зеленски с кратка визита в Полша, с кого се срещна

Свят Преди 3 часа

Украинският президент връчи награди на двама доброволци

Десетки хиляди на протест във Франция срещу полицейското насилие

Десетки хиляди на протест във Франция срещу полицейското насилие

Свят Преди 4 часа

Трима полицаи са били леко ранени при нападение срещу автомобила им

Израел удари Газа за втори път в рамките на два дни

Израел удари Газа за втори път в рамките на два дни

Свят Преди 4 часа

Не се съобщава за жертви

<p>Това е новата официална целева дата за приемане на еврото в България</p>

1 януари 2025 г. е новата официална целева дата за приемане на еврото в България

България Преди 5 часа

Страната ни изпусна предишната - 1 януари 2024 година, след като служебното правителство не подаде доклад за изпълнението на критериите за членство в еврозоната през февруари

Почитаме паметта на двама светци, кои са те

Почитаме паметта на двама светци, кои са те

Любопитно Преди 5 часа

Текла била девойка от град Икония, а Свети Силуан е атонски подвижник

Армения настоява ООН "незабавно" да изпрати мисия в Нагорни Карабах

Армения настоява ООН "незабавно" да изпрати мисия в Нагорни Карабах

Свят Преди 5 часа

Силите на Азербайджан продължават операцията си, целяща да възстанови пълния контрол на Баку над сепаратисткия регион

COVID-19: Новите случаи за последното денонощие

COVID-19: Новите случаи за последното денонощие

Теми в развитие Преди 5 часа

Делът на положителните тестове е 18,39%

Светлина в химикалка: Ето как може да пишем със светодиоди

Светлина в химикалка: Ето как може да пишем със светодиоди

Технологии Преди 5 часа

Учените приложили тези мастила върху ежедневни предмети като стъклено шише, балон и синтетична ръкавица

Стихията на българската сцена: Какво не знаете за Татяна Лолова

Стихията на българската сцена: Какво не знаете за Татяна Лолова

Любопитно Преди 5 часа

Актрисата остави незаличима следа в сърцата на българите и в историята на родното изкуство

Отива ли си лятото? Идва студен фронт, дъжд с гръмотевици днес

Отива ли си лятото? Идва студен фронт, дъжд с гръмотевици днес

България Преди 5 часа

Вижте какви ще бъдат максималните температури

Apple iPhone 15 Pro

Apple поправи три нови "дупки" за атака на iPhone

Технологии Преди 6 часа

Жертвата не трябва да прави нищо, за да бъде компрометиран телефонът ѝ

NOVA

Безстрашната Михаела Тодорова извоюва ключова победа в “Игри на волята”

Любопитно Преди 14 часа

Тя надви силния си противник Виктория Пенелова и спечели вкусна пица за Амазонките

Хакан Фидан Сергей Лавров

Лавров: Западът "пряко воюва" срещу Русия

Свят Преди 15 часа

Наричаме го хибридна война, но това не променя нещата", заяви руският външен министър

буря офелия

С почти ураганни ветрове: Бурята "Офелия" мина през Северна Каролина

Свят Преди 15 часа

Десетки хиляди домове и предприятия са останали без електрозахранване в няколко източни окръга на щата