Пз з последните три години се наблюдава нарастване на инвазивните процедури с 40%, съобщи директорът на изпълнителна агенция "Медицински одит" Златица Петрова по време на днешната кръгла маса във ВМА за проблемите на инвазивната кардиология в страната.
Тя представи резултатите от извършените в болничната мрежа съвместни проверки на агенцията и водещи специалисти в областта през април, май и юни т.г., които обхващат периода от 2009 г. досега.
Проверени са клиниките по инвазивна кардиология на 20 лечебни заведения в страната, като все още продължават инспекциите в болница "Света Екатерина" в София, от утре започват в болница "Лозенец", а до края на месеца предстоят и в "Пирогов".
Резултатите досега сочат, че някои пациенти са преминали 4-5 пъти през инвазивни процедури по клинични пътеки, като рекордният случай е седем пъти.
Средната натовареност на специализираните клиники варира от 23 до три пациента дневно.
Най-често пациентите са оценявани като високорискови само по един от критериите за настаняване по клинична пътека, като оплакването е болка в гръдната област.
Често нарушение е липсата на обективизиране на миокардната исхемия, за която са необходими изследвания. При много малко пациенти е извършван и велоергометричен тест.
При плановите операции пък се приемат пациенти, без да се изчерпани диагностичните възможности за инвазивни изследвания в извънболничната помощ.
Според проверката лечебните заведения отговарят на изискванията на медицинския стандарт по кардиология.
Осигурен е 24-часов непрекъснат режим на работа, но в звената за инвазивна кардиология няма утвърдени програми за контрол и подобряване на качеството. Не всички звена например имат регистър с данни за броя и вида на интервенциите.
Част от изводите на агенция "Медицински одит" сочат немотивирана хоспитализация, висок процент на негативни ангеографии и липсваща обективна оценка на риска при голяма част от пациентите, хоспитализирани по спешност.
Според резултатите от проверки на НЗОК за периода януари-май 26 698 пациенти са преминали по клинични пътеки за инвазивна кардиология, като платените средства от страна на касата са 56 617 330 лева.
За сравнение през същия период на миналата година са преминали 19 226 пациенти и са изплатени 41 565 128 лева.
Одит отчита немотивирани хоспитализации
През последните три години се наблюдава нарастване на инвазивните процедури с 40%, сочат резултатите от проверки на клиниките по инвазивна кардиология
29 юни 2010, 21:06
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!